24.04.2020

PREMIERA: Piotr Matusik Trio "Independence"
W roku 2018 ukazała się druga płyta kwartetu skrzypka Bartosza Dworaka: "Reflection". W składzie formacji znalazł się pochodzący z Bielska-Białej pianista i kompozytor Piotr Matusik, którego wkład w powstanie albumu okazał się nieoceniony.
29-letni artysta jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i uczniem a zarazem współpracownikiem samego Wojciecha Niedzieli.
Ambicje i olbrzymi potencjał muzyka, przyczyniły się do powołania w czerwcu 2019 roku własnego tria, którego repertuar oparty jest na autorskich kompozycjach pianisty.
W składzie tria znaleźli się doskonale znani miłośnikom polskiego jazzu i wielokrotnie nagradzani muzycy, rówieśnicy lidera: kontrabasista Alan Wykpisz (m.in. Mateusz Gawęda Trio, Piotr Budniak Essential Group, Tomek Nowak Quartet, Pałka / Mika Quartet) oraz perkusista Patryk Dobosz (m.in. Dominik Bukowski Quartet, Wojciech Lichtański Questions, Mateusz Pałka Trio, Szymon Sutor Jazz Septet).
Na zarejestrowanej w czerwcu ub.roku w RecPublica Studio w Lubrzy, pierwszej autorskiej płycie Tria Piotra Matusika zatytułowanej "Independence", znajdziemy 7 kompozycji na trio jazzowe, oraz dwie impresje fortepianowe.
Album ukazał się pod patronatem LongPlay nakładem wydawnictwa Soliton 24 kwietnia.
Robert Ratajczak

fot.Soliton

____________________________________________Piotr Matusik Trio: Independence
CD 2020, Soliton SL 688-2

program:
1. Longing
2. Solo Impression I
3. Innocent Prayer
4. Independence
5. Ballad No. 4
6. Native Dancer
7. Solo Impression II
8. Divine Intervention
9. Sound of Evolution

personel:
Piotr Matusik - fortepian, syntezator
Alan Wykpisz - kontrabas, elektronika
Patryk Dobosz - perkusja
____________________________________________tekst prasowy:

W muzyce, w przestrzeni dzwięków i współbrzmień tworzących harmonię, w potokach melodyki istnieje rytm. Matematycznie wyrażony stanowi fundament innych elementów muzycznych. Od zarania dziejów rytm był i jest nieodłącznym elementem życia codziennego ludzi. Czas to rytm. Rytm to serce tańca. Tańca zakorzenionego w dalekiej przeszłości. – tak o swoim nowym singlu “Native Dancer” mówi pianista, klawiszowiec i kompozytor Piotr Matusik. Singiel ten jest zapowiedzią płyty “INDEPENDENCE”, która ukaże się już 24 kwietnia 2020.

Album “INDEPENDENCE” to efekt pracy trzech uznanych i charyzmatycznych muzyków jazzowych, laureatów wielu prestiżowych nagród, którzy wykonują kompozycje autorskie Piotra Matusika w projekcie o nazwie PIOTR MATUSIK TRIO.  Poza samym kompozytorem i twórcą muzyki Piotrem Matusikiem grającym na płycie na fortepianie i syntezatorach, usłyszymy też Alana Wykpisza (kontrabas, elektronika) oraz Patryka Dobosza (perkusja). 

Piotr Matusik – pianista i kompozytor. Ukończył Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli. Zdobywca prestiżowych nagród muzycznych: 
I miejsce w Międzynarodowym Konkursie B-JAZZ 2016 na kompozycję jazzową (Belgia),
I miejsce w VII edycji „Novum Jazz Festiwal” w Łomży 2014 – Nadzieja Jazzu,
II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach/2015,
II miejsce w Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Jazzową Katowice 2015,
Grand Prix podczas 37 Jazz Juniors,
Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej - Bartosz Dworak Quartet.

Alan Wykpisz – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Nagradzany na festiwalach międzynarodowych: Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copenhagen 2012, Tarnów International Azoty Jazz Contest 2013 oraz 2014 czy Jazz Nad Odrą 2015. Z grupą High Definition Quartet nominowany do nagrody Fryderyk 2014 za najlepszy jazzowy debiut roku za album "Hopasa", wydany dla Universal Music Polska.

Patryk Dobosz - perkusista, laureat wielu konkursów jazzowych, w tym między innymi: I Nagroda na „IV Europejskich Integracjach Muzycznych” w Żyrardowie z zespołem „Toing Trio” (2008); I Nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym” w Opolu (2008); Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS” (2009); I Nagroda na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition (2011).