03.04.2020

PREMIERA: Iwona Glinka / Angelos Botsis / Vicky Stylianou "Heth"

Wspólne dokonania flecistki Iwony Glinki i pianistki Vicky Stylianou charakteryzuje nadzwyczajne porozumienie i starannie wypracowany język muzyczny.
Od 1995 roku zamieszkała w Atenach Iwona Glinka, specjalizuje się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej. Jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Flecistka ma za sobą ponad sto prawykonań utworów kameralnych dedykowanych fletowi, a jej dyskografia obejmuje ok. 30 albumów płytowych wydanych zarówno w Grecji jak w Polsce. 
Z kolei Vicky Stylianou to urodzona w Atenach pianistka, która już jako nastolatka została laureatką I nagrody Panhelleńskiego Konkursu Pianistycznego „K. Papaioannou”. Od lat z powodzeniem koncertuje specjalizując się w formach solowych i kameralnych (m.in. z flecistką Virginie Bove, klarnecistami Georgem Georgiou i Yannisem Samprovalakisem, czy altwiolistą Andreasem Georgotasem).
''Heth" jest już ósmą płytą nagraną w ramach spektakularnego fonograficznego przedsięwzięcia jakim jest cykl albumów muzycznie ilustrujących poszczególne znaki alfabetu fenickiego. Na program płyt składają się utwory przygotowane przez rozmaitych kompozytorów, w których instrumentem przewodnim jest flet. Pojawia się on jednak w rozmaitych odmianach (flet altowy, basowy, piccolo), oraz występuje w różnych konfiguracjach: solo, z fortepianem, klarnetami, harfą czy wibrafonem.
Alfabet fenicki to najstarszy zachowany alfabet, powstały ok.1050 roku p.n.e., pierwotnie służący do zapisu używanego w starożytności na terenie dzisiejszego Libanu. Pod koniec XIX wieku francuscy archeologowie odkopali inskrypcje alfabetu w ruinach fenickich miast-państw: Tyrze, Byblos i Kartaginie, a indeks wpisany został na listę UNESCO "Pamięć Świata". Ten składający się z 22 znaków, odczytywany od prawej do lewej strony spółgłoskowy alfabet zapoczątkował wszystkie inne stosowane do dziś w Europie. Poszczególne litery alfabetu fenickiego oznaczają również całe wyrazy (np. aleph to wół, beth - dom, gimel - wielbłąd, a daleth to drzwi), jednak ich znaczenie na przestrzeni wieków ulegało wielu zmianom.
Siedem utworów wypełniających album "Heth" to duety Iwony Glinki z gitarzystą Angelosem Botsisem, dwa nagrane zostały z Vicky Stylianou, a pozostałe dwie formy to kompozycje dedykowane fletowi solo.
Płyta ukazała się nakładem założonej w 2016 roku przez greckiego kompozytora, urodzonego w 1950 roku Michaila Travlosa Fundacji Phasma-Music, od roku 2018 regularnie publikującej płyty koncentrujące się na twórczości współczesnych kompozytorów. Dotychczasowy katalog wytwórni to już kilkanaście starannie nagranych i wydanych albumów płytowych zawierających nietuzinkową muzykę w najlepszym wykonaniu.
Działalność Fundacji Phasma-Music to nie tylko atrakcyjne płyty, ale też koncerty, festiwale i konkursy muzyczne. W roku 2019 już po raz trzeci w Kwidzynie odbył się pięciodniowy Festiwal Kwidzyńska Wiosna Muzyczna.
Premiera płyty 3 kwietnia.

Robert Ratajczak

___________________________________________Iwona Glinka / Angelos Botsis / Vicky Stylianou: Heth
CD 2019, Phasma-Music 015

program:

  1. Daniel Adams - Refractive Variants for alto flute and guitar
  2. Paolo Geminiani - Sospensioni II for flute and guitar
  3. Greg Bartholomew - Canopy for alto flute and piano
  4. Yorgos Karagiannis - Once Upon a Time for flute and guitar

Carmelo Mantione - Flumen for flute and guitar:
  5. Andante
  6. Tema con variazioni
  7. Finale

  8. Ross James Carey - Concert Piece on ‘Twinkle, Twinkle Little Star’ for flute and piano
  9. Dimitris Karnasopoulos - At the end… for solo flute
10. David W. Pyke - Postcards from Luxembourg for flute and guitar
11. Theodore Karathodoros - Byzantinum for solo flute

Louis Sauter - Fantaisie niçoise for flute and guitar: 
12. Variations sur Pastre, Pastressa
13. Adiéu Carneval
14. Farandole

15. Charles Norman Mason - Sonora for flute, guitar and fixed media

wykonawcy:
Iwona Glinka - flety
Angelos Botsis - gitara
Vicky Stylianou - fortepian
___________________________________________

tekst wydawcy:


The album  HETH  contains a range of world premiere recordings of new works for flute and guitar, flute and piano and flute solo. This album offers a broad range of musical experience spanning XXI country's works. The composers of the album include: Daniel Adams, Greg Bartholomew, Paolo Geminiani, Yorgos Karagiannis, Carmelo Mantione,  Ross James Carey, Dimitris Karnasopoulos, David W. Pyke, Theodore Karathodoros, Louis Sauter and Charles Norman Mason.
Produced by the Phasma-Music, it is a fine demonstration of contemporary music in USA, Greece, Italy, France, New Zeland and Australia. Iwona Glinka’s playing is exceptional, and the pieces are all, without exception, fascinating, and deserve to become the stapes of flute repertoire in the future.