PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2022/06/07

Pierre Favre i Samuel Blaser: "To samo miejsce, inny czas"



W 2020 roku Samuel Blaser założył wytwórnię płytową Blaser Music jako ujście dla swojej muzyki.
Do tej pory wydał osiem albumów (trzy to reedycje) i jeden singiel.
Nagrany w 2018 roku w Lucernie, w duecie z Pierrem Favre album "Same Place, Another Time", to pierwsza płyta winylowa tej wytwórni.
Fizyczny album zawiera siedem utworów, a dołączony do longplaya kod umożliwia pobranie dziewięciu nagrań w formie cyfrowej.
Drugi longplay w karierze Blasera został wydany 3 czerwca, dzień po 85-urodzinach Pierre'a Favre'a.


Kiedy perkusista Pierre Favre i puzonista Samuel Blaser występują razem, Favre często mówi słuchaczom, że pochodzą z tej samej części Szwajcarii, ale urodzili się w innym czasie.
Ponieważ różnice między rocznikami są od razu widoczne - Favre urodził się w Le Locle w 1937 roku, Blaser kilka kilometrów dalej w La Chaux-de-Fonds w 1981 - komentarz ten zwykle wywołuje uśmiechy.
Nie tylko publiczność się śmieje; jako dowód wystarczy na ich wspólnej płycie posłuchać Blasera śmiejącego się we wstępie do „La danse des ours” Favre'a.
Ten duch dobrego humoru emanuje na całym drugim albumie duetu.
Kiedy we wrześniu 2009 roku wydali swą pierwszą wspólną płytę "Vol A Voile" (Intakt Records), mieli za sobą tylko kilka wspólnych koncertów.
Od tego czasu koncertowali razem w Chinach, USA i całej Europie.
Blaser i Favre stworzyli silną więź osobistą i muzyczną, ukształtowaną przez wspólne korzenie kulturowe, wspólne muzyczne powinowactwa i częstą współpracę.
Obaj dorastali w małych szwajcarskich miejscowościach i obaj zostali zmuszeni do opuszczenia tych miejsc, by zaistnieć na światowej muzycznej scenie.
Obaj panowie są też oddani awanturniczemu duchowi jazzu.


Favre grał z Donem Cherrym, Dexterem Gordonem, Albertem Mangelsdorffem, Irene Schweizer i Peterem Brötzmannem, a Blaser z Danielem Humairem, Gerrym Hemingwayem i Paulem Motianem.
Jednak żaden z nich nie czuje się związany z jakimkolwiek muzycznym nurtem; Favre otworzył się na świat rytmów, aby stworzyć swoją muzykę na "Singing Drums", a Blaser znalazł inspirację w operze, klasycznym rocku i bluesie.
Kiedy jednak Favre i Blaser się spotykają, wspólną płaszczyzną jest jazz.
Jedynymi typowymi kompozycjami na tym całkowicie improwizowanym albumie są "Round Midnight" Theloniousa Monka i "Mood Indigo" Duke’a Ellingtona.
Favre potrafi wyartykułować melodię za pomocą talerzy i bębnów, lecz w obu tych utworach pozwala wykreować linię melodyczną puzonowi, samemu używając "pędzli" do werbla.
Improwizacje są bardzo fakturalne i otwarte, lecz także klarowne i wyraziste.
Na przykład w "La Moretta" (tytuł pochodzi od nazwy napoju składającego się z warstw likieru i espresso), sposób w jaki wznosi się od powolnych pomruków i rzeźbionych fal talerzy do niepohamowanego, miękkiego szurania butami, może dobrze odpowiadać doświadczeniu po wypiciu kilku takich drinków.
Zabawa nie kończy się, gdyż Blaser zaczyna wypuszczać ziemiste, wokalne frazy ponad drżącym rytmem perkusisty w „La danse des ours”.
Album "Same Place, Another Time" jest przesiąknięty mądrością i muzycznym doświadczeniem i radością wspólnego grania.
tekst i fot: materiały prasowe

Dystrybutorem płyty w Polsce jest CMD.

Pierre Favre - urodzony w 1937 roku perkusista ze Szwajcarii. Artysta jest znany w kręgach improwizatorskich od wielu dziesięcioleci. Pierwotnie samouk, obdarzony niespotykanym zmysłem do melodii, studiował kompozycję klasyczną oraz tajniki perkusji afrykańskiej, hinduskiej i brazylijskiej. Współpracował z m.in.: Paulem Motianem, Johnem Surmanem, Dino Saluzzim i Arvo Pärtem.

Samuel Blaser to jeden z najbardziej wszechstronnych i kreatywnych puzonistów europejskich. Pochodzi ze Szwajcarii, studiował muzykę klasyczną, grał m.in. z Clarkiem Terrym, Philem Woodsem, Buddym De Franco. Występuje w kwartetach, triach, duetach i solo. W 2010 r. nagrał w Nowym Jorku album z Paulem Motianem („Consort In Motion”), gdzie połączył muzykę wczesnego baroku (Monteverdi, Frescobaldi, Marini) z różnymi odmianami jazzu.

_____________________________________


Pierre Favre & Samuel Blaser
Same Place, Another Time.
LP 2022, Blaser Music

str.A
1. L'oiseau De Couleur
2. La Moretta
3. Same Place, Another Time.
str.B
1. Round Midnight
2. La Pinocchio
3. La Danse Des Ours
4. Mood Indigo

personel:
Pierre Favre - perkusja
Samuel Blaser - puzon
_____________________________________