25.09.2019

ZAPOWIEDŹ: Joanna Bejm "Jesteś"

Nieustannie zachwycające wiersze przedwcześnie zmarłej przed 52 laty poetki Haliny Poświatowskiej od lat czarują swym klimatem kolejne pokolenia czytelników, ale też inspirują wielu kompozytorów i wykonawców.
O potencjale wierszy Haliny Poświatowskiej oprawionych w muzykę przekonało się już kilku polskich artystów, że wspomnę choćby Krystynę Stańko, która na swej wyśmienitej płycie "Kropla słowa" (2012) przedstawiła wiersze "Jesteś Powietrzem" i "Nie Mówiłam Uśmiechem" do muzyki Dominika Bukowskiego, czy całkiem niedawny projekt "Kim Ty jesteś dla mnie" wokalisty, multiinstrumentalisty i kompozytora Janusza Radka.
Każdorazowo jest to doskonała okazja do przypomnienia sobie wierszy Haliny Poświatowskiej i odkrycia w nich nieznanych dotąd walorów.
Zafascynowana twórczością poetki wokalistka, animatorka kultury i kompozytorka Joanna Bejm jest laureatką wielu festiwali i konkursów piosenki, m.in. programu telewizyjnego „Szansa na sukces” oraz konkursu „Debiuty’” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1999 r.). Koncertuje w projektach związanych z piosenką poetycką oraz zespołami jazzowymi, m. in. z Piotrem Rodowiczem, Bogdanem Hołownią, Robertem Murakowskimi Kazimierzem Jonkiszem w projekcie Krajewski Smooth Jazz.
11 października nakładem wytwórni Soliton ukaże się album "Jesteś" nagrany przez Joannę Bejm z grupą tworzoną przez znakomitych muzyków. Wraz z grającym na płycie na skrzypcach Marcinem Skabą i gitarzystą Sebastianem Iwanowiczem, wokalistka oprawiła muzycznie 10 wybranych wierszy Haliny Poświatowskiej, prezentując jej twórczość w konwencji łączącej poezję śpiewaną z jazzem. Pozostali instrumentaliści, którzy uczestniczyli w nagraniu płyty to: pianista Rafał Stępień, kontrabasista Wojciech Pulcyn i perkusista Sebastian Frankiewicz, a za realizację nagrań, mix i mastering odpowiedzialny jest Karol Mańkowski.

Robert Ratajczak

___________________________________________


Joanna Bejm: Jesteś
CD 2019, Soliton SL 972-2

program:
  1. Czym Ty jesteś
  2. Jednorożec
  3. Oczekiwanie
  4. Więc jesteś
  5. Wiersz dla mnie
  6. Mówię kocham
  7. No chodź
  8. Kiedy umrę kochanie
  9. Ptaku mojego serca
10. Morzem jesteś

personel:
Joanna Bejm – śpiew
Rafał Stępień - fortepian, instrumenty klawiszowe
Marcin Skaba - skrzypce
Sebastian Iwanowicz - gitara
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja
___________________________________________materiały prasowe:

Płyta „Jesteś” Joanny Bejm to spacer po meandrach duszy Haliny Poświatowskiej. Wiersze tej wspaniałej poetki łączą się i przenikają z dźwiękami ciepłych, kojących utworów muzycznych, tworząc subtelną, wielowarstwową, spójną kompozycję. Joanna od wielu lat kroczy śladami Haliny Poświatowskiej, zgłębiając historię jej życia, podobnie kruchego i delikatnego jak słowa, w które poetka ubierała świat. 
Joanna, w albumie „Jesteś”, przede wszystkim tworzy przestrzeń dla słowa, dla interpretacji – subtelnej, wiotkiej, kobiecej. Rafał Stępień – producent muzyczny albumu, barwi ją dodatkowo całą paletą doskonale dobranych muzycznych odcieni. Kompozycje Joanny Bejm i Marcina Skaby urzekają prostotą i subtelnością. Zbudowanie całego albumu na silnym jazzowym trio w składzie: Rafał Stępień – fortepian, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja, sprawia, że słuchacz otrzymuje ciepłe, akustyczne brzmienie już w samej podstawie wszystkich utworów. Dodatkowego kolorytu nadaje płycie „Jesteś” wielu znakomitych muzyków. Wśród instrumentalistów pojawili się, między innymi: Robert Murakowski, którego trąbka nasyca kompozycje jazzująco – filmowym tchnieniem, czy Sebastian Iwanowicz i Andrzej Gondek, którzy miękkim brzmieniem swoich gitar nawiązują do Django Reinhatdta, czy Patha Methenego, tworząc piękne obrazy do subtelnych, niemalże efemerycznych tekstów Haliny Poświatowskiej. Brzmienie urozmaicają też sola skrzypcowe Marcina Skaby oraz perkusjonalia Bogusza Wekki.
Album „Jesteś” snuje własną opowieść. O kobiecości, miłości, cierpieniu, umieraniu, szczęściu. Skłania do refleksji nad bytem „tu i teraz”, zadaje pytania dotyczące ludzkiej egzystencji. Muzycznie usłyszymy tu wiele gatunków. Począwszy od world music, poprzez jazz, smooth jazz, pop z lekkim dodatkiem elektroniki, skończywszy na folkowych inspiracjach.
Album stworzony jest dla kobiet, by mogły wsłuchać się w siebie, w swoją kobiecą, niezwykłą naturę; dla mężczyzn – by dowiedzieli się więcej o tym, co naprawdę gra w duszy zagadkowych kobiecych stworzeń.
Album stworzony jest dla wszystkich wrażliwych na dobrą poezję i muzykę, którzy chcą oderwać się od codziennej bieganiny i pomyśleć o tym, co ważne.
Przemijanie, miłość, piękno – i to, co po nas zostaje. Po życiu. Może to słowo, dźwięk, gdy po prostu „jesteśmy”, tu na ziemi, gdy kochamy, gdy odchodzimy…