[more]
W ubiegłym roku Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod szyldem: Chopin University Press, rozpoczęło wydawanie niezależnych płyt CD i DVD. Działalność skoncentrowana jest na rejestrowaniu i upowszechnianiu najbardziej wartościowych zjawisk i obszarów poszukiwań artystycznych, nietuzinkowych interpretacji wykonawczych oraz prezentacji cennych zabytków muzycznych – w tym archiwalnych, nieobecnych dotąd na rynku fonograficznym nagrań. Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą. Pozycje fonograficzne jakie dotychczas ukazały się z logo Chopin University Press to płyty wyjątkowo interesujące. Pośród nich znajdziemy płyty z nagraniem "12 Fantazji na skrzypce solo" G.P.Telemanna przez Pawła Łosakiewicza, album "Perkusja Kreacje Interpretacje" wypełniony utworami perkusyjnymi A.Ignatowicz-Glińskiej, M.Sławeckiego, M.Borkowskiego i K.Herdzina, oraz wydane pod patronatem LongPlay.blox.pl: album z kompozycjami D.Szostakowicza, K.Pendereckiego i B.Brittena zarejestrowane przez Chopin University Chamber Orchestra ("Debiut! "), zestawione obok siebie wielkopostne utwory G.B.Pergolesiego i P.Łukaszewskiego ("Stabat Mater / Luctus Mariae"), czy wreszcie wydaną w sierpniu tego roku płytę z kompozycjami Romana Maciejewskiego ("Suita hiszpańska").
Z prawdziwą dumą zapowiadamy kolejne 3 albumy, które ukażą się z logo LongPlay.blox.pl, sprawującego patronat nad wydawnictwami:
* Na 26 października planowana jest premiera płyty "AVE" zawierającej utwory chóralne o tematyce sakralnej Aldony Nawrockiej w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Jana Łukaszewskiego.
* 2 listopada światło dzienne ujrzy album "Ars Paschalis" z pieśniami pasyjnymi w opracowaniu Cezarego Kundy, zarejestrowanymi przez zespół wokalny Pro Opere pod dyr. Ewy Barbary Rafałko i organistę Jana Bokszczanina.
* Natomiast już 19 października wydany zostanie album, którego zapowiedź znajdziecie poniżej.
Paweł Gusnar: Saxophone Varie Vol.3
W roku 2014 z okazji przypadającej 200. rocznicy urodzin twórcy saksofonu, belgijskiego konstruktora i budowniczego instrumentów Adolphe'a Saxa, ukazał się wyjątkowy album nagrany przez Pawła Gusnara: "Saxophone Varie" uhonorowany nagrodą Fryderyka. Po dwóch latach saksofonista zdecydował się kontynuować przedsięwzięcie publikując płytę opatrzoną dopiskiem: "Vol.2". W roku 2018 doczekaliśmy się trzeciej odsłony projektu, która pod postacią 2-płytowego albumu "Saxophone Varie Vol.3" trafi do nas 19 października. Na dwóch perfekcyjnie nagranych krążkach znajdziemy kompozycje Romualda Twardowskiego, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Pawła Mykietyna, Pawła Łukaszewskiego, Aleksandra Kościowa, Alicji Gronau, Bartosza Kowalskiego i Krzysztofa Herdzina. Soliście towarzyszy w nagraniach 17 znakomitych instrumentalistów. Warto pamiętać że saksofon, mimo iż w ostatnich latach kojarzony przede wszystkim z jazzem, pierwotnie skonstruowany został jako instrument klasyczny i jako taki w 1864 roku opatentowany został przez Adolphe'a Saxa. Cykl Pawła Gusnara "Saxophone Varie" znakomicie obrazuje klasyczne oblicze instrumentu przez pryzmat dokonań współczesnych kompozytorów.
materiały prasowe: