PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2018/11/16

Kwidzyn klasycznie dla Niepodległej

[more]


materiały prasowe:


Fundacja Phasma-Music i Muzeum Zamkowe w Kwidzynie zapraszają  na uroczysty koncert: "Kwidzyn klasycznie dla Niepodległej", który odbędzie się 23 listopada na Zamku w Kwidzynie o godzinie 19:00.



Dla niektórych postaci takie jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski, Witold Lutosławski i inni znaleźli wyjątkowo skuteczny sposób ekspresji w muzyce, który odróżnia je od niektórych kompozytorów na Zachodzie. Ich dokonania wydają się niewiarygodne w kontekście burzliwej polityki i trudnych sytuacji społecznych w Polsce przez większą część lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Biorąc pod uwagę wiele problemów, z jakimi borykał się Polak w kontaktach z różnymi rządami, muzyka powinna być odsunięta na boczny tor, dopóki sytuacja polityczna nie pozwoliłaby na sztukę, jak to często bywa na Zachodzie. Sztuka funkcjonuje inaczej w Polsce - jedna z najbardziej kreatywnych kultur w Europie. Koncert pomoże zrozumieć różne tradycje, które istniały i na które zareagowali polscy artyści. Rola muzyki, podczas gdy w ogóle nie było odrębnego państwa polskiego (1795-1918). Szansa na wolność pojawiła się dopiero po I wojnie światowej, kiedy imperialistyczne mocarstwa partyzanckie zostały pokonane przez wojnę i rewolucję. Druga Rzeczpospolita powstała i istniała od 1918 do 1939 r. Została zniszczona przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki przez inwazję Polski na początku II wojny światowej. Nazistowskie siły niemieckie zostały zmuszone do wycofania się z Polski w miarę postępu radzieckiej Armii Czerwonej, co doprowadziło do powstania PRL. Niektóre elementy społeczne znajdują odzwierciedlenie w sztuce.


Koncert wykonają: Iwona Glinka (flet) i Agnieszka Kaczmarek-Bialic (harfa). W programie koncertu zostaną wykonane dzieła m.in. Fryderyka Chopina, Michała Ogińskiego, Macieja Małeckiego, Witolda Lutosławskiego, Michaila Travlosa i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej ("BallaDo – BallaRe" na flet i harfę - utwór napisany specjalnie na koncert, który powstał w ramach ministerialnego programu „Zamówienia kompozytorskie”).


Po koncercie odbędzie się aukcja płyt fundacji Phasma-Music na rehabilitację dla Przemka Srożaka.