PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2019/12/23

First Command



Hashtag Ensemble to muzyczny kolektyw powołany do życia w 2013 roku przez flecistkę Anię Karpowicz.
W ramach projektu skupiającego się na wykonywaniu współczesnej muzyki klasycznej z domieszką improwizacji, działają rozmaite składy muzyków: od kameralnych, aż po zespoły obejmujące kilkunastu instrumentalistów. W działalność projektu zaangażowani są m.in. tak cenieni muzycy i kompozytorzy jak: specjalizujący się w grze na organach Hammonda Dariusz Przybylski, wszechstronny gitarzysta Wojciech Błażejczyk, czy perkusista Leszek Lorent.
 Jednym z muzycznych przedsięwzięć Hashtag Ensemble był projekt: "#Witkacy" powstały w 2017 r. do partytur fotograficznych autoportretów Stanisława Ignacego Witkiewicza na zamówienie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, który doczekał się swej wersji płytowej w 2018 roku. Inną płytą firmowaną nazwą Hashtag Ensemble był album "#NetworkMusic", stanowiący podsumowanie trzech pierwszych lat działalności zespołu nagrana w dużych składach łączących brzmienie klasycznych instrumentów akustycznych i elektronicznych.
Najnowszą pozycją w dyskografii tego niecodziennego kolektywu jest album "First Command". Płytę wypełnia 50-minutowa suita Adama Porębskiego łącząca elementy muzyki klasycznej i filmowej, a oparta na literackim dziele Josepha Conrada "Smuga cienia".
Album ukazał się 29 listopada.

Robert Ratajczak

____________________________________________


Hashtag Ensemble: Adam Porębski - First Command
CD 2019, DUX 1059

program:
  1. Rezygnacja
  2. Wiadomość
  3. Statek
  4. Dowództwo
  5. Pan Burns
  6. Historia kapitana
  7. Choroba
  8. List
  9. Wspomnienie kapitana
10. Wizja

wykonawcy:
Hashtag Ensemble
Adam Porębski - elektornika
lektor: Paul Preusser
____________________________________________

tekst wydawcy:

"Pierwsze dowództwo" nie powstałoby bez "Smugi cienia" Josepha Conrada. Tekst literackiego dzieła stanowił punkt wyjścia dla kompozytora oraz bezpośrednią inspirację do napisania muzyki. Nie jest to jednak kompozycja utrzymana w konwencji muzyki filmowej czy ilustracyjnej. Jest to, podzielona na dziesięć części, blisko pięćdziesięciominutowa suita o konsekwentnie zbudowanej narracji, stanowiąca samodzielne dzieło muzyczne.
Instrumentalna obsada suity zaproponowana została przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, które zamówiło utwór w 2017 roku w ramach obchodów roku Josepha Conrada.
Niniejszy album, zawiera kompletne nagranie wspomnianej wyżej Suity Adama Porębskiego, stanowiącej oryginalne połączenie wpływów muzyki czysto klasycznej, filmowej oraz elektroakustycznej.