materiały prasowe:
7 maja 2019 swoją premierę będzie miała debiutancka płyta pianisty Dariusza Petery - „Flashover”.
Po blisko sześciu latach, które upłynęły od albumu „No Fusion”, wydanego z formacją Fusion Generation Project, Petera postanowił powrócić z nową muzyką zanurzoną w nieco innym brzmieniu.
Tym razem artysta odchodzi od stylistyki grania elektrycznego, jazz-rockowego, kierując się w stronę tradycji europejskiej muzyki improwizowanej. W tym celu powołał Petera Sextet - nowy etap w swojej twórczości.
Kompozycje składające się na „Flashover” to wypadkowa licznych doświadczeń życiowych, inspiracji muzycznych, ale przede wszystkim - sześć niezwykle ciekawych i oryginalnych osobowości muzycznych, sześć spojrzeń na sztukę kreacji muzyki improwizowanej, dla której bazę stanowią kompozycje lidera. Tematy zawarte na płycie to zaledwie punkt wyjścia dla zespołu. Dzięki nim Petera Sextet kolektywnie kreuje własną szatę brzmieniową w oparciu o niezwykłą muzyczną intuicję, swobodę improwizacji, energię zespołowego tworzenia, wspólne budowanie muzycznej narracji oraz inteligencję, która objawia się w zaskakującym porozumieniu poszczególnych członków zespołu.
Tym razem do swojego składu lider zaprosił czołowych muzyków współczesnej polskiej sceny jazzowej. Każdy z członków zespołu charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem, na które złożyły się różnorodne fonograficzne doświadczenia ostatnich lat. Wiolonczelista Krzysztof Lenczowski, trębacz Emil Miszk, saksofonista Maciej Kociński, kontrabasista Andrzej Święs oraz perkusista Krzysztof Szmańda to artyści o dużym dorobku scenicznym i studyjnym oraz niekwestionowanej pozycji w polskim jazzie. Ich grę cechuje wrażliwość, kreatywność, elastyczność w doborze środków interpretacji, muzyczna empatia oraz porywający warsztat. To muzycy aktywnie koncertujący, mający za sobą współpracę z polską oraz światową sceną jazzową.
„Petera Sextet to nowy rozdział w twórczości debiutującego na tej płycie w roli lidera, pianisty Dariusza Petery, który od dobrych kilku lat konsekwentnie buduje swą markę na krajowej scenie jazzowej. Tym razem artysta proponuje muzykę bardziej wysublimowaną zarówno pod względem klimatu jak brzmienia. Powstałe w ciągu zaledwie dwóch dni nagrania obrazują doskonale zgrany zespół, w którym głos każdego z muzyków stanowi równoprawny element ostatecznie uzyskanej formy. Lider dał każdemu instrumentowi bardzo dużo przestrzeni, obdarzając pełnym zaufaniem każdego z muzyków. Nic dziwnego, wszak Petera otoczył się artystami, z których każdy dysponuje znakomitym warsztatem i nadzwyczajnym zmysłem improwizacji, oraz ogromem doświadczenia zdobywanego w ramach, nie tylko współpracy ze śmietanką polskiego jazzu, ale i własnych autorskich projektów. Album stanowiący zderzenie się z sobą sześciu znakomitych osobowości muzycznych, jest też okazją poznania lidera projektu jako pełnego ogromnej wyobraźni i improwizacyjnego zmysłu pianistę i kompozytora. Utwory wypełniające "Flashover" to muzyka, skierowana do odbiorcy ceniącego nie tylko wirtuozerię i improwizację, ale też skłonnego zagłębić się w klimat, harmonię i melodykę zaklętą w wypełniających krążek utworach” - Robert Ratajczak
DARIUSZ PETERA - muzyk, pianista, kompozytor.
Lider zespołów: Petera Sexstet oraz jazz- rockowej formacji Fusion Generation Project.
W swojej dyskografii posiada dwa albumy: sygnowany swoim nazwiskiem „Flashover” (Lydian Series- Sublabel Opus Series/ Requiem Records, 2019), nagrany z zespołem Petera Sextet oraz „No Fusion” (Allegro Records, 2013) nagrany z zespołem Fusion Generation Project, na którym gościnnie zagrał amerykański trębacz Michael „Patches” Stewart. Pianista w zespole łódzkiego trębacza Piotra Krzemińskiego - Krzemiński Reunion Project.
Jest absolwentem Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. K. Komedy w Warszawie w klasie aranżacji prof. Lucjana Kaszyckiego oraz fortepianu Wojciecha Kamińskiego. Kształcił się również u znakomitego pianisty jazzowego Janusza Skowrona.
Laureat 3. Miejsca w V Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Jazzową 2018 w ramach 13. Edycji Silesian Jazz Festiwalu (Katowice 2018). Finalista oraz laureat konkursów jazzowych w Polsce (Krokus Jazz Festiwal 2010, Jazz nad Odrą 2011, Europejskie Integracje Muzyczne 2011, oraz Bielska Zadymka Jazzowa 2012). W latach 2013 - 2014 w dorocznej ankiecie czytelników Jazz Top magazynu Jazz Forum, znalazł się w gronie najwybitniejszych postaci polskiego jazzu w dwóch kategoriach instrumentalnych: fortepian oraz syntezator.
Koncertował m.in. w I Programie Polskiego Radia w studiu S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w Sali Kongresowej PKiN, gdzie zagrał z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus podczas europejskiego prawykonania muzyki do filmu "Piraci z Karaibów”, w Iluzjonie Filmoteki Narodowej podczas 10 edycji Święta Kina Niemego, wystąpił na festiwalu jazzowym Jazztage w Gorlitz (Niemcy).
Miał przyjemność współpracować z takimi artystami jak: Adam Bałdych, Atom String Quartet, Krzesimir Dębski, Olga Bończyk, Frank Parker, Monika Urlik, Michael „Patches” Stewart, Mateusz Smoczyński, Wojciech Staroniewicz, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.
KRZYSZTOF LENCZOWSKI - urodzony w 1986 r. w Krakowie, jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i Rafała Kwiatkowskiego.
Od kwietnia 2008 r. do listopada 2009 r. pracował w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, a od lutego 2009 r. do stycznia 2015 r. wchodził w skład Warszawskiej Grupy Wiolonczelowej Cellonet prowadzonej przez prof. Andrzeja Bauera. Gra także na gitarze - ukończył Policealne Studium Jazzu im. H.Majewskiego w Warszawie w klasie prof. Piotra Lemańskiego.
Lenczowski jako członek własnych zespołów, a także jako muzyk sesyjny nagrał ponad 50 płyt, w tym autorski album „Internal Melody” - pierwszą polską płytę jazzową sygnowaną nazwiskiem wiolonczelisty, która w 2016 roku została nagrodzona Fryderykiem w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. W latach 2014 -2017 czterokrotnie zwyciężał w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategorii: instrumenty różne. Od 2010 roku podstawowym polem artystycznej działalności artysty pozostaje Atom String Quartet - wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie.
Lenczowski współpracował z takimi artystami, jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Jason Moran, Gil Goldstein, Paolo Fresu, Wolfgang Haffner, Christian von Kaphengst, Rupert Stamm, Mathias Haus, Vladislav `Adzik` Sendecki, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Jerzy Maksymiuk, André Ochodlo, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Marek Moś, Kayah, Małgorzata Hutek, Aga Zaryan, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Stanisław Sojka, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Cezariusz Gadzina, Rafał Grząka, Marek Bracha, Krzysztof Herdzin, Józef Skrzek, Andrzej Jagodziński, Dominik Wania, Marcin Wasilewski, Piotr Orzechowski, a także z zespołami: Lutosławski Piano Duo, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Elbląska Orkiestra Kameralna, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva oraz Zakopower i Motion Trio.
MACIEJ KOCIŃSKI ps. KOCIN - polski muzyk jazzowy, kompozytor, pedagog.
Gra na saksofonach (altowym, tenorowym, sopranowym), na klarnecie i EWI. Jest absolwentem dwóch akademii muzycznych: w Poznaniu w klasie klarnetu prof. Z. Nowaka i w Katowicach w klasie saksofonu prof. J.Główczewskiego.
Występuje ze swoim trio (wraz z Andrzejem Święsem i Krzysztofem Szmańdą) i jest liderem zespołu Soundcheck. Ponadto uczestniczył w działalności grup: Mutru, Poznań Philharmonic Orchestra, Adam Bałdych Sextet, Breaking News, Sax Brothers, Young Band, oraz jako muzyk sesyjny z różnymi artystami (m.in. Kuba Badach, Ewa Bem, Hanna Banaszak, 3miel, Piotr Pawlicki, Grzegorz Tomczak, Justyna Szafran, Katarzyna Skrzynecka, Piotr Żaczek, Dorota Jarema, Zygmunt Kukla).
W 2011 i w 2012 r. był nominowany do nagrody Fryderyk jako: Jazzowy Kompozytor/Aranżer Roku. Po wydaniu autorskiego albumu pod koniec 2012 r. otrzymał również nominację do Fryderyka 2014 w kategorii: Jazzowy Debiut Roku.
EMIL MISZK - trębacz, kompozytor, aranżer.
Naukę gry na trąbce rozpoczął w roku 1998 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lęborku.
Bardzo dobrze odnajduje się na wielu płaszczyznach. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii - z jednej strony przynależność do tradycji, z drugiej totalna wolność. Jest to efekt współpracy z takimi artystami jak: Leszek Kułakowski, Sławek Jaskułke, Tymon Tymański czy Wojtek Mazolewski. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Algorhythm, Sławek Jaskułke Sextet, Dominik Bukowski Quartet, Michał Bąk Quartetto, Kamil Piotrowicz Sextet czy kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses.
W 2019 roku otrzymał nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za album „Don’t Hesitate”. Dwukrotnie nominowany do tej samej nagrody w kategorii płyta roku ("Popular Music" Kamil Piotrowicz Sextet i "Mandala" Algorhythm). Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.
ANDRZEJ ŚWIĘS - ur. 1979, kontrabasista, gitarzysta basowy.
Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2008).
Występował z tak uznanymi muzykami, jak m.in.: Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Keith Javors, Adam Pierończyk, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Joachim Mencel, Kuba Stankiewicz, Aga Zaryan, Artur Dutkiewicz, Jorgos Skolias i inni.
Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Danii, Austrii, we Włoszech, Rosji, Czechach, Chorwacji, Słowacji, Czarnogórze, na Ukrainie i w Białorusi.
Na stałe współpracuje z kwartetem Soundcheck, Zbigniewem Namysłowskim, Kamil Piotrowicz Sextet, Maritą Alban Juárez, Martą Król, Kocin Kociński Trio oraz Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio, Krzysztof Dys Trio.
W swoim dorobku fonograficznym ma ponad czterdzieści nagranych albumów, większość z nich otrzymało nominacje do Nagrody Muzycznej Fryderyk.
KRZYSZTOF SZMAŃDA - ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskine’a, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera.
Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck, która w październiku 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), a w kwietniu 2005 roku zdobyła Grand Prix Festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Szmańda został tam wyróżniony indywidualnie przez jury festiwalu. W listopadzie tego samego roku Soundcheck zdobył drugą nagrodę w konkursie Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze oraz Klucz Do Kariery podczas Jesieni Jazzowej - Gorzów Jazz Celebration.
Krzysztof Szmańda współpracuje z zespołem Kuby Stankiewicza, Macieja Kocińskiego, Krzysztofa Dysa, Adama Pierończyka, Lory Szafran, Włodka Pawlika, Adama Bałdycha, Janusza Szroma, Marcina Olaka, Kamila Piotrowicza, Olega Kirejewa, Trifonidis Orchestra, Chłopcy Kontra Basia, Visegrad Jazz Quartet oraz z big bandem Zbigniewa Namysłowskiego.
Jest członkiem międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna, który w październiku 2006 zdobył nagrodę publiczności na konkursie Berlin Jazz Award, a w listopadzie 2006 - trzecią nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Na festiwalu w Jeleniej Górze Szmańda otrzymał nagrodę specjalną.
W ostatnich latach zintensyfikował działalność na scenie muzyki improwizowanej, czego efektem jest Wójciński/Szmańda Q-tet oraz współpraca z takimi postaciami jak Theo Jorgensmann, czy Wacław Zimpel.
Krzysztof Szmańda zatrudniony jest też na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
_________________________________________________
PETERA Sextet: Flashover
CD, Requiem Records
program:
1. Intro
2. Mr. Light
3. Flashover (Intro)
4. Flashover
5. Nordic Jente
6. Kodoku
7. IMHO (In My Humble Opinion)
8. Lazy Morning
9. Be Water
10. Be Water (Outro)
personel:
Dariusz Petera - fortepian, kompozycje
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela
Emil Miszk - trąbka
Maciej Kociński - saksofon tenorowy
Andrzej Święs - kontrabas
Krzysztof Szmańda - perkusja
Nagrano: 24 - 25 lutego 2018 w RecPublica Studios, Lubrza
Realizator: Michał Szpotakowski
Mix & mastering: Jan Smoczyński, Tokarnia Studio, Nieporęt
Zdjęcia: Robert Wierzbicki (sesja nagraniowa), Krzysztof Stańczak (portret)
Projekt graficzny wydawnictwa: Ada Zielińska
Producent: Dariusz Petera
Wydawca: Lydian Series - Sublabel Opus Series / Requiem Records
_________________________________________________