29.11.2019

PREMIERA: Messages Quartet "Messages"
Messages Quartet to zespół złożony z absolwentek UMiFC w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, którego nazwa nawiązuje do II Kwartetu smyczkowego Andrzeja Panufnika. Powstały w składzie: Małgorzata Wasiucionek i Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka) oraz Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela) kwartet smyczkowy, od momentu powstania w 2014 roku skupia swą działalność wokół muzyki polskiej XX i XXI wieku.
Już w roku 2016 Messages Quartet usłyszeć można było na płycie skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i pianistki Dominiki Glapiak wypełnionej muzyką Felixa Mendelssohna-Bartholdy i Ernesta Chaussona ("Mendelssohn / Chausson - Double Concertos", Acte Prealable).
W roku 2017 pod flagą wytwórni DUX zespół zadebiutował własnym, monograficznym albumem wypełnionym kwartetami smyczkowymi Szymona Laksa ("Szymon Laks String Quartets"), nagranym dzięki Programowi Stypendialnemu "Młoda Polska", którego w 2016 roku Messages Quartet został laureatem. Grupa idealnie odnalazła się w tym neoklasycznym repertuarze, a płyta z niesłusznie zapomnianymi dziś Kwartetami Panufnika, okazała się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę" i zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji.
Na swym kolejnym albumie "Messages" grupa sięga po utwór Andrzeja Panufnika, od którego pochodzi nazwa zespołu, I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, oraz III Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego "Kartki z niezapisanego dziennika” z roku 2008, będący jedną z najbardziej osobistych wypowiedzi muzycznych obchodzącego w tym miesiącu 86-urodziny kompozytora.
Premiera płyty 29 listopada 2019.

Robert Ratajczak

fot.DUX
___________________________________________


Messages Quartet: Messages
CD 2019, DUX 1586

program:
1. Andrzej Panufnik - II Kwartet smyczkowy „Messages”
Stanisław Moniuszko - I Kwartet smyczkowy d-moll:
2.   I. Allegro agitato
3.  II. Andantino
4. III. Scherzo. Vivo
5. IV. Finale. Allegro assai
6. Krzysztof Penderecki - III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika”

wykonawcy:
Małgorzata Wasiucionek, Oriana Masternak - skrzypce
Maria Dutka - altówka

Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela
___________________________________________

tekst prasowy:

Messages Quartet z drugą płytą w wytwórni DUX

Zachwycają wirtuozerią i rozpalają wyobraźnię. Jeden z najaktywniejszych kwartetów smyczkowych ostatnich lat oddaje w ręce słuchaczy swoją drugą płytę – PANUFNIK, MONIUSZKO, PENDERECKI – MESSAGES.

Messages Quartet koncertował w Wiedniu, Londynie, Moskwie, czy Sao Paulo, współpracując z takimi artystami, jak Olga Pasiecznik, Robert Cohen, Lars Hoefs, Marek Żebrowski i Piotr Lato. Debiutancki album Szymon Laks STRING QUARTETS, zawierający komplet zachowanych kwartetów smyczkowych tego kompozytora zebrał fantastyczne recenzje, a zespół został okrzyknięty przez zagraniczną prasę jako wyróżniający się pośród współczesnych kwartetów smyczkowych. Ich najnowszy album ma podwójne znaczenie i odnosi się do początków zespołu. Camilla Panufnik, wdowa po Andrzeju Panufniku powiedziała: „Doskonale! Teraz Messages Quartet nagrał utwór Andrzeja Panufnika zatytułowany „Messages” – II kwartet, od którego zespół przyjął swoją nazwę, zauroczony siłą przekazu tego wyjątkowego dzieła”. Album dopełnia I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, a także jednoczęściowy III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego. Płyta w sprzedaży od 29 listopada na stronie www.dux.pl, w salonach Empik oraz dobrych sklepach muzycznych.
Patronat medialny nad albumem objęli: TVP Kultura, Dwójka – Polskie Radio, Magazyn PRESTO oraz LongPlay.