PŁYTY A-Z  :                                                    
│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2018/07/28

JazZamek #16: Kasia Pietrzko Trio

[more]


Kolejną odsłoną prestiżowego koncertowego cyklu JazZamek, będzie recital w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu tria zjawiskowej pianistki Kasi Pietrzko. Nominowana do Nagrody Fryderyk artystka, 30 września wystąpi wraz z kontrabasistą Andrzejem Święsem i topowym perkusistą młodego pokolenia, Piotrem Budniakiem. Każdy z muzyków tworzących skład Kasia Pietrzko Trio legitymuje się działalnością w ramach rozmaitych projektów i współpracą z wielkimi jazzmanami, jak m.in. Lee Konitz, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak czy Henryk Miśkiewicz. Podczas koncertu usłyszymy materiał z debiutanckiej płyty składu: "Forthright Stories”.
Poznański występ Tria Kasi Pietrzko, podobnie jak poprzednie koncerty z cyklu JazZamek, odbędzie się pod patronatem LongPlay.blox.pl.



materiały prasowe:


Katarzyna Pietrzko – polska pianistka, aranżerka i kompozytorka. Studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, absolwentka ZPSM w Bielsku-Białej. Miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach muzycznych prowadzonych przez takich artystów jak Ed Cherry, Kenny Garrett, Eric Marienthal i Chuck Israels. Swoje umiejętności doskonaliła w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’Neal’a, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Artystka dotychczas nagrywała albumy płytowe z Joanną Słowińską i Sinfoniettą Cracovią, współtworząc Zielnik Polski, nagrany w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach; współtworzyła również debiutancki album Stanisław Słowiński Quintet. Artystka w 2016 roku wydała album demo zapowiadający debiutancką płytę Kasia Pietrzko Trio. W 2015 roku wraz z zespołem Kasia Pietrzko wystąpiła na 42. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Razem ze Stanisław Słowiński Quintet zdobyła w grudniu 2015 roku Grand Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie.We wrześniu 2017 ukazał się debiutancki album Kasia Pietrzko Trio „Forthright Stories”, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko. Od 2017 roku artystka współtworzy The Tonny Williams Tribute, którego liderem jest wybitny perkusista Michał Miśkiewicz. Współpracowała także z Adamem Larsonem, Troyem Robertsem, Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Adamem Bałdychem. Koncertowała m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Słowacji, Czechach, na Węgrzech i w Chinach. 14 lutego 2018 roku zagrała pierwszy koncert z Tomaszem Stańko w krakowskiej Alchemii. W planach są kolejne koncerty w tym roku. Pianistka jest nominowana do nagrody „Fryderyki 2018” w kategorii DEBIUT ROKU. W miesięczniku Jazz Forum jest drugą Nową Nadzieją. W opinii wybitnych polskich muzyków jazzowych charakteryzuje ją zmysł improwizatorski, wyobraźnia harmoniczna i brzmieniowa kreatywność. 22 czerwca artystka zdobyła Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Roku 2017.


Andrzej Święs – kontrabasista, urodzony 1979 r. w Nowym Sączu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował na scenie jazzowej, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie, gdzie wraz z zespołem Tomaszewski/Święs/Dobrowolski zdobywa: II nagrodę (2004), I nagrodę (2005), I miejsce na Bielskiej Zadymce Jazzowej (2006). Z triem Pawła Kaczmarczyka zdobył „Klucz do kariery” na XXX Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Z kwartetem Soundcheck: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Jazzowo-Bluesowym w Usti nad Łabą (2004), Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (2005). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne w 2008 roku (Jazz nad Odrą). Muzycy, z którymi współpracował, to m. in: Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Judy Bady, Keith Javors, Adam Pierończyk, Frank Parker, Harald Tanschek, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn”Wróblewski, Joachim Mencel, Kuba Stankiewicz, Ewa Bem, Grzegorz Nagórski, Jacek Kochan, Aga Zaryan, Grace Kelly, Artur Dutkiewicz, Jorgos Skolias, Krzesimir Dębski i inni. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, w takich państwach jak: Niemcy, Francja, Holandia, Szwajcaria, Luksemburg, Dania, Austria, Węgry, Włochy, Rosja, Czechy, Chorwacja, Słowacja, Czarnogóra, Ukraina, Białoruś.


Piotr Budniak – urodziny w 1991 roku perkusista i kompozytor pochodzący z Zielonej Góry. Absolwent dwóch akademii muzycznych – w Katowicach i Krakowie. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, odnoszący sukcesy także na scenie europejskiej. Koncertował m.in. w Chinach, Korei Południowej, Estonii, Hiszpanii, Rumunii, Rosji, Francji, Belgii, Słowacji, Czechach, Niemczech, na Węgrzech i Ukrainie. Od najmłodszych lat dostrzegający pluralizm i wynikającą z niego relatywność rzeczywistości. Wewnętrznie skonfliktowany, poszukujący balansu pomiędzy sercem, rozumem oraz duchem. Uzależniony od wątpliwości i zadawania trudnych pytań, na które nie akceptuje prostych odpowiedzi. Zafascynowany linearną koncepcją gry na perkusji oraz translacją melodii w materię rytmiczną. Nieustannie poszukujący nowych inspiracji i środków wyrazu. Współtworzy wiele zespołów jazzowych młodej generacji (m.in. Adam Jarzmik Quintet, Kasia Pietrzko Trio, The Forest Tuner, Klara Cloud & The Vultures). Lider własnej formacji Piotr Budniak Essential Group. Koncertował także z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Wojtasikiem czy Piotrem Wyleżołem.


Wystąpią:
Katarzyna Pietrzko– fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Piotr Budniak– perkusja