Muzyczne małżeństwo specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej Krzysztofa (viola da gamba) i Anny (klawesyn, organy) Firlus, znamy dzięki rozmaitym projektom skupiającym się wokół muzyki dawnej, wykonywanej w możliwie najbardziej oryginalnej formie. Doświadczeni i wszechstronni instrumentaliści zaangażowani są w działalność takich formacji jak m.in. katowicki zespół {oh!} Orkiestra Historyczna (m.in. albumy: "Schreyfogel / Schaffrath / Visconti", 2015 i "Music Of French Masters", 2017), tworzone wraz ze skrzypaczką Małgorzatą Malke a istniejące od 2007 roku trio Extempore (znakomita płyta "Telemann Solos & Trios", 2018), czy Ensemble Chimerique.
Krzysztof i Anna Firlus realizują też rozmaite projekty w duecie. Takim była wydana w ub.roku płyta "Gamba Sonatas" ukazująca twórczość dwóch muzycznych rodzin: rodu Bachów i Podbielskich, oraz potwierdzająca fenomen violi da gamba uważanej w owym czasie za idealny i nie mający sobie równych instrument. Viola da gamba pojawiła się na muzycznych salonach u schyłku XV wieku, stając się jednym z najpopularniejszych instrumentów epoki renesansu i baroku, wykorzystywanym zarówno jako instrument orkiestrowy, jak i solowy. Warto wspomnieć, iż Krzysztof Firlus gra na wiernej kopii violi da gamba z 1693 roku. Płyta "Gamba Sonatas" nominowana jest do tegorocznej nagrody Fryderyk w kategorii muzyki dawnej.
Najnowszym przedsięwzięciem Krzysztofa i Anny Firlus jest album "C.F.Abel - Sonatas from the Maltzan Collection" nagrany z grającym na barokowej wiolonczeli Tomaszem Pokrzywińskim, znanym m.in. ze składu Arte dei Suonatori i współpracy z duńską flecistką Bolette Roed (album ''Telemann", 2015).
Wydana 1 marca przez wytwórnię DUX płyta "C.F.Abel - Sonatas from the Maltzan Collection", jest zbiorem odnalezionych w 2015 roku w Bibliotece Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu sonat niemieckiego kompozytora i wirtuoza violi da gamba Carla Friedricha Abla (1723-1787), powstałych podczas pobytu kompozytora w Londynie.
C.F.Abel - Sonatas from the Maltzan CollectionCD, DUX 1564
program:
Carl Friedrich Abel
Sonata in G major for viola da gamba & b.c. A2:72:
1. Moderato
2. Adagio
3. Rondeau
Sonata in D major for viola da gamba & b.c. A2:75:
4. Un poco Vivace
5. Adagio
6. Vivace
Sonata in G minor for viola da gamba & b.c. A2:56A
7. Allegro
8. Adagio
9. Tempo di Minuet
Sonata in A minor for viola da gamba & b.c. A2:57A:
10. Moderato
11. Adagio
12. Tempo di Menuet
Sonata:
13. Allegro
14. Adagio
15. Allegro
Sonata in D major for viola da gamba & b.c. A2:50:
16. Allegro
17. Adagio
18. Allegro
wykonawcy:
Krzysztof Firlus - viola da gamba
Anna Firlus - klawesyn, pianoforte
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela barokowa
materiały prasowe:
Album Krzysztofa Firlusa, Anny Firlus oraz Tomasza Pokrzywińskiego obejmuje wybrane dzieła gambowe Abla, pochodzące z odkrytego niedawno księgozbioru rodziny Maltzanów, upublicznione dzięki działalności polskiej muzykolog Sonii Wronkowskiej.
"Niezależnie od tego, jaką drogę przebyła ta swoista 'kapsuła czasu', jest moją wielką radością, iż w towarzystwie znakomitych muzyków mogę (po 230 latach!) odkrywać przed Państwem jej bogatą zawartość. Sześć sonat utrwalonych na niniejszej płycie to efekt intensywnych poszukiwań i prób uchwycenia sedna stylu Abla, oscylującego pomiędzy galant a Empfindsamer Still – pomiędzy elegancją a chwytającą za serce ekspresją; próba połączenia niezwykłego instynktu melodycznego z niecodziennymi wyzwaniami technicznymi, wreszcie – pragnienie „dostrojenia dusz słuchaczy” do dźwięków przeszłości, które dziś na powrót stają się teraźniejszością"- Krzysztof Firlus, inicjator i pomysłodawca tego wydawnictwa.
„Nie zawsze wybieram borykanie się z trudnościami i granie pełnią moich możliwości. Czynię moje utwory trudnymi, kiedy tylko przyjdzie mi na to ochota, w zależności od dyspozycji, a także od publiczności”.W ten zwięzły sposób Carl Friedrich Abel scharakteryzował swoje wykonawcze umiejętności, które za życia kompozytora powszechnie uznane zostały za zjawisko jedyne w swoim rodzaju.
Płyta dostępna jest już w sprzedaży w sklepie DUX, a niebawem pojawi się w fizycznej oraz cyfrowej międzynarodowej dystrybucji.
Patronat nad płytą objęły: Dwójka – Polskie Radio, PRESTO, LongPlay.