Na fali prawdziwego renesansu zainteresowania polską muzyką klasyczną, co jakiś czas pojawiają się płyty odkrywające dla tzw. szerokiego odbiorcy dorobek twórców znanych dotąd zaledwie wąskiemu gronu melomanów.
Kolejnym albumem wpisującym się w ten nurt, a zasługującym na szczególną uwagę jest nowa płyta jednego z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych jakim jest, istniejący od 35 lat Kwartet Camerata.
Po znakomitej płycie z Kwintetem smyczkowym C-dur op. 163 Schuberta ("Schubert - String Quintet D.956", 2014), nagranej z młodą warszawską wiolonczelistką Martą Kordykiewicz, wytwórnia DUX opublikowała album czwórki znakomitych instrumentalistów, wykonujących I i V Kwartet smyczkowy Romana Statkowskiego (1859-1925). To jeden z najbardziej zasłużonych, a mimo to niedocenianych polskich kompozytorów romantycznych przełomu XIX i XX wieku.
Album ukazał się 15 listopada 2019.
Robert Ratajczak
fot.DUX |
__________________________________________
Camerata Quartet: Statkowski - Quartets Nos.1&5
CD 2019, DUX 1602
program:
Roman Statkowski
- I Kwartet smyczkowy F-dur op. 10:
1. Allegro commodo
2. Scherzo: Vivacissimo
3. Andantino
4. Finale: Allegro molto e con brio
- V Kwartet smyczkowy e-moll op. 40:
5. Poco sostenuto – Appassionato
6. Presto
7. Andante elegiaco
8. Allegro molto
personel:
Włodzimierz Promiński, Andrzej Kordykiewicz - skrzypce
Piotr Reichert - altówka
Rafał Kwiatkowski - wiolonczela
__________________________________________
tekst wydawcy:
Muzyka polska przeżywa gwałtowny i w pełni zasłużony renesans. Co więcej, na sylwetki często kojarzonych wyłącznie z wąską grupą gatunków muzycznych kompozytorów (Stanisław Moniuszko, Emil Młynarski, Zygmunt Stojowski) chętnie patrzy się z szerszej perspektywy, a to sprawia, że wiele z ich zapomnianych utworów zyskuje pozycję arcydzieł światowej rangi.
Jednym z najbardziej zasłużonych dla rozwoju muzyki polskiej przełomu XIX oraz XX wieku twórców był Roman Statkowski. O tym, że jego muzyka odbierana była przychylnie świadczy m.in. to, że choć w swoich dziełach nieustannie hołdował tradycji romantycznej i formom muzycznym nie wykraczającym poza kanoniczne ramy, jego talent zyskał ogromną sympatię Karola Szymanowskiego, znanego z rygorystycznego stosunku wobec twórców ściśle sympatyzujących z tą właśnie estetyką.
Nowy album znakomitego Kwartetu Camerata pozwala nam zapoznać się z fascynującymi kartami polskiej twórczości, doskonale obrazującymi szereg artystycznych trendów pojawiających się w polskiej muzyce na przełomie XIX oraz XX wieku.