17.02.2020

PREMIERA: Ola Jas "Jasna"
"Jasna" - taki tytuł nosi pierwsza solowa płyta młodej wokalistki, skrzypaczki, nauczycielki muzyki i songwriterki Oli Jas, absolwentki policealnego Studium Jazzu w Warszawie.
Artystka ma za sobą m.in. wspólne koncerty z portugalskim wokalistą Dino D'Santiago, którego znamy m.in. dzięki znakomitej płycie "Eva" (2013), a trzy jej piosenki wydane zostały na płytach z serii "Siesta" firmowanej przez Marcina Kydryńskiego.
Zawartość płyty "Jasna" to 11 pieczołowicie zaaranżowanych i znakomicie wykonanych piosenek utrzymanych w konwencji łączącej w sobie jazz, pop i world music.
W większości pełne refleksji i zadumy akustyczne utwory wypełniające starannie wydany album, są wynikiem rozmaitych inspiracji i doświadczeń artystki. Znajdziemy w nich zarówno elementy muzyki luzofońskiej jak słowiańską melancholię.
Album nagrany został z udziałem portugalskiego gitarzysty, wokalisty i producenta muzycznego Joao de Sousy, a pomiędzy autorskimi piosenkami Oli Jas, znajdziemy na nim również tradycyjną brazylijską sambę oraz polski temat ludowy.
Nasycona latynoskim duchem i obfitująca w mnóstwo zapadających w pamięć melodii płyta wydana nakładem wytwórni Soliton, może okazać się jednym z największych przebojów fonograficznych tego roku.
Premiera 14 lutego.

Robert Ratajczak

___________________________________________Ola Jas: Jasna
CD 2020, Soliton SL 665-2

program:
  1. Nadzieja
  2. Bez Miłości
  3. Melancholia
  4. Wspomnienia (duet z Joao de Sousa)
  5. O jezioro
  6. Ostatni Dzień Lata
  7. Samba Po Utracie (duet z Joao de Sousa)
  8. Moja Mała
  9. Wiosenny Śnieg
10. Mnie Nie Ma
11. Każdy z nas
___________________________________________tekst prasowy:


Ola Jas to młoda wokalistka, skrzypaczka, autorka tekstów i piosenek. W swojej twórczości inspiracje czerpie z różnych gatunków muzycznych, takich jak jazz, folk, etno, muzyka luzofońska i world music, których elementy łączy z nutką słowiańskiej melancholii. Jej pierwszy solowy krążek jest efektem współpracy z portugalskim wokalistą i producentem Joao de Sousa, a muzyka, którą wykonuje, to akustyczny pop z elementami jazzu i muzyki latynoskiej.
 Kompozycje Oli utrzymane są w klimacie refleksyjnym, wynikają z jej różnorodnych inspiracji i doświadczeń artystycznych. W swoich piosenkach łączy elementy jazzu, muzyki luzofońskiej oraz world music z folkiem i słowiańską melancholią. Ola swobodnie śpiewa po portugalsku, a jej partner z zespołu - Joao - po polsku. Wobec tego stanowią jedyny i niepowtarzalny polsko-portugalski duet.
Singiel "Bez miłości" znalazł się na bestsellerowej serii płytowej Siesta, sygnowanej nazwiskiem Marcina Kydryńskiego, podobnie jak utwór "Nadzieja" i duet "Samba po utracie" (najnowsza Siesta). Siestowa publiczność dobrze zna Olę, a w zeszłym roku Dino D'Santiago zaprosił ją na swoją trasę w Polsce w ramach Siesty w Drodze.
 Do piosenek na płycie napisała słowa i muzykę. Joao de Sousa pomógł w produkcji. Ola opowiada, że poznała partnera na jego koncercie i wyznała, że chciałaby z nim nagrać płytę. Po kilku miesiącach wysłała mu próbkę swej twórczości. "Joao zaproponował żebyśmy się spotkali i tak narodził się pomysł wspólnej płyty" - wspomina artystka.
 Zapewnia, że album ma portugalski klimat, ale dawkowany z umiarem: "Ja chciałam, żeby wszystko było portugalskie, a Joao wręcz odbierał mi tę portugalskość i stopował mnie" - opowiada. "Ja chciałem, żeby to było świeże także w Portugalii, żeby to było takie polskie" - wyjaśnia muzyk świetnie władający językiem polskim. Zapewnia, że najważniejsze jest, by dzieło było dobre, a nie tylko polskie albo portugalskie.