PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2018/01/15

Rito -nowa płyta z Nasiono Records

[more]

Rito to kolektyw artystyczny, którego podstawę stanowią czterej muzycy: Piotr Pawlak, Michał Gos, Jacek Stromski i Kuba Staruszkiewicz.
Trzy zestawy perkusyjne – trzej perkusiści o skrajnie odmiennych muzycznych rodowodach. Całość dopełnia preparowana gitara, sample, elektronika.
Rito, to muzyka transowa ,medytacyjna, czasem eksperymentalna, której głównym fundamentem są emocje i energia. Rito – w języku esperanto znaczy – obrzęd, rytuał. Nieprzypadkowo odwołują się do uniwersalnych dla wielu kultur obrzędów, procedur, podczas których za pomocą różnych środków wyrazu, ich uczestnicy wprowadzają się w trans. Stan w którym dochodzi do intensywnych doznań: mistycznych, energetycznych, a czasem o charakterze leczniczym.
Ideą kolektywu są spotkania z muzykami ale również artystami z innych dziedzin sztuki: performance, taniec czy sztuki wizualne.
Rito wyprodukowało godzinny koncert, zarejestrowany podczas benefisu Piotra Pawlaka, który odbył się na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. Jego telewizyjna premiera miała miejsce na antenie TVP Kultura. Obecnie koncert jest ogólnodostępny i można go oglądać na stronie Ninateki.
http://ninateka.pl/film/rito
Muzyka z tego koncertu, właśnie ukazała się nakładem Nasiono Records.



Rito
Nasiono 92/2017


1. ni ne scias
2. gos
3. urbo
4. blua
5. fino


Skład zespołu:
Piotr Pawlak – gitara, elektronika,
MIchał Gos – perkusja, perkusjonalia
Kuba Staruszkiewicz – tempest, perkusja, perkusjonalia
Jacek Stromski – tabla, udu, perkusja, perkusjonalia


Muzycy:


Piotr Pawlak – gitarzysta i producent związany z tro´jmiejską sceną muzyczną. Pod koniec lat 80. zaczął grać w zespole Bielizna, Razem z Tymonem Tyman´skim i Jackiem Olterem współtworzył zespół Kury i ich legendarny album P.O.L.O.V.I.R.U.S. Współpracował z Mazzollem w formacji Arhythmic Memory. Od 1996 grał w zespole Łoskot. Aktualnie Wspłłpracuje z Olo Walickim w ramach projektu Kaszebe II oraz Antonim Gralakiem w YeShe. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Producent kilkudziesięciu płyt różnych wykonawców między innymi: Ścianka, Kury, Łoskot, Kobiety, Tymon & Transistors, Pink Freud, Oczi Cziorne.


Kuba Staruszkiewicz – perkusista, producent, gitarzysta.
Od 1996 roku tworzy i współpracuje z artystami z rozmaitych środowisk.
Brał udział w powstaniu trzydziestu pięciu wydawnictwach płytowych, ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli teatralnych i radiowych oraz różnego rodzaju produkcjach multimedialnych.
Współpracuje i jest członkiem zespołów Marii Peszek, Natalii Przybysz, Andrzeja Smolika, Krzysztofa Zalewskiego (projekt Niemen), Ola Walickiego oraz Tomka Makowieckiego.
Od 2001 roku przez ponad dekadę związany był z zespołem Pink Freud z którym nagrał pięć albumów. Równocześnie współpracował z przedstawicielami trójmiejskiej sceny yassowej i jazzowej: Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Pawlakiem, Maciejem Sikałą, Mikołajem Trzaską, Wojtkiem Mazolewskim, Irkiem Wojtczakiem oraz Tomkiem Ziętkiem.
Jako perkusista, wspierał na koncertach i w studio następujących artystów: Grażyna Łobaszewska, Gaba Kulka, Natalia Grosiak, Ania Dąbrowska, Paulina Przybysz, Kev Fox, Mietek Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Skubas, Tomek Organek, Marcin Masecki, Peter Warham, Tomasz Stańko, Dave Douglas, Sławek Jaskułke, Fisz Emade, Miuosh, Loco Star, Jaaa, Michał Fox Król.
W roku 2018  ukażą się dwa autorskie wydawnictwa muzyka. W pierwszym, usłyszymy zinterpretowane przez Staruszkiewicza utwory kompozytora filmowego Janusza Hajduna. W drugim, pod nazwą Pat Jacob, utwory i piosenki inspirowane folkiem i muzyką islandzką skomponowane wraz z Patem Stawińskim. W tym projekcie muzykom towarzyszą: Katarzyna Nosowska, Maria Peszek, Natalia Przybysz oraz Natalia Grosiak.


Michał Gos – perkusista wywodzący się z trójmiejskiej sceny niezależnej. Współpracował z takimi grupami jak Oczi Cziorne, Mazzoll & Arhythmic Perfection, Sonus Akrobata oraz z muzykami Mikołaj Trzaska, Pat Mastelotto, Trey Gunn, Noel Akchote, Piotr Pawlak, Zdzisław Piernik, Clayton Thomas, John Edwards, Herb Robertson. Obecnie kontynuuje prace nad muzyką swobodnie improwizowaną w zespołach Rogulus x Szwelas Und Gos, Freeyo oraz w duecie z Irkiem Wojtczakiem. Udziela się także w solowym projekcie Jacka Lachowicza oraz w wielu różniących się stylistycznie formacjach jak punkrockowy Vulgar czy Lonker see.


Jacek Stromski – perkusista, instrumentalista, współpracował m.in. z zespołami: Canada, Apteka, Groovekojad, Miłość, Kury, Poganie, Lipali, Ikenga Drummers i wieloma artystami z Trójmiasta. W charakterze gry doszedł do naturalnej prostoty a w brzmieniu – do korzeni. Swój styl określa jako basicbeat & roots drumming. Obecnie pracuje nad solowym projektem Drum & Space oraz AtmaSonam wraz z Agnieszką Kamińską, a także działa wspólnie z Navigatorgong.