03.01.2020

PREMIERA: Witold Szalonek International Composer's Competition, Kwidzyn 2018Założona w 2016 roku przez greckiego kompozytora, urodzonego w 1950 roku Michaila Travlosa Fundacja Phasma-Music, od roku 2018 regularnie publikuje płyty koncentrujące się na twórczości współczesnych kompozytorów. Dotychczasowy katalog wytwórni to już kilkanaście starannie nagranych i wydanych albumów płytowych zawierających nietuzinkową muzykę w najlepszym wykonaniu.
Działalność Fundacji Phasma-Music to nie tylko atrakcyjne płyty, ale też koncerty, festiwale i konkursy muzyczne. W tym roku już po raz trzeci w Kwidzynie odbył się pięciodniowy Festiwal Kwidzyńska Wiosna Muzyczna.
3 stycznia ukazał się album dokumentujący konkurs Witold Szalonek International Composer's Competition, jaki odbył się w ramach sezonu koncertowego II Międzynarodowej Kwidzyńskiej Wiosny Muzycznej w 2018 roku.
Płyta zawiera nagrodzone kompozycje z ostatniego etapu konkursu, który stanowi projekt popularyzujący muzykę współczesną i kultywujący pamięć o polskim kompozytorze Witoldzie Szalonku (1927-2001), jednym z najważniejszych przedstawicieli europejskiego nurtu awangardy, a także odkrywcy tzw. "dźwięków kombinowanych", czyli wielodźwięków uzyskiwanych podczas gry na instrumentach dętych drewnianych.
Poza utworami siedmiu finalistów konkursu: Franciszka Araszkiewicza (Polska), Christophera Bochmanna i George'a Hollowaya (Wielka Brytania), Aliego Afshary'ego (Iran), Jaime Belmonte Caparrós (Hiszpania), Konga Zhixuana (Chiny) i Dimitrisa Mantzirakisa (Grecja), na płycie zamieszczona została też kompozycja Szalonka "Haupt der Medusa I".
Wykonawcami zamieszczonego na płycie materiału jest inicjatorka konkursu, flecistka Iwona Glinka oraz Gdańskie Trio Stroikowe (Gdańsk Reed Trio) w składzie: Marta Różańska (obój), Andrzej Wojciechowski (klarnety) i Mirosław Pachowicz (fagot).

Robert Ratajczak

____________________________________________


Witold Szalonek International Composer's Competition, Kwidzyn 2018
CD 2019, Phasma-Music 011

program:
1. Witold Szalonek: Haupt der Medusa I for solo flute
2. Franciszek Araszkiewicz: White Hole for flute, oboe, clarinet and bassoon
3. Christopher Bochmann: Essay XV for solo oboe
4. Ali Afshari: Cedar for flute, oboe, clarinet and bassoon
5. Jaime Belmonte Caparrós: Svarta Rosor for alto flute, bass clarinet and bassoon
6. Kong Zhixuan: Monodrama I for solo clarinet
7. George Holloway: Mysterious Future for flute, oboe, clarinet and bassoon
8. Dimitrios Mantzirakis: Ehemythia for flute, oboe, clarinet and bassoon

wykonawcy:
Iwona Glinka - flety
Gdańsk Reed Trio:
Marta Różańska - obój
Andrzej Wojciechowski - klarnety
Mirosław Pachowicz - fagot
____________________________________________

tekst wydawcy:

Nasz nowy album „Międzynarodowy Konkurs Kompozytorskiego im. WITOLDA SZALONKA, Kwidzyn 2018”, zawiera nagrodzone dzieła z ostatniego etapu konkursu, który odbył się w Kwidzynie w dniach 4 i 5 czerwca 2018 r. W ramach sezonu koncertowego II Międzynarodowego Festiwalu „Kwidzyńska Wiosna Muzyczna”.
Pomysł na Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Witolda Szalonka 2018 - 1. edycja zrodził się z pomysłu stworzenia projektu, którego celem byłoby poznanie współczesnej muzyki naszych czasów, poświęconej pamięci polskiego kompozytora XX wieku, Witolda Szalonka (1927-2001).
Zgłoszono utwory z 16 krajów jednak do finału, jury w składzie: Marcel Chyrzyński (Polska), Dagfinn Koch (Norwegia), Mirosław Pachowicz (Polska), Mark Hartt-Palmer (Wielka Brytania), Dariusz Przybylski (Polska), Michail Travlos (Grecja / Polska) wybrała 17 dzieł twórców z 11 krajów. Byli wśród nich kompozytorzy o bardzo bogatej karierze, wybitni profesorowie akademiccy i utalentowana młodzież: Mats O Hansson (Szwecja), Christopher Bochmann, George Holloway (Wielka Brytania), Ali Afshary (Iran), Franciszek Araszkiewicz (Polska), Mario Folli , Gaetano Lorandi (Włochy), Elena Papari, Ananias Ananiadis, Dimitris Mantzirakis, Dimitris Tsimpanos (Grecja), Shoryu Itazu, Ryuji Kubota (Japonia), Robert Lemay (Kanada), Kong Zhixuan (Chiny), Jaime Belmonte Caparrós (Hiszpania), Martín Rincón Botero (Kolumbia).
Album został wydany w dwóch językach: polskim i angielskim. Na okładce albumu nie można było nie umieścić perełki naszego miasta - Zamku! Album będzie dystrybułowany na całym świecie poprzez kanały największego wydawnictwa muzycznego: NAXOS. 
Notki biograficzne kompozytorów i artystów uzupełniają piękne słowa Justyny Liguz:
„Żółte kwiaty jako symbol rodzącej się wiosny na tle zamku w Kwidzynie są jednocześnie wizytówką miejsca, w którym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kwidzyńska Wiosna Muzyczna.
Gotycka warownia stanowi część zespołu katedralno-zamkowego o niespotykanych rozwiązaniach architektonicznych. Budowla wzniesiona została w XIV w. na terenie diecezji pomezańskiej, na potrzeby kanoników kapituły. Na przestrzeni dziejów funkcja zamku ulegała radykalnym zmianom. Znajdowały się w tu urzędy, magazyny, sąd, więzienie a nawet szkoła. W 1950 roku średniowieczne mury przeznaczone zostały na muzeum, które funkcjonuje w przestrzeni kulturalnej Kwidzyna i całego regionu do dnia dzisiejszego. (…)".