15.10.2019

PREMIERA: Doug MacDonald "Live at Hangar 18"
Swój specyficzny styl gry gitarzysta Doug MacDonald oparł na tradycji sięgającej dokonań takich muzyków jak Herb Ellis, Wes Montgomery, czy Joe Pass. Muzyk dorastał w Honolulu, następnie osiadł w Los Angeles, jednak od 1990 roku jego stałą bazą jest Nowy Jork. To tam właśnie miał okazję występować u boku takich gwiazd jak Stan Getz, Sarah Vaughan, Buddy Rich, czy Hank Jones. Tam też działa do dziś nagrywając i występując z własnym trio i kwartetem, a także z 13-osobowym zespołem The Jazz Coalition.
Dziś Doug MacDonald ma na koncie kilkanaście albumów firmowanych własnym nazwiskiem, zrealizowanych w rozmaitych konfiguracjach.

W lutym 2019 roku ukazał się kolejny album gitarzysty: "Organisms", a od maja możemy cieszyć się następną płytą muzyka, jaką jest album: "Califournia Quartet".
To nie koniec tegorocznej serii albumów znakomitego gitarzysty, bowiem już 15 października światło dzienne ujrzało 2-płytowe wydawnictwo z zapisem lipcowego koncertu MacDonalda z formacją The Tarmac Ensemble w Los Angeles.
Na albumie zatytułowanym: "Live at Hangar 18. Jazz Marathon 4" gitarzyście towarzyszy 10-osobowy zespół złożony ze znakomitych amerykańskich muzyków z West Coast. Warto wspomnieć, iż w składzie formacji w 7 utworach przy kontrabasie słyszymy legendarnego Johna B. Williamsa, współpracownika Bennie Maupina, Randy'ego Breckera, Billy'ego Cobhama, czy Horace Silvera,  oraz muzyka realizującego tak znakomite projekty, jak choćby albumy: "Arabesque" (2011), czy "African Queen" (2014)
W programie tego koncertowego jazzowego maratonu, poza kompozycjami Douga MacDonalda znalazły się m.in. utwory Herbiego Hancocka ("Maiden Voyage"), Jerome Kerna i Oscara Hammersteina ("Nobody Else But Me"), George'a i Iry Gershwinów ("Strike Up The Band"), Antonio Carlosa Jobima ("Someone To Light Up My Life") i Milesa Davisa ("Tune Up").

Robert Ratajczak

___________________________________________Doug MacDonald & The Tarmac Ensemble
Live at Hangar 18. Jazz Marathon 4
2CD's 2019, dmacmusic DM16

program:
CD 1
1. San Fernando Blvd
2. Dreamsville
3. Lollipops and Roses
4. I Thought About You
5. With the Wind and the Rain in Her Hair
6. Maiden Voyage
7. Pennies from Heaven
8. Nobody Else but Me 
9. Strike up the Band
CD2
1. L L
2. Someone to Light up My Life
3. Make Believe
4. Body and Soul
5. My Foolish Heart
6. Where or When
7. Tune Up

personel:
Doug MacDonald - gitara
Kim Richmond - saksofon altowy, flet
Rickey Woodard - saksofon tenorowy
Ron Stot - trąbka
Ira Nepus - puzon
Charlie Shoemake - wibrafon
Joe Bagg - fortepian
Harvey Newmark, John B Williams - kontrabas
Kendal Kay, Roy McCurdy - perkusja
___________________________________________tekst prasowy:
The fourth volume of "Jazz Marathons" features guitarist Doug MacDonald leading an all-star band.