13.03.2020

PREMIERA: Przemek Dyakowski Take It Easy V "Ach, to był szał..."Obchodzący w tym roku swe 85-urodziny, wybitny saksofonista Przemek Dyakowski od 15 lat prowadzi warsztatową formację Take It Easy, złożoną z doskonale rozumiejących się trójmiejskich muzyków i przyjaciół, którzy poza działalnością w ramach Take It Easy kierują rozmaitymi projektami.
Poza  Przemkiem Dyakowskim zespół tworzą: wokalistka Joanna Knitter, Wojciech Staroniewicz (saksofon), Dominik Bukowski (wibrafon), Artur Jurek (instr. klawiszowe), Janusz "Macek" Mackiewicz (kontrabas) i Tomasz Sowiński (perkusja).
Zespół z powodzeniem koncertuje podczas rozmaitych festiwali, ale też publikuje znakomite płyty.
"Ach, to był szał..." to kolejny album zespołu po płycie "Swing!" (2015).
Tym razem grupa Przemka Dyakowskiego pochyliła się nad utworami z dorobku  kompozytora i saksofonisty Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, znanego z niezliczonej ilości przebojów oraz muzyki do filmów i seriali telewizyjnych.
Na płycie znajdziemy 9 starannie zaaranżowanych piosenek zaśpiewanych przez Joannę Knitter, pośród których umieszczono tak nieśmiertelne przeboje jak m.in. "Nie bądź taki Szybki Bill", "Sam to wiesz" i "Jeszcze w zielone gramy" do słów Wojciecha Młynarskiego, czy "Zakochani" do słów Janusza Kondratowicza.
Pierwotnie płyta dołączona została w formie insertu do nr 12/2019 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów. Teraz ten wyjątkowy album w pełnej wersji edycyjnej trafia do szerszego odbiorcy dzięki wytwórni Soliton.
Album pojawił się w sprzedaży 13 marca.

Robert Ratajczak

____________________________________________


Przemek Dyakowski: Take It Easy V - Ach, to był szał...
CD, Soliton 

Spis utworów:
1. Ach, to był szał
2. Nie bądź taki szybki Bill
3. Zakochani
4. Sam to wiesz
5. Piosenka dla własnego męża
6. Komedianci
7. Oddalasz się
8. Światła miejskich lamp
9. Jeszcze w zielone gramy

Joanna Knitter – śpiew
Przemek Dyakowski, Wojciech Staroniewicz – saksofon
Artur Jurek – organy Hammonda, piano
Dominik Bukowski – wibrafon
Janusz Mackiewicz – kontrabas
Tomasz Sowiński – perkusja
____________________________________________

tekst prasowy:

Ach, to był szał, gdy Duduś grał na saksofonie, pisał Wojciech Młynarski. I z całą pewnością miął rację! Jerzy Matuszkiewicz, legendarny pionier polskiego jazzu zachwycał talentem, świetnie improwizował, grał… jak nikt inny. Z czasem doskonale odnalazł się też w muzyce rozrywkowej – pisał do seriali i filmów, komponował wspaniałe piosenki. Z Przemkiem Dyakowskim łączy Dudusia wielka przyjaźń. Szacunkiem i sympatią darzą Mistrza też pozostali muzycy Take It Easy. Z resztą z ogromną i szczerą wzajemnością. Jestem pewnie, że dzięki tej płycie, twórczość Jerzego Matuszkiewicza odkryją Państwo na nowo."

Kamil Wicik (Radio Gdańsk)

Przemek Dyakowski to animator kultury, promotor, organizator koncertów, band lider oraz twórca zespołu Take It Easy. Przeniósł się do Gdyni w połowie lat 60. Grał w kabarecie Tadeusza Chyły i występował w gdańskim Żaku. Jest współtwórcą zespołu Rama 111, z którym grał na całym świecie. W latach 90. twórca legendarnego Sax Clubu, działającego przez wiele lat przy Teatrze Miejskim w Gdyni.
Przemek Dyakowski: "Ta płyta ma wyrażać nasz szacunek wobec twórczości „Dudusia”. Cały zespół go uwielbia, nie tylko ja. Dla mnie jest to także kontynuacja muzyki, którą razem – przez blisko dziesięć lat – graliśmy w supergrupie Swing Old Stars z Wojtkiem Karolakiem, Januszem Kozłowskim i Andrzejem Dąbrowskim. Liderem tego zespołu był Jerzy, który na długo zanim zostaliśmy przyjaciółmi, był moim idolem. Nie tylko moim. Był niedoścignionym wzorem dla wielu młodych saksofonistów. Z Januszem Muniakiem, ucząc się grać, kopiowaliśmy jego solówkę z utworu In a Bar. Byliśmy zapatrzeni w „Dudusia”. Take It Easy gra w stylistyce swingowej, którą przez długie lata Jerzy uprawiał i propagował. Stąd pomysł, aby przypomnieć te przeboje sprzed lat, zaaranżowane i zagrane w taki sposób, który na rynku jest rzadkością. Nam zależało na tym, aby ten materiał pasował do „Dudusia”. Myślę, że się udało, tym bardziej, że Aśka znakomicie je zaśpiewała".
Płytę nagrano w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna 20 września 2019 roku. Dzień później materiał został zaprezentowany w Radiu Gdańsk na żywo z udziałem publiczności.