REKOMENDACJE TYGODNIA

09-15.11.2019

Rasmus Kjaer
Turist
(Wetwear)
22 listopada nakładem niezależnej wytwórni Wetwear wyłącznie w wersji winylowej ukaże się album "Turist”, nagrany przez eksperymentującego kopenhaskiego pianistę i producenta muzycznego Rasmusa Kjaera. Artysta tworząc album przyjął motto: "Nie ważne jakie środki masz do dyspozycji. Liczy się to co potrafisz dzięki nim osiągnąć”. Z pomocą jedynie tanich i archaicznie brzmiących syntezatorów muzyk tworzy kolorowy kolaż pełen reggae, odgłosów 8-bitowych gier komputerowych, afro-beatu, dźwięków chińskiej cytry i medytacyjnych śpiewów. "Turist" to koncepcyjny album będący opowieścią tytułowego bohatera podróżującego po nieznanych terytoriach, zarówno w sensie geograficznym jak duchowym. Pomysł nagrania takiej płyty pojawił się już w 2007 roku, kiedy Rasmus Kjaer podczas trasy koncertowej po Ameryce Północnej ze znaną duńską grupą rockową Under Byen, zabijał czas podróży między występami podłączając przenośny syntezator do swojego komputera i tworząc dźwiękowe obrazy ilustrujące napotykane po drodze krajobrazy i sytuacje. Kjaer kilkakrotnie odkładał projekt na bok, koncentrując się na innych działaniach, w tym nagraniu albumów "Broken Bow” i "Orgelimprovisationer” (2016), oraz współpracy z zespołami Frisk Frugt, SVIN i Klimaforandringer. Po 12 latach z pomocą przyjaciół i producenta Rune Borupa, artysta osiągnął wynik, który postanowił opublikować w formie płyty.
___________________________________________


The Niro featuring Gary Lucas
The Complete Jeff Buckley & Gary Lucas Songbook
(Esordisco)
Jedynym albumem studyjnym przedwcześnie zmarłego w 1997 roku w wieku zaledwie 30 lat, amerykańskiego wokalisty, gitarzysty i songwritera Jeffa Buckleya była legendarna już dziś płyta "Grace" z 1994 roku. Współodpowiedzialnym za sukces albumu był muzyczny partner Buckleya, gitarzysta i kompozytor Gary Lucas, z którym artysta współpracował jeszcze w zespole Gods and Monsters. Jeff i Gary napisali wspólnie dwanaście  piosenek, spośród których pięć nigdy nie zostało opublikowanych. Z okazji 25-lecia wydania jednej z najważniejszych płyt rockowych lat 90-tych jakim jest album "Grace", przygotowano specjalne reedycje nie tylko tego albumu, ale też oraz wydanych już po tragicznej śmierci artysty "Sketches for My Sweathheart The Drunk" oraz "Mystery White Boy". Wyjątkowym przedsięwzięciem jest jednak album "The Complete Jeff Buckley & Gary Lucas Songbook" zwierający wszystkie wspólne kompozycje Buckleya i Lucasa w nowych wersjach nagranych przez Gary'ego Lucasa wraz z zespołem The Niro, prowadzonym przez lidera włoskiej sceny indie-rockowej Davide Combusti. Album, który ukazał się 8 listopada to wielka gratka dla miłośników Jeffa Buckleya, a zarazem wyjątkowy hołd dla artysty złożony przez Lucasa i The Niro.
___________________________________________


Laura Noejovich
Laura Has New Standards
(Enchanted Meadow)
Albumem "Laura Has New Standards" debiutuje fonograficznie młoda wokalistka Laura Noejovich. Na płycie znajdziemy 14 doskonale znanych standardów jak: "Somewhere Over The Rainbow" Harolda Arlena, "Summertime" George'a Gershwina, czy "The Fool On The Hill" Lennona i McCartneya. Laura Noejovich studiowała neuronaukę w Skidmore College, a obecnie pracuje w laboratorium. Pierwotnie jednak miała zamiar zostać śpiewaczką operową, gdyż dysponuje znakomitym głosem, w którym wielu miłośników muzyki klasycznej pokładało wielkie nadzieje. Laura nie zrezygnowała jednak ze śpiewania, a dowodem na to jest własnie niniejsza płyta, na której słuchamy 14 ukochanych przez nią piosenek. Artystce akompaniuje znakomity pianista, znany z wielu doskonałych albumów firmowanych własnym nazwiskiem, Takeshi Asai. Ten wykwintny tandem zapewnia pełną pięknych ujmujących dźwięków kameralną ucztę muzyczną obejmującą zarówno utwory Gershwina, Errolla Garnera i Andrew Lloyd Webera, jak The Beatles i Queen.
___________________________________________

Nick Dunston
Atlantic Extraction
(Out Of Your Head)
Wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Out Of Your Head album "Atlantic Extraction" jest debiutem kontrabasisty, kompozytora i band leadera z Brooklynu, Nicka Dunstona. Muzyk dotąd koncertował i nagrywał z takimi muzykami jak Vijay Iyer, Marc Ribot, Ingrid Laubrock, Matt Wilson, czy Jeff „Tain” Watts. Na nagranym w kwintecie z Louną Dekker-Vargas (flety), Ledahem Finckem (skrzypce, altówka), Talem Yahalomem (gitara) i Stephenem Boegeholdem (perkusja) albumie, znajdziemy muzykę stylistycznie nawiązującą do dokonań takich artystów jak Anthony Braxton czy Art Ensemble of Chicago. Mieszanka free jazzu i klasycznej muzyki współczesnej z domieszką etniczną zawiera potężną dawkę improwizacji, dzięki czemu słuchając płyty jesteśmy niejako świadkami procesu powstawania muzyki i kreatywnych narodzin dźwiękowych struktur. Wyjątkowe instrumentarium składające się z basu, fletu, skrzypiec, gitary i perkusji, zapewnia muzyce Nicka Dunstona oryginalne brzmienie i niepowtarzalny charakter.
___________________________________________


Howard Records
(Howard Records)
Howard Records to wytwórnia założona przez jednego z czołowych pianistów młodego jazzu Kamila Piotrowicza. Celem oficyny jest popularyzacja oryginalnych, nietuzinkowych projektów muzycznych. Już w roku ubiegłym nakładem nowo powstałej wytwórni ukazał się album "Product Placement" Sekstetu Kamila Piotrowicza, a tegorocznej jesieni Howard Records firmuje trzy kolejne tytuły: Wojtczak / Piotrowicz "Plastic Poetry", Lawaai "Densities, Forces, Intensities", oraz: RASP Lovers: "Romantic Alternative Schizophrenic Punk". Nagrany w Monochrom Studio materiał wypełniający album RASP Lovers to muzyka łamiąca jakiekolwiek schematy i formy, będąca fuzją na pozór bardzo odległych od siebie gatunków jak: z jednej strony: jazz, awangarda i improwizacja, z drugiej: elektronika, rock alternatywny i punk. Wydany w stylowej, jednoznacznie kojarzącej się z jesienią okładce album "Plastic Poetry" jest z kolei zapisem improwizowanej sesji znakomitego saksofonisty Irka Wojtczaka i Kamila Piotrowicza, jaka miała miejsce w listopadzie 2018 roku w Bielsku-Białej, a album międzynarodowego tria Lawaii obala schematy typowego jazzowego tria fortepianowego, proponując odbiorcy zanurzenie się w środowisku dźwiękowym eksplorującym muzyczny minimalizm podany w stylowej akustycznej formule. Nagrania wybrane z czterech dotychczas wydanych przez Howard Records albumów wypełniły płytę przygotowaną z myślą o Czytelnikach magazynu Jazz Forum, która dołączona została do numeru 10-11/2019 w wersji dla prenumeratorów.
________________________________________

02-08.11.2019

Soundcheck V
Martin Luther: Suite for Jazz Quartet
(Audio Cave)
Saksofonista Maciej Kocin Kociński wraz z swoim poznańskim zespołem Soundcheck od czasu powołania do życia formacji w 2002 roku, doczekał się kilku gorąco przyjętych przez miłośników jazzu albumów. Od początku istnienia, stabilny skład Soundcheck wraz z liderem tworzą: Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) oraz Krzysztof Szmańda (perkusja). Najnowszą płytą formacji kilkakrotnie nominowanego do Fryderyka w kategorii: Jazzowy Kompozytor Roku muzyka, jest album "Martin Luther: Suite for Jazz Quartet", który wypełnia koncepcyjna suita dedykowana postaci, jaka zapoczątkowała wielkie zmiany nie tylko w Kościele, ale też w kulturze i społecznej obyczajowości. To muzyka pełna filozoficznego skupienia, liryzmu i pasji, a jednocześnie stroniąca od przesadnego patosu i umiejscowiona gatunkowo w ramach stylistyki europejskiego jazzu. Maciej Kocin Kociński: "Historia reformacji jest dla mnie ważna ze względów osobistych. Sprawiło to, iż szukanie środków artystycznego wyrazu odpowiednich dla ukazania warstwy pozamuzycznej, która kryje się za dźwiękami suity, było dla mnie kluczowe. I to zarówno jako dla kompozytora, improwizatora, jak i człowieka, którego tożsamość wyrasta w pewien sposób z tej historii. Szukałem odpowiedniej formy utworu, odpowiedniego brzmienia kolejnych części, wreszcie odpowiedniego balansu między tym, co zgrzytliwe, dramatyczne, krzyczące, a tym, co niesie ukojenie, pokój i odpoczynek. (...) Starałem się, aby te zmienne w swym charakterze historyczne wydarzenia miały swe odzwierciedlenie w kreowanych przez kwartet dźwiękach".
_____________________________________

Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi
Berry
(Audio Cave)
Zapowiadana jako jedna z najgorętszych jazzowych premier tej jesieni płyta "Berry", to dzieło powstałe z inicjatywy dwóch najbardziej błyskotliwych postaci młodego polskiego jazzu: saksofonisty Kuby Więcka i pianisty Mateusza Gawędy. W realizacji projektu artystów wsparli: znakomity trębacz  znany m.in. z albumów nagranych wraz z Fredem Herschem ("Only Many", 2013) i Yeleną Eckemoff ("Better Than Gold and Silver", 2018) Ralph Alessi, kontrabasista Max Mucha (Kuba Płużek, Ida Zalewska, Szymon Mika Trio), oraz szwajcarski perkusista Moritz Baumgartner. Album firmowany jako Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi wypełnia 9 autorskich kompozycji obu liderów, opartych na amerykańskiej tradycji jazzu, jednocześnie silnie umiejscowionych w wypadkowej dźwiękowych estetyk do jakich Więcek i Gawęda przyzwyczaili nas dotychczas w ramach swych indywidualnych dokonań.
_____________________________________

Tatvamasi
Haldur Bildur
(Audio Cave)
Tatvamasi to lubelska formacja, stylistycznie balansująca pomiędzy jazzem a rockiem progresywnym. Warto wspomnieć o zaangażowaniu się zespołu w projekty sceniczne z udziałem Przemysława Buksińskiego i multimedialnej performerki Marii Porzyc oraz wspólne koncerty z kameralnym kwartetem smyczkowym Ladies Quartet, gdyż kreatywność i otwartość na wszelakie formy wypowiedzi artystycznej zdaje się być credo tej formacji. Zespół ma na swym koncie m.in. album "Parts Of The Entirety" (2013) wydany przez renomowaną amerykańską wytwórnię Cuneiform Records, oraz płytę "The House Of Words" (2015), która ukazała się nakładem Requiem Records. Nową pozycją w dyskografii tej oryginalnej formacji jest nagrana w siedmioosobowym składzie płyta "Haldur Bildur", która ukazała się 4 października, tym razem pod flagą wytwórni Audio Cave. Album wypełniają 4 rozbudowane i bardzo bogato zaaranżowane utwory stylistycznie czerpiące zarówno z jazzu i world music, jak rocka i bluesa.
_____________________________________

Stanisław Daniel Kotliński / Marco Balderi
Francesco Paolo Tosti - Romanza da Salotto Italiana
(DUX)
Włoski kompozytor Francesco Paolo Tosti (1846-1916) stworzył własny, niepowtarzalny styl nazwany salonową arią włoską (romanza da salotto italiana). Większość życia Tosti spędził w Londynie na dworze królowej Wiktorii. Wówczas to zdobył ogromną popularność jako twórca, którego muzyką zachwycali się m.in. Verdi i Puccini. Pozostawił po sobie ponad 400 utworów, po które chętnie sięgali tacy artyści jak choćby Luciano Pavarotti czy Jose Carreras. Wybór zarówno tych najpopularniejszych, jak mniej znanych arii Francesco Paolo Tostiego wypełnia program płyty "Romanza da Salotto Italiana"nagranej przez Stanisława Daniela Kotlińskiego (baryton) i włoskiego pianistę ale też cenionego dyrygenta Marco Balderiego, mającego za sobą współpracę z takimi znakomitościami jak m.in. José Cura czy Luciano Pavarotti.
________________________________________

Michał Ciesielski
Share Location
(Soliton)
Pianista, kompozytor i aranżer Michał Ciesielski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i twórcą utworów stylistycznie obejmujących zarówno nurt muzyki współczesnej, symfonicznej i kameralnej, jak kompozycje filmowe i teatralne, a nawet przeboje pop. Jest laureatem niezliczonej ilości festiwali i przeglądów jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Komedy, Big Sky Jazz Festival, RCK Pro Jazz Festival, czy School & Jazz Festival. Artysta ma za sobą współpracę ze ścisłą czołówką polskiej sceny jazzowej (m.in. Maciej Sikała, Piotr Lemańczyk, czy Krystyna Prońko), oraz równolegle współtworzy kilka formacji, posród których warto wymienić: Ad Shave (albumy "Ad Shave", 2015 oraz "Ad complementum", 2018), Alicja Serowik Quartet ("Do Śë Sajd", 2018) i Visegrad Quintet. Największy sukces odniosła jednak prowadzona przez Michała Ciesielskiego formacja Confusion Project, mająca na koncie trzy znakomite albumy: "How to Steal a Piano?" (2014), "The Future Starts Now" (2015) i najnowszą "Primal" (2018) wypełnioną konceptualną suitą opowiadającą o poszukiwaniu prawdziwej ludzkiej natury i pierwotnej wrażliwości. Ostatni z wymienionych albumów poparty został zwieńczonymi sukcesem trasami koncertowymi w Polsce (październik / listopad 2018), oraz ...w Chinach (czerwiec / lipiec 2019). Poza koncertami z zespołem Michał Ciesielski jako pianista koncertował też m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Rosj i Kazachstanie. Solowy album pianisty zatytułowany "Share Location" przynosi muzykę, której powstanie zainspirowały wizyty muzyka w rozmaitych miejscach na świecie. Wraz z Michałem Ciesielskim z jego rodzinnego Trójmiasta ruszamy w podróż malowaną dźwiękami fortepianu, odwiedzając m.in. Lwów, Kazachstan i Pekin.
________________________________________

26.10-01.11.2019

E.S.T.
Live in Gothenburg
(ACT)
Wielką atrakcją dla miłośników legendarnego tria E.S.T. będzie 2-płytowy album z zapisem wcześniej niepublikowanego koncertu zespołu z października 2001, który odbył się w Göteborgu. W pierwszej połowie lat 90-tych, szwedzki pianista i kompozytor Esbjörn Svensson wraz z basistą Danem Berglundem i perkusistą Magnusem  Öströmem założył  jedną z najbardziej zjawiskowych formacji w historii europejskiego jazzu: E.S.T. Tragiczna śmierć lidera w roku 2008 przerwała pasmo sukcesów tria, które stało się symbolem skandynawskiego jazzu i do dziś postrzegane jest jako swoisty wzorzec, do którego odnoszą się m.in. takie składy jak Tingvall Trio czy Helge Lien Trio. Co jakiś czas ukazują się rozmaite publikacje związane z kilkunastoletnią działalnością E.S.T. Po wydanym w 2016 roku albumie "E.S.T. Symphony" nagranym przez Royal Stockholm Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Hansa Eka z takimi muzykami jak m.in. Marius Neset, Verneri Pohjola, Iiro Rantala, Dan Berglund i Magnus Öström, wytwórnia ACT opublikowała 2-płytowe wydawnictwo z zapisem koncertu zespołu w londyńskim Barbican Centre z maja 2005 roku: "Live In London" (2019). Ukazanie się albumu "Live in Gothenburg" jest kolejną okazją do przypomnienia sobie muzyki jednej z najznakomitszych europejskich formacji jazzowych przełomu XX i XXI wieku.
_______________________________________

Kirk Whalum
Humanité 
(Mack Avenue / Artistry)

Urodzony w 1958 roku Kirk Whalum znany jest poza światem jazzu z wspólnych koncertów i płyt nagranych z Whitney Houston, oraz z gigantycznych koncertów Jean Michela Jarre'a w 1986 roku. Współpracował też z: Quincy Jonesem, Barbrą Streisand, Lutherem Vandrossem i Alem Greenem. W świecie jazzu natomiast, jego muzyczne dokonania przyniosły mu dotychczas 12 nominacji do Grammy Awards, oraz nagrodę Grammy w kategorii: Najlepsza Pieśń Religijna w Interpretacji Jazzowej (''To What I Do'' w 2011 roku). Muzyka religijna i pieśni gospel oraz głębokie więzi rodzinne zdają się być wyjątkowo bliskie naturze syna pastora, który swe pierwsze muzyczne kroki stawiał w kościele swego ojca. Swój najnowszy album "Humanité" dedykowany muzyce świata, Kirk Whalum nagrał ze swym stałym współpracownikiem Jamesem McMillanem, oraz gronem kilkudziesięciu artystów z całego świata, których Whalum spotkał na swej muzycznej drodze. Są wśród nich m.in. Marcus Miller, japońska pianistka jazzowa Keiko Matsui, młody basista Barry Likumahuwa, piosenkarka i autorka tekstów Grace Sahertian, piosenkarz i aktor Afgan, wokalista i gitarzysta Zahara, jedna z największych gwiazd Republiki Południowej Afryki Kasiva Mutwa z Nairobi i brytyjska wokalistka jazzowa Liane Carroll. Album "Humanité" ukazał się 11 października nakładem oddziału wytwórni Mack Avenue, Artistry.
_______________________________________

Collegium Cantorum
Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum
(DUX)
Wybitny kompozytor i pedagog, urodzony w 1930 roku w Wilnie Romuald Twardowski, to artysta którego dorobek zasługuje na zdecydowanie szersze upowszechnienie w świadomości melomanów. Swoją twórczością zdefiniował niepowtarzalny język muzyczny, w którym połączył elementy nowych technik kompozytorskich z cechami muzyki odległych epok. W swych utworach Romuald Twardowski niejednokrotnie odwołuje się do muzyki religijnej, w tym do starocierkiewnych pieśni i chorałów gregoriańskich. W przebogatym dorobku kompozytora znajdziemy zarówno kompozycje kameralne, jak dzieła orkiestrowe, utwory chóralne, a także opery. Nakładem wytwórni DUX ukazała się płyta "Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum" zawierająca utwory chóralne a capella nagrane przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Płyta powstała we współpracy z kompozytorem, co zapewnia wykonywanym utworom szczególny charakter, oddający sedno twórczego zamysłu. Koncertowa premiera tej wyjątkowej płyty rozpoczynającej obchody przypadających w przyszłym roku 90-urodzin Romualda Twardowskiego, odbyła się 20 października w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, a w jego programie znalazły się m.in. Nokturny,Kołysanki i Mały koncert na orkiestrę wokalną. Zarówno płyta jak koncert premierowy, objęte zostały patronatem przez LongPlay.
________________________________________

Marek Toporowski
Jan Ladislav Dussek Piano Sonatas, Op.9 / The Sufferings of the Queen of France, Op.23
(DUX)
Czeski kompozytor Jan Ladislav Dussek (1760-1812) przez wielu melomanów uważany jest za artystę, który przetarł szlak dla takich twórców romantycznej muzyki fortepianowej jak Chopin, Schumann czy Mendelssohn. Jego utwory w swoim czasie uznawano za nowoczesne i innowacyjne. Dussek przyczynił się też do popularyzacji angielskich fortepianów, co w dużej mierze wpłynęło na rozwój konstrukcji instrumentów w całej Europie. Na swej nowej płycie znakomity pianista, ale też dyrygent, klawesynista i organista Marek Toporowski, którego słyszeliśmy ostatnio grającego SonatyJ.S.Bacha na płycie "Organy Joachima Wagnera w Siedlcach III", 2016, przypomina trzy Sonaty fortepianowe op. 9 oraz cykl "Cierpienia francuskiej królowej op. 23" Jana Ladislava Dusska.
________________________________________

Francesco Bottigliero
Portraits
(DUX)
Urodzony w 1974 roku włoski kompozytor i dyrygent Francesco Bottigliero, to artysta wszechstronny i niezwykle aktywny. Szczycący się starannym wykształceniem w zakresie pianistyki, kompozycji, edukacji muzycznej, dyrygentury, ale też ...filozofii, Bottigliero realizował się również w Polsce, najpierw jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (2007-2010), a później w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na płycie "Portraits" znajdziemy jego utwory przygotowane z myślą o kilku różnych składach instrumentalnych, a inspirowane rozmaitymi postaciami z kręgu nie tylko muzyki, ale też poezji, malarstwa i architektury, które w dużej mierze wpłynęły na artystyczną orientację Francesco Bottigliero. Spotkamy tu m.in. Picassa, Dali, Gaudiego, Poulenca, Coplanda i Van Gogha, a bogate instrumentarium obejmuje klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i oczywiście fortepian, przy którym słyszymy samego kompozytora.
________________________________________

19-25.10.2019

The Soul Rebels
Poetry In Motion
(Mack Avenue)
The Soul Rebels to ośmioosobowa brassowa grupa z Nowego Orleanu, grająca muzykę łączącą w sobie takie gatunki jak: jazz, soul, funk oraz hip-hop. Po 7 latach jakie upłynęły od czasu ukazania się płyty "Unlock Your Mind", grupa znana z współpracy z takimi wykonawcami jak m.in. Metallica, Marilyn Manson, Nas czy Katy Perry, powraca nowym, ósmym już w dyskografii albumem, który ukaże się 25 października nakładem wytwórni Mack Avenue. Na płycie zatytułowanej "Poetry In Motion", oktet w składzie Julian Gosin i Marcus Hubbard (trąbki), Corey Peyton i Paul Robertson (puzony), Erion Williams (saksofon), Manuel Perkins Jr. (suzafon) oraz Lumar LeBlanc III i Derrick Moss (bębny), gra dla nas 12 nowych utworów w towarzystwie takich muzyków jak m.in. Trombone Shorty, Branford Marsalis czy Robert Glasper.
_______________________________________
Bipolar Order
Duality
(Allegro Records)
Bipolar disorder to w języku angielskim określenie dwubiegunowej depresji maniakalnej. Z kolei: Bipolar Order to gra słów będąca przeciwieństwem tejże choroby. I taką właśnie nazwę przyjął kwartet powstały z inicjatywy, znanego m.in. z projektów Quadrophonic Sound Set i Fata saksofonisty Mateusza Chorążewicza (ucznia Macieja Obary, Adama Wendta i Macieja Sikały) oraz gitarzysty jazzowego i pedagoga Jakuba Żołubaka (autora książki "Szkoła gry na gitarze" oraz rozpowszechnionych w kilku tysiącach egzemplarzy multimedialnych kursów gry na gitarze). Repertuar Bipolar Order stanowią autorskie kompozycje obu muzyków, inspirowane słowiańskim i skandynawskim folkiem oraz rozmaitymi nurtami muzyki jazzowej. Skład zespołu uzupełnia sekcja rytmiczna: Łukasz Ostrowski-Kunert (gitara basowa) i Maciek Wojcieszuk (perkusja). 18 paździenika nakładem prowadzonej przez Wojciecha Staroniewicza wytwórni Allegro Records ukaże się debiutancki album Bipolar Order: "Duality".
_______________________________________

Doug MacDonald & The Tarmac Ensemble
Live at Hangar 18. Jazz Marathon 4
(dmacmusic)
Swój specyficzny styl gry gitarzysta Doug MacDonald oparł na tradycji sięgającej dokonań takich muzyków jak Herb Ellis, Wes Montgomery, czy Joe Pass. Muzyk dorastał w Honolulu, następnie osiadł w Los Angeles, jednak od 1990 roku jego stałą bazą jest Nowy Jork. To tam właśnie miał okazję występować u boku takich gwiazd jak Stan Getz, Sarah Vaughan, Buddy Rich, czy Hank Jones. Tam też działa do dziś nagrywając i występując z własnym trio i kwartetem, a także z 13-osobowym zespołem The Jazz Coalition. Dziś Doug MacDonald ma na koncie kilkanaście albumów firmowanych własnym nazwiskiem, zrealizowanych w rozmaitych konfiguracjach. W lutym 2019 roku ukazał się kolejny album gitarzysty: "Organisms", a od maja możemy cieszyć się następną płytą muzyka, jaką jest album: "Califournia Quartet". To nie koniec tegorocznej serii albumów znakomitego gitarzysty, bowiem już 15 października światło dzienne ujrzy 2-płytowe wydawnictwo z zapisem lipcowego koncertu MacDonalda z formacją The Tarmac Ensemble w Los Angeles. Na albumie zatytułowanym: "Live at Hangar 18. Jazz Marathon 4" gitarzyście towarzyszy 10-osobowy zespół złożony ze znakomitych amerykańskich muzyków z West Coast, a w programie tego koncertowego jazzowego maratonu, poza kompozycjami Douga MacDonalda znalazły się m.in. utwory Herbiego Hancocka ("Maiden Voyage"), Jerome Kerna i Oscara Hammersteina ("Nobody Else But Me"), George'a i Iry Gershwinów ("Strike Up The Band"), Antonio Carlosa Jobima ("Someone To Light Up My Life") i Milesa Davisa ("Tune Up").
_______________________________________

Janusz Szuber
W centrum źrenicy
(Draco)
Wiersze urodzonego w 1947 roku sanockiego poety Janusza Szubera wybrane i recytowane przez samego autora, wypełniły niecodzienny album "W centrum źrenicy". Utwory zostały opracowane i oprawione muzycznie przez trójkę kreatywnych artystów: Łukasza Sabata, Wojciecha Inglota oraz Julię Kotarbę. Pierwszy z muzyków to wyjątkowy multiinstrumentalista poszukujący nowych możliwości brzmieniowych rozmaitych instrumentów oraz zgłębiający techniki wokalne pochodzące z różnych stron świata. Drugi to saksofonista i pianista wywodzący się z formacji Daddy's Cash, na co dzień  nauczyciel gry na saksofonie w PSM w Nowym Targu. Obaj tworzą też projekt INSZA, który poznaliśmy dzięki płycie "...dla NN..." (2017). Z kolei wiolonczelistkę Julię Kotarbę znać możemy z projektu Intunity, formacji Airis Quartet, czy Orkiestry Kameralnej Concertino. Płyta stanowi pierwszą część tryptyku, którego motywem przewodnim jest poezja jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich połączona z muzyką instrumentalną, symfoniczną oraz wokalizami znakomitych muzyków.
_______________________________________
Joanna Bejm
Jesteś
(Soliton)
Nieustannie zachwycające wiersze przedwcześnie zmarłej przed 52 laty poetki Haliny Poświatowskiej od lat czarują swym klimatem kolejne pokolenia czytelników, ale też inspirują wielu kompozytorów i wykonawców. O potencjale wierszy Haliny Poświatowskiej oprawionych w muzykę przekonało się już kilku polskich artystów, że wspomnę choćby Krystynę Stańko, która na swej wyśmienitej płycie "Kropla słowa" (2012) przedstawiła wiersze "Jesteś Powietrzem" i "Nie Mówiłam Uśmiechem" do muzyki Dominika Bukowskiego, czy całkiem niedawny projekt "Kim Ty jesteś dla mnie" wokalisty, multiinstrumentalisty i kompozytora Janusza Radka. Każdorazowo jest to doskonała okazja do przypomnienia sobie wierszy Haliny Poświatowskiej i odkrycia w nich nieznanych dotąd walorów. Zafascynowana twórczością poetki wokalistka, animatorka kultury i kompozytorka Joanna Bejm jest laureatką wielu festiwali i konkursów piosenki, m.in. programu telewizyjnego „Szansa na sukces” oraz konkursu „Debiuty’” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1999 r.). Koncertuje w projektach związanych z piosenką poetycką oraz zespołami jazzowymi, m. in. z Piotrem Rodowiczem, Bogdanem Hołownią, Robertem Murakowskimi Kazimierzem Jonkiszem w projekcie Krajewski Smooth Jazz. 11 października nakładem wytwórni Soliton ukazał się album "Jesteś" nagrany przez Joannę Bejm z grupą tworzoną przez znakomitych muzyków. Wraz z grającym na płycie na skrzypcach Marcinem Skabą i gitarzystą Sebastianem Iwanowiczem, wokalistka oprawiła muzycznie 10 wybranych wierszy Haliny Poświatowskiej, prezentując jej twórczość w konwencji łączącej poezję śpiewaną z jazzem. Pozostali instrumentaliści, którzy uczestniczyli w nagraniu płyty to: pianista Rafał Stępień, kontrabasista Wojciech Pulcyn i perkusista Sebastian Frankiewicz, a za realizację nagrań, mix i mastering odpowiedzialny jest Karol Mańkowski.
_______________________________________12-18.10.2019

The Many Open Minds of
Roger Kellaway
(IPO Recordings)
Obchodzący w tym roku 80-urodziny znakomity pianista Roger Kellaway, w ciągu swej wieloletniej kariery miał okazję współpracować z największymi gwiazdami zarówno jazzu jak muzyki rock i pop: od Elvisa Presleya i Barbry Streisand, poprzez Vana Morrisona i Joni Mitchell, do Duke'a Ellingtona, Sonnyego Rollinsa, czy Bena Webstera. 1 listopada nakładem wytwórni IPO mającej w swym katalogu nagrania takich gigantów jak James Moody, Frank Weiss, Benny Golson i Hank Jones, ukaże się album "The Many Open Minds of Roger Kellaway". Płyta zawiera materiał zarejestrowany w sierpniu 2010 roku w klubie The Jazz Bakery w Santa Monica w genialnym trio: Roger Kellaway (fortepian), Bruce Forman (gitara) i Dan Lutz (kontrabas). Program koncertowego albumu złożony jest z nieśmiertelnych standardów jazzu Theloniousa Monka, Richarda Rodgersa, Sonny'ego Rollinsa, Paula Desmonda, Billy'ego Strayhorna, Cole Portera, oraz Juana Tizola i Duke'a Ellingtona.
_______________________________________

Landgren - Wollny - Danielsson - Haffner
4 Wheel Drive Live
(ACT)
Czwórka związanych z wytwórnią ACT muzyków, dysponujących odmiennymi doświadczeniami i własną od lat wypracowaną marką w środowisku muzyki jazzowej, postanowiła zrealizować projekt bazując na doskonale znanych utworach muzyki pop i rock. Jednak bez obaw; wszystko podane jest w konwencji silnie nasączonej jazzem, oraz co oczywiste w przypadku nazwisk firmujących album - na najwyższym z możliwych poziomie. Za przedsięwzięciem kryją się cztery wielkie nazwiska europejskiego jazzu: szwedzki muzyk, kompozytor i producent Nils Landgren, topowy niemiecki pianista Michael Wollny, jeden z najznakomitszych europejskich kontrabasistów jazzowych Lars Danielsson, oraz niemiecki perkusista i kompozytor Wolfgang Haffner. W marcu br. ukazał się studyjny album "4 Wheel Drive", zwieńczony gorąco przyjętą serią koncertów tego niezwykłego kwartetu. Jeden z nich, który odbył się 19 kwietnia w Theaterhaus Jazztage w Stuttgarcie wypełnia koncertowy album "4 Wheel Drive Live". O ile na studyjnej płycie dominowały przeróbki utworów z dorobku m.in. Phila Collinsa, Genesis, Paula McCartneya, The Beatles, Stinga czy Billy'ego Joela, na koncertowym krążku przeważają autorskie utwory muzyków w nowych energetycznych opracowaniach. Utwory instrumentalne przeplatane są świetnie zaaranżowanymi piosenkami, a wszystkie partie wokalne wykonuje dysponujący ciepłym głosem i charakterystyczną manierą Nils Landgren. Siłą składu jest zestawienie z sobą czterech znakomitych muzycznych osobowości, dysponujących odmiennymi doświadczeniami i własnym, od lat wypracowanym stylem.
_______________________________________

Nguyen Le
Overseas
(ACT)
Wietnamskiego gitarzystę Nguyena Le w ostatnich latach mieliśmy okazję poznać m.in. jako znakomitego interpretatora muzyki Jimiego Hendrixa i grupy Pink Floyd. Z kolei na albumie "Ha Noi Duo" (2017) nagranym wraz z młodym wirtuozem ludowych instrumentów wietnamskich Ngo Hong Quangiem, muzyk sięgnął do swych korzeni i muzycznego dziedzictwa. Po kilku latach doczekaliśmy się kolejnego autorskiego albumu "Streams" (2019) łączącego jazz, rock i elementy muzyki etnicznej gitarzysty, w ramach własnego kwartetu, a po ośmiu miesiącach w katalogu wytwórni ACT czeka na nas kolejny krążek artysty. Płyta "Overseas" przynosi materiał gitarzysty zarejestrowany w okresie od marca do sierpnia 2018 roku wraz z gronem 9 zaprzyjaźnionych artystów. Wśród nich znajdziemy znanych z poprzednich albumów Nguyena Le: wibrafonistkę Illyę Amar i grającego na skrzypcach, harfie i lutni Ngo Hong Quanga. Centralną częścią płyty jest 7-częściowa tytułowa suita.
_______________________________________

Jazzrausch Bigband
Dancing Wittgenstein
(ACT)
Jazzrausch Bigband to założona przed 5 laty, orkiestra jazzowa dająca rocznie ok. 120 koncertów na całym świecie. W ostatnim czasie Jazzrausch Bigband zagrali w takich miejscach jak m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, JZ Festival Shanghai, Safaricom International Jazz Festival w Nairobi, Ural Music Night w Jekaterynburgu i SXSW Music Festival w Austin, każdorazowo spotykając się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności. Grupę prowadzi dyrygent i puzonista Roman Sladek, a kompozytorem większości repertuaru Orkiestry jest gitarzysta Leonard Kuhn. Nowoczesne brzmienie Big Bandu oparte jest na jazzowej tradycji połączonej z nowoczesną elektroniką, elementami techno i muzyką klubową. Reedycja albumu "Dancing Wittgenstein", dzięki ukazaniu się nakładem wytwórni ACT, pozwoli muzyce Jazzrausch Bigband dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców.
_______________________________________

Echoes Of Swing
Winter Days at Schloss Elmau
(ACT)
Formacja Echoes Of Swing od ponad 20 lat specjalizuje się w podtrzymywaniu tradycji starego dobrego swingującego jazzu, poprzez wykonywanie zarówno uznawanych od dziesięcioleci standardów, jak i transkrypcji utworów nie zawsze związanych z muzyką jazzową, oraz subtelne wplatanie w program nowych własnych kompozycji. Zespół dysponuje doskonałym, wypracowanym stylem i warsztatem docenianym podczas rozmaitych koncertów i festiwali zarówno na Starym Kontynencie jak i za Oceanem. Po pełnych stylowego swingu albumach "Dancing" (2015) i "BIX - A Tribute to Bix Beiderbecke" (2016), kolejną propozycją kwartetu był album "Travelin''' (2018). Najnowszą pozycją w dyskografii tej jedynej w swoim rodzaju formacji jest album nagrany w słynącym z wielu doskonałych koncertów kurorcie Schloss Elmau, wraz z wokalistką Rebeccą Kilgore. Na płycie "Winter Days at Schloss Elmau" znajdziemy utwory nawiązujące do zimy, a pochodzące z dorobku takich twórców jak m.in. Hoagy Carmichael, Irving Berlin, Burt Bacharach czy Antonio Carlos Jobim.
_______________________________________


05-11.10.2019

Dave Stryker
Eight Track Christmas
(Strikezone)
Już 1 listopada trafi do nas pierwsza świąteczna płyta. "Eight Track Christmas" to zestaw standardów christmas, zaaranżowanych i nagranych przez znakomitego gitarzystę Dave'a Strykera. To już drugi tegoroczny album artysty po znakomitej płycie "Eight Track III". Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących amerykańskich gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. Tym razem mamy okazję poznać go w specyficznym bożonarodzeniowym repertuarze. Liderowi towarzyszą muzycy znani z jego poprzednich albumów: Stefon Harris (wibrafon), Jared Gold (organy) i McClenty Hunter (perkusja), a na płycie znajdziemy tak znane tradycyjne utwory jak: "Christmas Time Is Here", "Blue Christmas" i "O Tannenbaum", ale też "Happy Xmas (War Is Over)" Johna Lennona i Yoko Ono.
 ___________________________________________


RASP Lovers
Romantic Alternative Schizophrenic Punk
(Howard Records)
28 października ukaże się płyta o wszystko mówiącym tytule wyjaśniającym zarazem nazwę  powstałej w 2018 roku formacji firmującej krążek: "Romantic Alternative Schizophrenic Punk". Grupę RASP Lovers tworzą równolegle związani z formacjami P.E. Quartet, Entropia Ensemble, Jerry & The Pelican System, Kinga oraz Pimpono Ensemble: saksofonista Jerzy Mączyński, gitarzysta i twórca repertuaru grupy Szymon Wójcik, pianista Marcel Baliński, kontrabasista Rafał Różalski i perkusista Bartosz Szablowski. Nagrany w Monochrom Studio materiał wypełniający album to muzyka łamiąca jakiekolwiek schematy i formy, będąca fuzją na pozór bardzo odległych od siebie gatunków jak: z jednej strony: jazz, awangarda i improwizacja, z drugiej: elektronika, rock alternatywny i punk.
___________________________________________

Wojtczak / Piotrowicz
Plastic Poetry
(Howard Records)
Wydany w stylowej, jednoznacznie kojarzącej się z jesienią okładce album "Plastic Poetry" jest zapisem improwizowanej sesji znakomitego saksofonisty Irka Wojtczaka i wszechstronnego pianisty jazzowego młodego pokolenia Kamila Piotrowicza, jaka miała miejsce w listopadzie 2018 roku w Bielsku-Białej. Zetknięcie się z sobą dwóch odmiennych osobowości muzycznych dysponujących rozmaitymi doświadczeniami zdobywanymi indywidualnie w ramach rozmaitych projektów, zaowocowało muzyką, stanowiącą rodzaj międzypokoleniowego instrumentalnego dialogu. Artyści sięgają po inspiracje muzyką klasyczną i polskim folklorem, ale przede wszystkim do jazzu, który zarówno dla Wojtczaka jak Piotrowicza stanowi najszerszą formę wypowiedzi artystycznej. Płyta ukaże się 18 października.
___________________________________________

Die Parzäros
La Cachacha
(JazzHaus Musik)
Cachaca to bardzo popularny w Brazylii destylowany napój alkoholowy w smaku podobny do powszechnie znanego rumu i tequili. Nazwa tego trunku posłużyła za tytuł albumu kolumbijskiej formacji Die Parzäros, w swej muzyce łączącej elementy folkloru, nowoczesnego jazzu i rocka. Trio tworzą: gitarzysta Juan-Pablo Gonzalez-Tobon, basista Joan Chavez i perkusista Luis-Javier Londono. Wszyscy właśnie ukończyli Niemiecką Akademię Muzyczną, a złożona w większości z oryginalnych kompozycji płyta "La Cachacha", nagrana została w Topaz Studios w Kolonii. Realizatorem dźwięku jest Reinhard Kobialka, a współproducentem albumu znakomity Georg Ruby. Debiutancki album Die Parzäros ukaże się 16 października.
 ___________________________________________

Sascha Ley & Laurent Payfert
It's Alright To Be Everywhere
(JazzHaus Musik)
Wokalistka, kompozytorka i producent muzyczny Sascha Ley dysponuje wyjątkowym głosem i stylem interpretacji łączącym w sobie jazzową improwizację, folk i muzykę współczesną. Artystka sięgając po rozmaite techniki wokalne z każdej próby wychodzi zwycięsko, o czym świadczą gorąco przyjmowane w całej Europie jej koncerty i płyty. W roku 2015 ukazał się piąty album wokalistki "the wee hours", który w kameralnej konwecji Sascha Ley nagrała w duecie z francuskim kontrabasistą Laurentem Payfertem. Kontynuacją współpracy jest nowy album tego niezwykłego duetu, który ukaże się 16 października nakładem wytwórni JazzHaus Musik. Na płycie zatytułowanej "It's Alright To Be Everywhere” znajdziemy 17 autorskich kompozycji obojga artystów, w dużej mierze opartych na improwizacji. Spontaniczne kreacje dźwiękowe stanowią ciekawą mieszankę współczesnego jazzu i muzyki eksperymentalnej.


___________________________________________

28.09-04.10.2019

Longboard
Being Wild
(Yolk)
Francuska wytwórnia płytowa Yolk Records założona została w 1999 roku przez kontrabasistę, kompozytora i producenta nagraniowego, Sebastiena Boisseau. Swój program wydawniczy Yolk koncentruje się wartościowych zjawiskach francuskiej muzyki jazzowej oraz międzynarodowych kolaboracjach artystów. 18 października nakładem oficyny ukaże się album niecodziennego tria Longboard, w swych autorskich utworach łączącego jazz z rozmaitymi muzycznymi gatunkami jak punk, pop, czy muzyka relaksacyjna. Troje multiinstrumentalistów tworzących formację to artyści o szeroko otwartej wyobraźni i twórczej fantazji. Na płycie zatytułowanej "Being Wild" słyszymy: grającego na perkusji, gitarze, oraz obsługujacego elektronikę Meivelyana Jacquota, jednego z najbardziej błyskotliwych francuskich saksofonistów Matthieu Donariera, oraz znanego m.in. z grup JASS, Qüntet i L'Orphicube saksofonistę, klarnecistę i pianistę Albana Darche.
___________________________________________

Simon Vincent's The Occasional Trio
Live in Berlin
(Vision of Sound)
Simon Vincent to znany z niekonwencjonalnych projektów muzycznych, kompozytor, pianista i wykonawca eksperymentalnej muzyki elektronicznej, obecny na muzycznej scenie od początku lat 90-tych. Znamy go m.in. z dokonań ekscentrycznego duetu Charlotte & Mr.Stone, albumu nagranego z trębaczem Tomem Arthursem: "Real-Time Sound Sculpture" (2016), wyjątkowej płyty "Stations Of The Cross" (2016) stanowiącej przeniesienie na język muzyczny emocji i uniesień związanych z Drogą Krzyżową, czy albumu "Autumn Revelations" (2018) inspirowanego twórczością Karlheinza Stockhausena. Jednym z projektów wszechstronnego muzycznego innowatora jest formacja Simon Vincent's The Occasional Trio, której album "Opening Lines" (2015) odsłonił inspiracje Vincenta zarówno twórczością jazzowych gigantów, jak muzyką klasyczną. Kolejną pozycją w dyskografii The Occasional Trio jest płyta koncertowa "Live in Berlin", złożona z fragmentów koncertów zespołu w Kunstfabrik Schlot z listopada 2018 i kwietnia 2019 roku. Poza grającym na fortepianie Simonem  Vincentem, w 11 utworach wypełniających energetyzujący album usłyszymy: wywodzącego się z formacji Gorilla Mask basistę Rolanda Fideziusa, oraz perkusistę Kaya Lubke. Płyta ukaże się 18 października nakładem Vision of Sound.
___________________________________________

Diana Panton
A Cheerful Little Earful
(Hamilton)
Kanadyjska wokalistka Panton rozpoczęła swoją karierę muzyczną jako członkini zespołu Hamilton All Star Jazz. Wówczas właśnie dostrzegł ją ceniony multiinstrumentalista Don Thompson, co zaowocowało trwającą już ponad 10 lat współpracą. Pośród albumów będących efektem wspólnych działań artystki z Thompsonem warto wymienić wysoko notowane w zestawieniach Billboardu: bestsellerowy "To Brazil with Love" (2011), świąteczny "Christmas Kiss" (2012), płytę "Solstice / Equinox" (2017) koncentrującą się wokół zmieniających się pór roku i ich wpływie na nasze życie i uczucia, ale też wypełniony repertuarem skierowanym dla dzieci znakomity album "I Believe in Little Things" (2015) wyróżniony prestiżową nagrodą JUNO. Kontynuacją ostatniej z wymienionych płyt jest nowy album Diany Panton, który ukaże się 18 października. Na "A Cheerful Little Earful" znajdziemy starannie dobrane klejnoty Great American Songbook, zestawione z piosenkami pochodzącymi z filmów Disneya czy programu "Ulica Sezamkowa", a wszystko to podane jest w jazzowej konwencji. Znakomitej wokalistce w nagraniach towarzyszą: Reg Schwager (gitara), oraz Don Thompson (kontrabas, fortepian, wibrafon).
___________________________________________


Leon Maria Plecity
Otherworld
(JazzHaus Musik)
Urodzony w 1995 roku w Dusseldorfie gitarzysta i kompozytor Leon Maria Plecity uchodzi za jednego z najbardziej obiecujących gitarzystów jazzowych w Niemczech. Mimo młodego wieku zafascynowany twórczością m.in. Pata Metheny, Chrisa Pottera i Antonio Sancheza muzyk,  poszczycić się może już dwoma znakomitymi albumami nagranymi wraz z formacją Lariza. Po przeprowadzce do Kolonii kariera muzyczna Leona Marii Plecity zdaje się nabierać rozpędu. Tam właśnie, w studio Topaz pod czujnym uchem cenionego realizatora i producenta nagrań Reinharda Kobialki, nagrany został album "Otherworld", będący zbiorem ośmiu autorskich kompozycji Leona Marii Plecity. To muzyka z jednej strony koncepcyjnie zakorzeniona w tradycji jazzu, z drugiej strony nie stroniąca od współczesnych wpływów. Gitarzyście w nagraniach towarzyszą: Julius Gawlik (saksofon), Niklas Roever (fortepian), Roger Kintopf (kontrabas) i Felix Ambach (perkusja). Płyta ukaże się 16 października nakładem wytwórni JazzHaus Musik.
___________________________________________

Lisa Hoppe's Third Reality
The Mighty Unlikely
(JazzHaus Musik)
Niemiecka kontrabasistka i kompozytorka Lisa Hoppe to artystka wszechstronna, której działania obejmują różnorodne gatunki muzyczne: od współczesnej muzyki kameralnej, do jazzowej improwizacji i awangardy. Jako muzyk intensywnie działa zarówno w Hamburgu, jak Nowym Jorku, w obu przypadkach angażując się w rozmaite projekty. W 2017 roku kontrabasistka zaangażowana była w działalność formacji Webers Hebel prowadzonej przez znanego szwajcarskiego perkusistę Daniela "D-Flat" Webera, co zaowocowało znakomitym albumem "Hebelwirkung". Rok później Lisa Hoppe stworzyła własny projekt, którym jest międzynarodowe trio Third Reality, tworzone wraz z amerykańskim saksofonistą Davidem Leonem i izraelskim gitarzystą Talem Yahalomem. 16 października nakładem JazzHaus Musik ukaże się nagrany w nowojorskim Brooklynie album zatytułowany "The Mighty Unlikely". Kameralna muzyka zespołu porusza wyobraźnię i hipnotyzuje zarówno mrocznym klimatem, jak kontrastującymi z nim feeriami barw.
___________________________________________