10.10.2019

Romuald Twardowski "Sacrum. Profanum" -album i koncert premierowy
Wybitny kompozytor i pedagog, urodzony w 1930 roku w Wilnie Romuald Twardowski, to artysta którego dorobek zasługuje na zdecydowanie szersze upowszechnienie w świadomości melomanów. Swoją twórczością zdefiniował niepowtarzalny język muzyczny, w którym połączył elementy nowych technik kompozytorskich z cechami muzyki odległych epok. W swych utworach Romuald Twardowski niejednokrotnie odwołuje się do muzyki religijnej, w tym do starocierkiewnych pieśni i chorałów gregoriańskich. W przebogatym dorobku kompozytora znajdziemy zarówno kompozycje kameralne, jak dzieła orkiestrowe, utwory chóralne, a także opery.
Nakładem prestiżowej wytwórni DUX ukaże się płyta "Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum" zawierająca utwory chóralne a capella nagrane przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Płyta powstała we współpracy z kompozytorem, co zapewnia wykonywanym utworom szczególny charakter, oddający sedno twórczego zamysłu. Koncertowa premiera tej wyjątkowej płyty rozpoczynającej obchody przypadających w przyszłym roku 90-urodzin Romualda Twardowskiego, odbędzie się 20 października w Bazylice św. Krzyża w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 3). Koncert rozpocznie się o godz. 17:00, a w jego programie znajdą się m.in. Nokturny, Kołysanki i Mały koncert na orkiestrę wokalną.
Zarówno płyta jak koncert premierowy, objęte zostały patronatem przez LongPlay.
Premiera handlowa płyty: 11 października 2019.

Robert Ratajczak

___________________________________________


Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum
CD 2019, DUX 1601

program:

Nokturny I, II:
  1. W jasnym świetle latarni
  2. Noc mdlała

Kołysanki I, II:
  3. Kołysanka Krzysi
  4. Niańka Króla Heroda

Mały koncert na orkiestrę wokalną:
  5. Moderato
  6. Allegro con grazia

Carmina de mortuis:
  7. Moment
  8. Pogrzeb
  9. O chorym synku
10. Nieznane drzewo

11. Lamentationes
12. Exultate, jubilate
13. Cantus s. Casimiri
14. Chwali, dusze moja, Gospoda
15. Błagosłowi dusze moja, Gospoda
16. Wsiakoje dychanije

wykonawcy:
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
dyrygent: Janusz Siadlak
___________________________________________

tekst organizatora koncertu:

"Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum” to płyta, która w przededniu 90 urodzin polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego zwraca uwagę na jego ważny i pokaźny wkład w rozwój polskiej muzyki chóralnej. Kariera Twardowskiego, która rozpoczęła się w latach 50 ubiegłego wieku i trwa do dziś, to ogromny dorobek muzyczny, który stanowi trwały wkład w skarbnicę naszej kultury narodowej. Twórczość tę cechuje wielka różnorodność form i gatunków, mistrzostwo warsztatu, a jednoczy je osobowość kompozytora wiernego zasadzie: jedność w różnorodności. Płyta, realizowana pod czujnym okiem Twardowskiego to wspaniały wyraz jego myśli, a wiernie oddany zamysł twórczy stanowy wyjątkowe świadectwo jego kompozytorskiej drogi przez muzykę chóralną a cappella.

Romuald Twardowski "Sacrum. Profanum" - koncert premierowy
20 października 2019, godz. 17:00
Bazylika św. Krzyża w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 3)
(wstęp wolny)

Koncert premierowy, który odbędzie się 20 października 2019 w Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu 3 w Warszawie, to wyjątkowa okazja by wysłuchać utworów nagranych przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum na żywo, a także wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, na którym obecny będzie Romuald Twardowski, jego bliscy i przyjaciele. Za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Janusz Siadlak – założyciel i dyrektor Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, który zainteresowanie polską muzyką chóralną wyraża poprzez kolejne unikatowe albumy będące trwałym śladem bogactwa polskiej twórczości a cappella. 

Wykonawcy:
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak – dyrygent

Organizatorzy:
Instytut Rozwoju Sztuki
Filharmonia Częstochowska
Związek Kompozytorów Polskich

tekst wydawcy płyty:


Ogromny dorobek Romualda Twardowskiego w dziedzinie muzyki chóralnej stanowi trwały wkład w skarbnicę naszej kultury narodowej. Muzykę tę cechuję wielka różnorodność form i gatunków, mistrzostwo warsztatu, a jednoczy je osobowość twórcy wiernego zasadzie: jedność w różnorodności. 
Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka zgromadził w swoim repertuarze utwory Twardowskiego powstałe na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Niniejszy album w całości poświęcony jest tej twórczości, bardzo dobrze oddając ową różnorodność gatunkową ale też - nadzwyczaj szerokie możliwości wykonawcze zespołu.