Wibrafonista Roku 2018 wg ankiety miesięcznika Jazz Forum Dominik Bukowski, swój nowy album dedykuje emocjom i doświadczeniom związanymi z polską emigracją.
Konceptualny zestaw premierowych utworów tworzący płytę zatytułowaną "Transatlantyk" dotyka rozmaitych uczuć związanych z emigracją. W nowej muzyce Bukowskiego odnajdziemy zarówno smutek i tęsknotę jak radość i nadzieję, a wszystko to podane jest za pomocą dźwięków wibrafonu i kalimby (Dominik Bukowski), oraz trąbki (Emil Miszk), kontrabasu (Adam Żuchowski) i perkusji (Patryk Dobosz).
Poza premierowymi kompozycjami, w programie albumu znalazła się też ciekawa aranżacja kompozycji Andrzeja Panufnika "Dreamscape”, a w utworze "Polok" wykorzystano fragmenty wypowiedzi Witolda Gombrowicza pochodzące z francuskiego programu telewizyjnego.
Album "Transatlantyk" ukazał się 17 marca pod patronatem LongPlay nakładem wytwórni Soliton, okazując się jedną z najważniejszych tegorocznych płyt jazzowych.
Wydaniu płyty towarzyszą koncerty.
Poznańska premiera koncertowa albumu "Transatlantyk" będzie miała miejsce w najbliższy piątek (29 marca) w klubie Blue Note.
Dominik Bukowski Quartet wystąpi w składzie:
Dominik Bukowski - wibrafon, kalimba;
Emil Miszk - trąbka;
Adam Żuchowski - kontrabas;
Roman Ślefarski - perkusja.
LINKI
Recenzje albumu "Transatlantyk":
tekst prasowy:
29 marca 2019, piątek, godz.20:00
DOMINIK BUKOWSKI QUARTET: TRANSATLANTYK
Koncert promujący najnowszy projekt wibrafonisty Dominika Bukowskiego – „Transatlantyk”.
Jest to próba wyrażenia poprzez muzykę jazzową emocji i doświadczeń związanych z polską emigracją. Smutek połączony z radością, nadzieja, strach czy tęsknota przedstawione są w poszczególnych utworach, specjalnie napisanych dla tego projektu.
Poruszony jest również problem twórcy na emigracji, jego zmagania się z procesem tworzenia na obcej ziemi, co ilustrują cytaty takich pisarzy jak Witold Gombrowicz czy Sławomir Mrożek. W repertuarze znajduje się kompozycja Andrzeja Panufnika zatytułowane „Dreamscape”, o dzisiejszej emigracji opowiada także troje Polaków, którzy wyjechali z różnych przyczyn z kraju. W jednym z utworów opisują własne emocje i przeżycia.
Dominik Bukowski – wibrafonista jazzowy, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu. W 2018 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie Jazz Top według magazynu „Jazz Forum”. W 1999 r. otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu Blue Mind Quartet w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Jego płyta „Projektor” jak i ostatnia „Sufia” z amerykańskim trębaczem Amirem ElSaffarem znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt roku według miesięcznika „Jazz Forum” oraz innych zestawieniach najlepszych płyt jazzowych oraz została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Grał i nagrywał z takimi muzykami jak: Amir ElSaffar, Tim Hagans, Soweto Kinch, Nigel Kennedy, Cikada Quartet, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i inni.
Emil Miszk – trębacz, kompozytor, aranżer. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Algorhythm, Sławek Jaskułke Sextet, Dominik Bukowski Quartet, Michał Bąk Quartetto, Kamil Piotrowicz Sextet, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses czy zespół wykonawców muzyki współczesnej Sinfonietta Pomerania. Dwukrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii płyta roku („Popular Music” Kamil Piotrowicz Sextet i „Mandala” Algorhythm). Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Adam Żuchowski – kontrabasista, kompozytor, aranżer. Z Dominikiem Bukowskim współtworzył Blue Mind Quartet, z którym zdobył „Aniołka Jazzowego” podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2002 roku. Z TrioMania otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce – Fryderyk (za jazzowy, fonograficzny debiut roku 2010, płytę CD "Pearl"). W 2018 roku został laureatem „Sopockiej muzy” – nagrody prezydenta miasta Sopotu w dziedzinie kultury i sztuki.
Roman Ślefarski – perkusista , muzyk, aktor. Pierwszym sukcesem artystycznym było zdobycie indywidualnej nagrody Nowa Twarz Polskiego Jazzu, jak i Grand Prix z zespołem The Newest Trio (Marcin Urban, Michał Jaros) na festiwalu Jazz Nad Odrą ’96 we Wrocławiu. Występował z gwiazdami międzynarodowej sceny jazzowej takimi jak: Scott Hamilton, Mack Goldsbery, Reggie Moore, Michał Urbaniak, Charles Gayl, Burghard Kunkel, Ray Blue, Aga Zaryan, Doug Legacy, Tymon Tymański. Dzięki pasji do muzyki i miłości do perkusji, oprócz jazzu biegle porusza się w różnych gatunkach muzycznych: pop, rock, punk, reggae, ska, folk, blues. Świadczy o tym współpraca m.in. z Kazikiem Staszewskim, Jackiem Lachowiczem, Olgą Jackowską oraz z zespołami: Shannon, Pan Profeska, Kuśka Brothers, El Banda.