24.08.2019

ZAPOWIEDŹ: Witold Friemann - Works for Clarinet & Piano
Witold Friemann to jeden z tych wielkich polskich kompozytorów, których twórczość i dorobek artystyczny nadal pozostają nieodkryte przez wielu melomanów.
Wykształcony pod okiem samego Maxa Regera kompozytor, ale też znakomity pianista i ceniony pedagog urodził się 20 sierpnia 1889 w Koninie, a zmarł 22 marca 1977 w Laskach koło Warszawy. Przypadająca w tym roku 130 rocznica urodzin Witolda Friemanna jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie postaci artysty, który pozostawił po sobie ok. 400 wykonywanych przed laty przez słynną Adę Sari pieśni, ok. 320 preludiów, ponad 240 mazurków, wiele miniatur, etiud, nokturnów i tańców.
Album "Witold Friemann – Works for clarinet & piano" zawiera zbiór utworów opracowanych z myślą o klarnecie i fortepianie. Projekt powstał z inicjatywy znakomitej klarnecistki Barbary Borowicz w ramach Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury, która do udziału w przedsięwzięciu zaprosiła wybitnego krakowskiego pianistę młodego pokolenia, specjalizującego się w wykonywaniu muzyki polskiej XIX i XX wieku, Marka Szlezera. Pianista jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali oraz ma za sobą występy w tak ważnych miejscach jak m.in.: Carnegie Hall czy St.Martin-in-the-fields. W swej dyskografii ma płyty z utworami m.in. Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Aleksandra Tansmana, Krzysztofa Pendereckiego i Krzysztofa Meyera, a także album "Sonatas for Cello and Piano" (2017), nagrany w duecie z koreańską wiolonczelistką Joo Yeon Choi. 
Album "Witold Friemann – Works for clarinet & piano", to unikalny i wartościowy projekt, który przyczyni się do pielęgnowania kultury polskiej i wskrzeszenia w świadomości melomanów postaci kompozytora. Opublikowanie w formie fonograficznej opracowanych na podstawie rękopisów wybranych utworów Witolda Friemanna, w nieoceniony sposób wzbogaci wiedzę dotyczącą polskiej muzyki klasycznej.
Premiera 23 września 2019.

Robert Ratajczak

___________________________________________


Barbara Borowicz - Marek Szlezer:
Witold Friemann - Works for clarinet & piano
CD 2019, DUX 1529

program:

  1. Zmierzch jesienny op.335


Quasi una Sonata op.144:
  2.   I Allegro energico ed agitato
  3.  II Adagio ma non troppo
  4. III Polski taniec ludowy: Vivace ma non troppo

4 utwory op.170:
  5.   I Mazurek
  6.  II Krakowiak 
  7. III Mazurek 
  8. IV Polonez

Sonata nr 2 op.219:

  9.   I Allegro moderato
10.  II Andante
11. III Finale: Allegro giocoso 

Suita op.171:
12.   I Trojak
13.  II Dumka mazowiecka 
14. III Kujawiak
15. IV Marsz góralski

Sonata nr 3 op.222 Romantica:
16.   I Moderato
17.  II Notturno: Andantino
18. III Finale: Allegro

wykonawcy:

Barbara Borowicz - klarnet
Marek Szlezer - fortepian
___________________________________________


tekst wydawcy:

Witold Friemann (1889-1977), autor ok. 1300 utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych należy dziś do grona kompozytorów zapomnianych, co jest w dużej mierze konsekwencją wydarzeń historycznych i wyborów życiowych kompozytora, który ostatnie lata życia spędził jako pedagog w Instytucie Ociemniałych w podwarszawskich Laskach.

Inicjatorką projektu nagrania wybranych dzieł polskiego twórcy jest klarnecistka Barbara Borowicz. Urodzona w Poznaniu, aktualnie związana ściśle z Krakowem. Regularnie koncertuje w Europie, Ameryce Północnej, Australii, Afryce i Azji w prestiżowych salach koncertowych, m.in. Sydney Opera House, Royal Concertgebouw. Album nagrany został we współpracy z jednym z najczęściej koncertujących polskich pianistów – Markiem Szlezerem. Wielokrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych Fryderyk i aktywnie zaangażowany w promocję muzyki polskiej w kraju i za granicą.