PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2020/06/04

Moniuszko Cantatas




Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Stało się tak dla uczczenia 200. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, a przede wszystkim wielkiego twórcy polskiej opery.
W ciągu całego roku odbyły się rozmaite koncerty i widowiska upamiętniające dorobek Moniuszki. Pojawiły się również bardzo ciekawe wydawnictwa fonograficzne.
Jeszcze pod koniec roku 2018 wytwórnia DUX opublikowała starannie wydany 2-płytowy album z zapisem najnowszej koncertowej realizacji "Strasznego dworu". Natomiast w maju 2019 roku mieliśmy okazję poznać mniej znane dzieło jakim jest swawolna jednoaktówka "Beata".
Do twórczości Stanisława Moniuszki odnoszą się też muzycy jazzowi, prezentując własne spojrzenie na dorobek kompozytorski Polskiego Mistrza Opery. W sierpniu 2019 roku ukazał się album nagrany przez skład Michalska-Jarzmik Quintet, wypełniony jazzowymi aranżacjami utworów pochodzących z popularnych "Śpiewników domowych" ("Moniuszko - pragnienia i rozterki").
Kolejnym wydawnictwem propagującym dorobek kompozytorski Moniuszki jest pięknie wydany 2-płytowy album zawierający dwa zapomniane dzieła utrzymane w formie kantatowej, a oparte na litewskich motywach mitologicznych: "Milda" i "Nijoła".
Oba utwory nie były dotychczas dostępne w formie nagrania płytowego, dlatego materiał zarejestrowany przez Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej wraz ze znakomitymi solistami pod dyrekcją Łukasza Borowicza, stanowi wyjątkowo wartościową pozycję fonograficzną.
Album ukazał się 18 października 2019.
Robert Ratajczak

_____________________________________________



Stanisław Moniuszko - Cantatas: Milda / Nijoła
2CD's 2019, DUX 1640/1641

program:
Stanisław Moniuszko:
CD1 - "Milda" - kantata mitologiczna litewska na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę:
 1. Intrada
 2. Opowiadanie
 3. Chór wiejski
 4. Modlitwa
 5. Opowiadanie
 6. Pieśń Romojsa
 7. Opowiadanie
 8. Duet
 9. Opowiadanie
10. Aria Jutrzenki
11. Opowiadanie
12. Cavatina
13. Klątwa Perkuna
14. Epilog
CD2 - "Nijoła" - kantata na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę:
1. Część I. Noc
2. Część II. Opowiadanie
3. Część III. Pieśń
4. Część IV. Recitativo
5. Część V. (Moderato)
6. Część VI. Wróżba
7. Część VII. (Allegro alla breve)
8. Część VIII. Opowiadanie

wykonawcy:
Wioletta Chodowicz, Maria Jaskulska-Chrenowicz - sopran
Ewa Wolak - mezzosopran
Sylwester Smulczyński - tenor
Robert Gierlach - baryton
Szymon Kobyliński - bas
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej 
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku 
dyrygent: Łukasz Borowicz
_____________________________________________

tekst wydawcy:


"Milda" i "Nijoła" - zapomniane dzieła Stanisława Moniuszki, oparte w treści na litewskich motywach mitologicznych, stanowią unikalną w muzyce polskiej kontynuację stylu i formy kantatowej. Są utworami nadzwyczaj udanymi, a krótkotrwałość ich sukcesu wyjaśnić da się chyba tylko słowami twórcy libretta "Mildy",  Józefa Ignacego Kraszewskiego:
"Gdyby się u nas poznać mogli na talencie pana S. Moniuszki, nie zazdrościlibyśmy Niemcom śpiewek Schuberta i Mendelssohna Bartholdy (...) tym tylko lepszych od p. Moniuszki, że mieli szczęście urodzić się nie u nas i nie u nas wsławić".
Wydaje się czymś nieprawdopodobnym, że kantaty te nie były dotychczas dostępne na nagraniach płytowych. Dwupłytowy album Filharmonii Poznańskiej stanowi w tym kontekście nieoceniony wkład w przywrócenie Moniuszce należnego mu miejsca w czołówce XIX-wiecznych kompozytorów europejskich, nie tylko tych operowych.