PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/06/08

Portraits




Urodzony w 1974 roku włoski kompozytor i dyrygent Francesco Bottigliero, to artysta wszechstronny i niezwykle aktywny.
Szczycący się starannym wykształceniem w zakresie pianistyki, kompozycji, edukacji muzycznej, dyrygentury, ale też ...filozofii, Bottigliero realizował się również w Polsce, najpierw jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (2007-2010), a później w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W roku 2016 nakładem wytwórni DUX ukazał się album "Canción" wypełniony utworami inspirowanymi poezją Federico Garci Lorci oraz malarstwem rosyjskiego abstrakcjonisty Aleksieja Jawleńskiego, a nagrany przez Francesco Bottigliero w kameralnym składzie z Danielą Cammarano (skrzypce), Adamem Krzeszowcem (wiolonczela) oraz Ewą Majcherczyk (sopran).
Na kolejnej autorskiej płycie kompozytora zatytułowanej "Portraits" znajdziemy utwory przygotowane z myślą o kilku różnych składach instrumentalnych, a inspirowane rozmaitymi postaciami z kręgu nie tylko muzyki, ale też poezji, malarstwa i architektury, które w dużej mierze wpłynęły na artystyczną orientację artysty.
Spotkamy tu m.in. Picassa, Dali, Gaudiego, Poulenca, Coplanda i Van Gogha, a bogate instrumentarium obejmuje klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i oczywiście fortepian, przy którym słyszymy samego kompozytora.
Wśród muzyków zaangażowanych w przedsięwzięcie, wraz z Francesco Bottigliero główne role przypadają też koncertmistrzowi Orkiestry Leopoldinum Christanowi Danowiczowi (skrzypce) i muzykowi związanemu z Copenhagen Philharmonic Orchestra, Giovanni Punzi (klarnet).
Album ukazał się 11 października 2019.
Robert Ratajczak

LINK: recenzja płyty

fot.DUX
_____________________________________________



Francesco Bottigliero: Portraits
CD 2019, DUX 1447

program:

Ritratti di donne
  1. Marilena for string orchestra
  2. Giulia for clarinet, violin, cello, and piano

Cuatro retratos espanoles for string octet:
  3. Senor Pablo
  4. Don Salvador
  5. Gaudí
  6. Federico García

Clarinet Portraits for clarinet and string orchestra: 
  7. Hommage a Poulenc
  8. Hommage a Copland

My Vincent for clarinet, violin and piano: 
  9. Paysanne pres de l’âtre
10. Petite folie
11. Les Mangeurs de pommes de terre
12. Une merde!
13. Deuxieme petite folie
14. La salle de danse a Arles
15. La chambre de Van Gogh a Arles
16. Vue d’Arles et iris au premier plan
17. La Ronde des prisonniers
18. La Nuit étoilée

wykonawcy:
Francesco Bottigliero - fortepian
Christian Danowicz - skrzypce
Giovanni Punzi - klarnet
oraz:
Maciej Lulek, Aleksandra Honcel-Banek, Igor Solenko, Romualda Błoch, Aleksandra Fikus, Alicja Ptasińska - skrzypce
Ryszard Sneka, Michał Micker, Olga Abramowicz - altówka
Marcin Misiak, Jakub Kruk - wiolonczela
Mirosław Mały - kontrabas
_____________________________________________

tekst wydawcy:


Rozległe zainteresowania, energia twórcza i talent Francesco Bottigliero mogłyby wypełnić niejeden artystyczny biogram. Artysta realizował swe pasje studiując równocześnie pianistykę, kompozycję i edukację muzyczną, później dyrygenturę i filozofię. Na niniejszej płycie przedstawiamy tego wszechstronnego, twórcę w potrójnej roli: jako kompozytora, dyrygenta i pianistę kameralistę, prezentującego utwory powstałe z inspiracji znanymi i ważnymi dla niego postaciami ze świata sztuki.
Język muzyczny Bottigliero opiera się na grze brzmieniem i sonorystyce, bazującej na zakodowanych już kulturowo skojarzeniach. Choć z założenia jest tonalny, kompozytor stosuje nieraz bardzo odkrywcze i nowatorskie środki. Inspiracją tej muzyki jest poezja, malarstwo, architektura. W projekcie "Portrety" niezwykła jest instrumentacja, w której główną rolę grają kameralne zespoły smyczkowe konstruowane tak, by w ich chętnie rozszerzanej ponad klasyczne zestawienia palecie brzmień, pozostawić miejsce na prawdziwą wirtuozerię właściwą muzyce kameralnej.