REKOMENDACJE TYGODNIA

02-08.05.2020

Cyprien Katsaris
Beethoven - A Chronological Odyssey
(Piano 21)
Urodzony w 1951 roku w Marsylii pianista i kompozytor pochodzenia francusko-cypryjskiego Cyprien Katsaris zaczął grać na pianinie w wieku czterech lat w Kamerunie, gdzie spędził dzieciństwo. Jest absolwentem Konserwatorium Paryskiego, gdzie studiował fortepian oraz muzykę kameralną. Swój pierwszy publiczny koncert dał w Paryżu, w Théâtre des Champs-Elysées, 8 maja 1966 r. Artysta ma za sobą współpracę z najznamienitszymi orkiestrami świata, oraz takimi dyrygentami jak m.in. Leonard Bernstein, Mścisław Rostropowicz, Eugene Ormandy, Neville Marriner, czy Simon Rattle. Poza działalnością solistyczną i występami z orkiestrami, pianista prowadzi uznany na świecie zespół Katsaris Piano Quintet, odnoszący sukcesy zarówno w Ameryce i Europie jak Japonii. W dyskografii pianisty znajdziemy płyty wydane przez takie wytwórnie jak Teldec, Sony, EMI, Deutsche Grammophon, BMG-RCA, Decca i Pavane, lecz od pewnego czasu swe kolejne nagrania Cyprien Katsaris publikuje pod szyldem własnej wytwórni Piano 21. W latach 80-tych dla wytwórni Teldec Cyprien Katsaris nagrał komplet dziewięciu symfonii Beethovena w transkrypcjach Franza Liszta. Z kolei z okazji przypadających w 2020 roku 250-urodzin słynnego kompozytora, pianista przygotował kolejny odważny i monumentalny projekt. Na sześciu płytach wydanych w estetycznym boxie zatytułowanym "Beethoven - A Chronological Odyssey" znajdziemy zestaw rzadkich transkrypcji i oryginalnych utworów, które pozwolą nam odbyć podróż przez trwającą 40 lat kompozytorską działalność Beethovena. Od "Wariacji na temat Dresslera" skomponowanych przez 12-letniego geniusza będącego pod silnym wpływem Mozarta i Haydna, a na transkrypcji słynnej  IX Symfonii zakończywszy, Cyprien Katsaris i jego koncertowy fortepian Bechsteina przeprowadzają nas w chronologicznym porządku przez rozmaite dzieła Wielkiego Kompozytora z Bonn, niejednokrotnie odsłaniając nieznane szerokiemu odbiorcy aspekty jego wielowymiarowej muzyki. 6-płytowy box "Beethoven - A Chronological Odyssey" ukazał się 1 maja.
___________________________________________

O.N.E. Quintet
One
(Audio Cave)
tekst wydawcy:
Monika Muc, Dominika Rusinowska, Paulina Atmańska, Kamila Drabek i Patrycja Wybrańczyk – kwintet O.N.E. to zespół w skład którego wchodzą jedne z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych artystek na polskiej scenie jazzowej. Nic więc dziwnego, że ich fonograficzny debiut to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich miesięcy. Chociaż początki formacji sięgają 2015 roku i grupa może pochwalić się sporą rozpoznawalnością i szeregiem sukcesów, to na debiutancki krążek trzeba było poczekać nieco dłużej. To, że płyta wychodzi dopiero teraz jest wynikiem szeregu utrudnień natury logistycznej – studiowałyśmy na różnych uczelniach, mieszkamy w różnych miastach, a do tego każda z nas działa muzycznie na własną rękę... Od początku wiedziałyśmy jednak, że wcześniej czy później nasza współpraca zostanie utrwalona w studiu – wyjaśnia pianistka Paulina Atmańska. Koncertowe doświadczenie, ambicja, wszechstronność i szerokie inspiracje wszystkich instrumentalistek przełożyły się na zróżnicowany, ale przy tym bardzo spójny i w pełni dojrzały album. Każda z siedmiu zaprezentowanych na krążku kompozycji posiada odmienny charakter i każda pozwala spojrzeć na grupę pod nieco innym kątem – wyraźne są wątki improwizowane, jest też miejsce na elementy folkowe oraz klasyczną tradycję jazzową w postaci kompozycji Krzysztofa Komedy. Nasze brzmienie jest trudne do zaszufladkowania, ale na pewno charakterystyczne. Myślę, że dużo jest w nim liryczności, a jednocześnie ognia i mocnych brzmień free – kontynuuje Atmańska. Kwintet stosuje najróżniejsze formy ekspresji, nie pozwalając sobie na choćby odrobinę przewidywalności. Wszystko to sprawia, że One to nie tylko jedna z najbardziej wyrazistych i interesujących jazzowych płyt ostatnich miesięcy, ale też jeden z najmocniejszych debiutów ostatnich lat.
___________________________________________

Wojciech Jachna Squad
Elements
(Audio Cave)
tekst wydawcy:
Wojciech Jachna, jeden z najbardziej zapracowanych trębaczy polskiej sceny powołał do życia kolejny projekt – Wojciech Jachna Squad, który właśnie zadebiutował płytą "Elements". Skąd pomysł na kolejny zespół? "W nowym projekcie jest tak, że to ja jestem odpowiedzialny za jego aktywność i podejmuję wszelkie kluczowe decyzje. Jestem również kompozytorem, co nie znaczy, że nie korzystam z talentów moich kolegów – bo te są ogromne" – informuje Wojciech Jachna. Nowy skład jest kontynuacją kwartetu Jachna/Cichocki/Urowski/Krawczyk, który w 2015 roku wydał płytę "The Right Moment". Grono muzyków uzupełnił gitarzysta Marek Malinowski. Konfiguracja personalna z "Elements" zachwyca zgraniem, pomysłowością i oryginalnymi rozwiązaniami. Na płycie wbrew pozorom nie dominuje jednak trąbka. "Muzycy z tego składu to świetni improwizatorzy i kompozytorzy. Skwapliwie skorzystałem z ich utworów, które moim zdaniem są wyjątkowe – sam bym takich nie napisał. Cały materiał jaki mieliśmy został jednak poddany rygorystycznej selekcji – album „Elements”, pomimo wyraźnego zróżnicowania, miał być płytą spójną" – dodaje trębacz. Wielość w jedności jest w przypadku tej płyty kluczowa. "Elements" wyrasta z jazzu, ale klasycznie jazzowe tematy w wielu miejscach – zwłaszcza dzięki pomysłowo wykorzystanej elektronice oraz dynamicznym partiom gitary – pączkują wyraźnie w kierunku innych stylistyk. Wyrazem dużej dojrzałości jest również zachowanie złotych proporcji pomiędzy twardym reżimem skomponowanych i zamkniętych form a improwizacją. Tytuł w luźny, ale jednocześnie trafny sposób oddaje charakter wydawnictwa. "Nasza muzyka składa się z bardzo wielu różnorodnych elementów. Powstały swego rodzaju puzzle muzyczne, które jednak są dowodem na krystalizację własnego stylu. To dla mnie najważniejsze, choć mam świadomość, że jest to proces, który nie skończy się na jednej płycie" – podsumowuje Jachna.
___________________________________________

Gabryś & Quinn Piano Duo
Moniuszko for 4 hands
(Chopin University Press)
Materiał wypełniający album "Moniuszko for 4 hands" to pełne swobody, lekkości, ale też nostalgii, utwory na cztery ręce Stanisława Moniuszki. To zarazem pierwszy w historii światowej fonografii album zawierający wszystkie zebrane utwory Moniuszki w tej konwencji, łącznie z autorskimi opracowaniami utworów orkiestrowych. Utwory na cztery ręce w XIX wieku grywano najczęściej podczas domowych spotkań. Bardzo często były to opracowania utworów orkiestrowych, bądź motywów pochodzących z oper. Stanisław Moniuszko, poza oryginalnymi kompozycjami na cztery ręce, opracował na tę obsadę również wszystkie swoje utwory orkiestrowe. Na niniejszej płycie znajdziemy cztery oryginalne kompozycje na cztery ręce oraz osiem opracowań. Pierwsza grupa utworów to: Mazur C-dur „Weselny” dedykowany Aleksandrowi Wańkowiczowi, Polonez D-dur dedykowany Alojzemu Żółkowskiemu, Kontredanse poświęcone córce kompozytora Jadwidze, oraz Walc. Z kolei pośród transkrypcji znajdziemy m.in.: dwie popularne pieśni "Pieśń włóczęgi" i "Prządka", Tańce góralskie z opery „Halka”, czy Polonez koncertowy A-dur. Zebrania i znakomitego wykonania utworów, jakie otrzymujemy w formie efektownego programu "Moniuszko for 4 hands", podjął się założony w 2013 roku przez Marię Gabryś-Heyke i Monikę Quinn, duet fortepianowy Gabryś & Quinn Piano. Związane z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pianistki mają w swym repertuarze rozmaite kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od baroku i romantyzmu aż do czasów współczesnych i twórczości kompozytorów przełomu XX i XXI wieku. Nagrania wypełniające płytę "Moniuszko for 4 hands" zrealizowano w dniach 3 lipca oraz 29 i 31 sierpnia 2019 r. w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
___________________________________________

Marcin Tadeusz Łukaszewski
Moniuszko - Complete Solo Piano Works
(Chopin University Press)
tekst wydawcy:
Prezentowany album zawiera najbardziej obszerny w historii polskiej fonografii zbiór solowych kompozycji fortepianowych Stanisława Moniuszki – 50 utworów pochodzących z 34 tomu Dzieł wszystkich kompozytora (red. K. Mazur, PWM, Kraków 1975) w interpretacji znakomitego warszawskiego pianisty i badacza Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. Obszerny i zróżnicowany zbiór fortepianowych kompozycji Moniuszki pozostaje w cieniu jego twórczości scenicznej, pieśniarskiej i religijnej. Piśmiennictwo na ten temat również jest ubogie, mimo że fortepian był ważnym instrumentem w życiu i twórczości kompozytora, a dzieła na ten instrument – m.in. polonezy, walce, mazurki, polki, fraszki, wilanelle – tworzył przez całe życie.
"Twórczość fortepianowa Moniuszki pozostawała przez dziesięciolecia w niemal całkowitym zapomnieniu. Pomimo szeregu wydań i kilku nagrań wciąż czeka na odkrycie.[…] Powinna zostać uwzględniona w badaniach polskiej muzyki fortepianowej XIX wieku jako ważne ogniwo w jej rozwoju" -Marcin T. Łukaszewski.
Płyty ukazały się w wydaniu albumowym w twardej oprawie, z obszernym, ponad 80-stronicowym bookletem w języku polskim i angielskim, zawierającym analityczno-historyczną notę nakreśloną przez Marcina Łukaszewskiego oraz biogram artysty.
Marcin Tadeusz Łukaszewski. Urodzony w 1972 r. w Częstochowie, kompozytor, teoretyk muzyki, pedagog. Absolwent (1996) Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie - UMFC) w klasie fortepianu prof. B. Kawalli oraz studiów podyplomowych: Wykonawstwa Muzyki Współczesnej w klasie fortepianu prof Sz. Eszténiego, a także Teorii Muzyki oraz Kompozycji u prof. M. Borkowskiego. W 2005 r. uzyskał w tejże uczelni stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (promotor: prof. dr hab. M. Podhalski), a w 2014 r. - stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie kompozycja i teoria muzyki. Pracuje na stanowisku profesora nadzw. na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest autorem siedmiu książek, w tym: Przewodnika po muzyce fortepianowej (Kraków 2014), rozprawy Fortepianowe formy wariacyjne kompozytorów polskich 1900-2010 (Warszawa 2013), Jak napisać pracę dyplomową o muzyce? (Warszawa 2016). Marcin Łukaszewski ma w swoim dorobku liczne nagrody i wyróżnienia, jest laureatem II nagrody w Konkursie Kompozytorskim im. F. Nowowiejskiego w Warszawie, II nagrody w Konkursie Kompozytorskim im. W. Landowskiej w Warszawie, III nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Pro Organo", wyróżnienia I stopnia w Otwartym Konkursie Kompozytorskim w Rydułtowach, Nagrody „Fryderyk", Nagrody Rektora UMFC, Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej" i Nagrody „Mater Verbi". Jego utwory wykonywano m.in. w takich krajach, jak: Belgia, Brazylia, Francja, Holandia, Izrael, Macedonia, Niemcy, Rosja, Słowacja, Słowenia, Włochy, USA.
________________________________________

25.04-01.05.2020

Grégoire Maret
Americana
(ACT)
Nowy album znanego z współpracy m.in. z Herbie Hancockiem, Duke'm Ellingtonem, Marcusem Millerem czy Patem Metheny, wirtuoza harmonijki ustnej Grégoire Mareta, nagrany został w iście gwiazdorskim składzie. Artyście towarzyszą: określany mianem "wizjonera jazzowej klawiatury" francuski pianista i kompozytor Romain Collin, legendarny amerykański gitarzysta i kompozytor Bill Frisell, oraz znakomity perkusista Clarence Penn, którego w Polsce znać możemy m.in. z płyt Marka Napiórkowskiego ("Up!", 2013) i Macieja Grzywacza ("Black Wine", 2011). Na płycie "Americana", która ukaże się 24 kwietnia poza kompozycjami Mareta i Collina znajdziemy dwa utwory autorstwa Billa Frisella, oraz ciekawe interpretacje: wielkiego przeboju grupy Dire Straits "Brothers in Arms", znanego z wykonań m.in. Jamesa Taylora i grupy R.E.M. "Wichita Lineman" Jimmy'ego Webba, oraz kompozycję indie folkowego artysty Justina Vernona "Re: Stacks".
__________________________________________

Matthieu Saglio
El camino de los vientos
(ACT)
Również na 24 kwietnia wytwórnia ACT zapowiada debiutancki album znanego z tria NES (album "Ahlam", 2018) wiolonczelisty, wokalisty i kompozytora Matthieu Saglio. Artysta, którego pasją jest muzyka Afryki Północnej i arabsko-andaluzyjskie brzmienia, poza działalnością w ramach NES ma za sobą liczne koncerty w rozmaitych konstelacjach związanych z muzyką flamenco i jazzem w kilkudziesięciu krajach. Na płycie "El camino de los vientos" w zdecydowanej większości wypełnionej własnymi kompozycjami francuskiego artysty, liderowi projektu towarzyszy kilkunastu pochodzących z różnych stron świata muzyków, jak m.in. słynny wietnamski gitarzysta Nguyen Le, wszechstronny akordeonista Vincent Peirani, czy znany z formacji Forabandit perkusjonalista Bijan Chemirani.
__________________________________________


Ortalion: Tri-Tones
(Audio Cave)
Ortalion to istniejący od 2011 roku gdański sekstet preferujący bardzo energetyczną muzykę balansującą na pograniczu jazzu i rytmicznej, niemal tanecznej muzyki elektronicznej. Liderem zespołu jest kompozytor i producent, wirtuoz elektronicznych instrumentów klawiszowych, Cezary Morawski. Muzyk znany jest z udziału w takich projektach jak Groovekojad i Lipali oraz współpracy z zespołami Apteka i Behemoth. W roku 2016 ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany po prostu "Ortalion", a drugą płytą grupy był wydany rok później album "O 2". Muzyka Ortalionu to podana w doskonałych proporcjach mieszanka funku, jazzu, space rocka i przestrzennej elektroniki. Zespół jednak zdaje się ewoluować w stronę muzyki prowokującej wyobraźnię, nasyconej przestrzenią i mieniącą się rozmaitymi dźwiękowymi ozdobnikami. Dowodem na to jest trzecia płyta Ortalionu, którą zespół powraca w roku 2020. Podobnie jak poprzednie płyty zespołu, album "Tri-Tones" ukazał się nakładem wytwórni Audio Cave.
___________________________________________

Hunger Pangs II
(Audio Cave)
Dysponujący charakterystycznym brzmieniem i własnym, niepowtarzalnym stylem gry, gitarzysta i kompozytor Marek Kądziela przed 10 laty powołał do życia międzynarodowe trio o intrygującej nazwie Hunger Pangs (Skurcz Jelit). Zespół złożony z absolwentów Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania), wraz z liderem tworzą: trębacz Tomasz Dąbrowski i perkusista Kasper Tom Christiansen. Brak w składzie instrumentu basowego okazał się dla muzyków możliwością poszukiwań innych, czasem wręcz zupełnie nowatorskich konwencji i wykreowania własnego oryginalnego brzmienia. W roku 2013 nakładem wytwórni ForTune ukazał się ciepło przyjęty album "Meet Meat", zawierający muzykę o niebywałej ekspresji i wyczuwalnym w grze muzyków ogromem entuzjazmie i pasji. Po kilku latach obfitujących w rozliczne projekty, w które muzycy angażowali się poza składem Hunger Pangs, trójka improwizatorów zeszła się w 2016 roku w łódzkim Soyuz Studio / Bajkonur. Efekt poznać możemy na płycie, która dzięki wytwórni Audio Cave światło dzienne ujrzała 20 marca. Album "Hunger Pangs II" to 6 kompozycji przygotowanych przez każdego z muzyków, ale przede wszystkim przykład znakomitego i obfitującego w zapierające dech w piersi kolektywne improwizacje, porozumienia pomiędzy artystami.
___________________________________________

Matthias Bublath
Eight Cylinder Bigband
(Enja)
41- letni niemiecki pianista i wirtuoz organów Hammonda Matthias Bublath to absolwent Berklee & Manhattan School of Music, oraz laureat wielu muzycznych nagród i wyróżnień (m.in. I Nagraod na festiwalu Montreux Solo Piano Competition). Muzyk mający dzis na koncie kilkanaście autorskich albumów, podczas kilkuletniego pobytu w Nowym Jorku miał okazję współpracować z takimi znakomitosciami jazzu jak m.in.  Mike Clark, Lionel Loueke, Zach Danziger, czy Tim Lefebvre. Najnowszy album artysty nagrany w gronie kilkunastu kreatywnych europejskich muzyków, jest wyrazem jego pasji do brzmienia big bandów i orkiestr jazzowych. Na płycie zatytułowanej "Eight Cylinder Bigband", a wydanej przez prestiżową wytwórnię Enja, znajdziemy zestaw 12 kunsztownie zaaranzowanych autorskich kompozycji Matthiasa Bublatha oscylujących wokół bluesa, gospel, soulu, funku, oraz brzmień afrokaraibskch.
________________________________________

18-24.04.2020

playground4
Hit The Ground Running
(JazzHaus Musik)
playground4  to kolejny projekt, w jaki zaangażowana jest znakomita flecistka i kompozytorka Stephanie Wagner (absolwentka Musikhochschule Mainz i Berklee College of Music). Swą grą artystka odkrywa pełne spektrum dźwięków korzystając z nowoczesnych technik gry i efektów elektronicznych, z wdziękiem poruszając się w formule, której prekursorem przed laty był Herbie Mann. Znana z prowadzenia takich formacji jak Jeeep (album "The First Cut Is The Jeeepest", 2012) czy Quinsch ("Fade In", 2008), tym razem współtworzy żeński kwartet, którego repertuar składa się z kompozycji każdej z tworzących go instrumentalistek. Zespół tworzą: grająca na fletach i odpowiedzialna za efekty dźwiękowe Stephanie Wagner, Esther Bächlin (instrumenty klawiszowe, głos), Gina Schwarz (kontrabas) i Ingrid Oberkanins (perkusja, perkusjonalia). Decyzja powołania do życia playground4 zapadła po tym jak artystki przypadkowo połączyła praca w Hessische Frauenmusikwoche, gdzie w tym samym czasie były wykładowcami. Album "Hit The Ground Running" przynosi świetnie brzmiący nowoczesny jazz.
_____________________________________

Yaroslav Likhachev Quartet
Crumbling
(JazzHaus Musik)
Znany w Polsce dzięki zdobyciu Nagrody Indywidualnej podczas Krokus Jazz Festiwal 2019, urodzony w 1991 roku w dalekiej Syberiii, a na stałe osiadły w niemieckiej Kolonii saksofonista Yaroslav Likhachev, debiutuje pod flagą JazzHaus Musik albumem własnego kwartetu. Założony w 2016 roku zespół wraz z liderem tworzą: pianista Yannis Anft, kontrabasista Conrad Noll i perkusista Moritz Baranczyk. Album zatytułowany "Crumbling" przynosi 8 autorskich utworów młodego tenorzysty (absolwenta Hochschule für Musik und Tanz Köln) silnie zakorzenionych w jazzowej tradycji spod znaku największego idola Yaroslava Benny'ego Golsona, a jednocześnie śmiało czerpiących z nowoczesnych rozwiązań brzmieniowych.
_____________________________________

Ramsch
Carabattola
(JazzHaus Musik)
Ramsch to improwizujące trio z Bazylei, tworzone przez: grającego na fortepianie i rzadko spotykanym szpinecie (odmiana klawesynu) Pio Schürmanna, kontrabasistę Martina Wyssa oraz znanego z formacji Krassport, składów Sebastiana Buschera, Michela Pilza i Georga Ruby, oraz z własnej grupy Webers Hebel (m.in. album "Hebelwirkung", 2017) perkusistę Daniela Webera. Program wypełniający album zarejestrowany został w Szwajcarii na żywo, a materiał jaki otrzymujemy na płycie zatytułowanej "Carabattola" nie został poddany jakimkolwiek cięciom i dogrywkom. Siedem improwizowanych form zainspirowanych zostało klimatem i specyfiką leżącej w pobliżu granicy z Włochami doliny Poschiavo, gdzie muzycy spędzili trzy tygodnie, wraz z gościnnie biorącym udział w sesji, obsługującym elektronikę Robinem Michelem. "Carabattola" to muzyka tętniąca życiem, a jednocześnie niezwykle klimatyczna i osobliwa, powstała w wyjątkowym miejscu z udziałem doskonale rozumiejących się artystów.
_____________________________________

C.O.B.
Vanishing Points 
(JazzHaus Musik)
The Composers' Orchestra Berlin (C.O.B.) to zespół założony w 2011 roku przez angielską kompozytorkę, dyrygentkę i pedagoga - Hazel Leach. Ideą jazzowej orkiestry C.O.B. jest wykonywanie muzyki nie tylko przez improwizujących instrumentalistów, lecz także przez samych jej kompozytorów. Opracowany w niezwykle innowacyjny sposób repertuar C.O.B. zawiera w sobie utwory nawiązujące do niemal każdej stylistyki muzycznej, z przewagą jazzu i world music. Szerokie instrumentarium jakim dysponuje skład orkiestry pozwala na wielowarstwowe kreacje muzyczne i osiąganie rozmaitych brzmień częstokroć zawartych w granicach jednego utworu. Po albumach ''Free Range Music'' (2014) i "Postcard Collection" (2018), na kolejnej płycie wydanej przez JazzHaus Musik Hazel Leach i jej jazzowa orkiestra proponują monograficzny program złożony z utworów Dirka Strakhofa. Ten niemiecki kompozytor i basista jazzowy od kilku dziesięcioleci stanowi silny filar niemieckiej sceny jazzowej. Muzyk współtworzy takie formacje jak Out of Print i Batoru, oraz duet wibrafonistą Franzem Bauerem. Płytę "Vanishing Points" wypełnia 9 kompozycji Strakhofa opracowanych na jazzową orkiestrę.
_____________________________________

Józef Kolinek and Friends
Elsner Chamber Music
(DUX)
Muzyka wypełniająca ten starannie wydany 2-płytowy album, nie jest często wykonywana i nagrywana. Dlatego choćby zasługuje na szczególną uwagę. Twórczość Józefa Elsnera obejmuje jedne z najciekawszych utworów polskiej muzyki XIX wieku, na których wychował się m.in. sam Fryderyk Chopin, który był jego uczniem. W roku 2017 światło dzienne ujrzała płyta zawierająca Kwartet fortepianowy Es-dur op.15 Józefa Elsnera w znakomitym wykonaniu Rafała A.Łuszczewskiego ("Polish Chamber Works", 2017). Tym razem mamy do czynienia z obszernym zbiorem dzieł kompozytora zarejestrowanych przez Józefa Kolinka (skrzypce) i grono jego muzycznych przyjaciół, w którym znajdziemy m.in. szalenie popularny Kwartet Prima Vista i pianistę Adriana Kredę. Wybór dzieł kameralnych Józefa Elsnera jaki znajdziemy na wydanych 29 stycznia płytach, obejmuje Polonezy i Sonaty na skrzypce i fortepian, Kwartet fortepianowyKwartet smyczkowy oraz nagraną z udziałem śpiewaczek Justyny Reczeniedi i Katarzyny Kiszewskiej, Mszę G-dur.

________________________________________

04-10.04.2020

Schapiro 17
New Shoes: Kind of Blue at 60
(Summit)
Rozmaite okrągłe rocznice powstania wielkich muzycznych dzieł, niejednokrotnie są pretekstem dla stworzenia zupełnie nowych ich odsłon. Często są to bardziej rozbudowane i pełne twórczej inwencji projekty rozwijające zdawać by się mogło zamknięte już formy. Przykładem takich działań są choćby takie albumy jak "West Side Story Reimagined" (2018) Bobby'ego Sanabrii i Multiverse Big Band, czy "Sketches of Spain (Revisited)" Orberta Davisa i Chicago Jazz Philharmonic, a z kręgu muzyki rockowej świetny album Nguyena Le: "Celebrating The Dark Side of The Moon" (2014). Przypadająca w ub.roku 60-rocznica wydania pomnikowej płyty Milesa Davisa "Kind of Blue" skłoniła Jona Schapiro i kilkunastu amerykańskich muzyków do nagrania pod szyldem Schapiro 17, 2-płytowego albumu: "New Shoes: Kond of Blue at 60". Pięć utworów wypełniających oryginalny album Milesa Davisa oprawionych zostało nowymi kompozycjami Jona Schapiro i pianistki Roberty Piket, tworząc zupełnie nową formę. Album ukazał się 3 kwietnia nakładem wytwórni Summit.
_____________________________________

Iwona Glinka / Angelos Botsis / Vicky Stylianou
Heth
(Phasma-Music)
Wspólne dokonania Iwony Glinki i Vicky Stylianou charakteryzuje nadzwyczajne porozumienie i starannie wypracowany język muzyczny. Od 1995 roku zamieszkała w Atenach Iwona Glinka, specjalizuje się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej. Jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Flecistka ma za sobą ponad sto prawykonań utworów kameralnych dedykowanych fletowi, a jej dyskografia obejmuje ok. 30 albumów płytowych wydanych zarówno w Grecji jak w Polsce. Z kolei Vicky Stylianou to urodzona w Atenach pianistka, która już jako nastolatka została laureatką I nagrody Panhelleńskiego Konkursu Pianistycznego „K. Papaioannou”. Od lat z powodzeniem koncertuje specjalizując się w formach solowych i kameralnych (m.in. z flecistką Virginie Bove, klarnecistami Georgem Georgiou i Yannisem Samprovalakisem, czy altwiolistą Andreasem Georgotasem). Siedem utworów na płycie to duety Iwony Glinki z gitarzystą Angelosem Botsisem, dwa nagrane zostały z Vicky Stylianou, a pozostałe dwie formy to kompozycje dedykowane fletowi solo. 'Heth" jest już ósmą płytą cyklu dedykowanego alfabetowi fenickiemu.
_____________________________________


The Longrun Development Of The Universe

For Mischa

(Jazzwerkstadt)
Carl Ludwig Hübsch należy dziś do grona najbardziej znanych jazzowych tubistów w Europie. Niemiecki muzyk zapraszany był do udziału w przedsięwzięciach takich artystów jak m.in. Arthur Blythe, Lester Bowie, Jasper van't Hof, Hannes Zerbe, Tomasz Stańko czy Sebastian Gramss. Początkowo był klarnecistą, następnie perkusistą, by ostatecznie skierować swe muzyczne horyzonty na tubę. Jednym z projektów Carla Ludwiga Hübscha jest The Longrun Development of the Universe. Pod koniec marca nakładem wytwórni Jazzwerkstatt, ukazała się już piąta płyta tej formacji. To album dedykowany zmarłemu w 2017 roku holenderskiemu pianiście i kompozytorowi Mishy Mengelbergowi. Mengelberg nagrał dziesiątki płyt zarówno solo, jak w duetach i z własnymi formacjami triem, kwartetem, sekstetem. Współpracował z takimi luminarzami jak m.in. Eric Dolphy, Anthony Braxton, Steve Lacy, Evan Parker, Vijay Iyer, czy wywodzący się z młodszego pokolenia muzycy: Joey Baron, Ken Vandermark czy Dave Douglas. Album zatytułowany "For Misha" to piękny hołd oddany artyście przez: Carla Ludwiga Hübscha (tuba, głos), Matthiasa Schuberta (saksofon tenorowy) i Woltera Wierbosa (puzon). Poza nowymi kompozycjami Hübscha, na płycie znajdziemy też trzy oryginalne kompozycje Mengelberga nagrane przez The Longrun Development of the Universe w zupełnie nowych wersjach.
_____________________________________

Carl Ludwig Hübsch

Artblau - Other Kinds of Blue

(Intakt)

Rozmaite okrągłe rocznice powstania wielkich muzycznych dzieł, niejednokrotnie są pretekstem dla stworzenia zupełnie nowych ich odsłon. Często są to bardziej rozbudowane i pełne twórczej inwencji projekty rozwijające zdawać by się mogło zamknięte już formy. Przykładem takich działań są choćby takie albumy jak "West Side Story Reimagined" (2018) Bobby'ego Sanabrii i Multiverse Big Band, czy "Sketches of Spain (Revisited)" Orberta Davisa i Chicago Jazz Philharmonic, a z kręgu muzyki rockowej świetny album Nguyena Le: "Celebrating The Dark Side of The Moon" (2014). Przypadająca w 2019 roku 60-rocznica wydania pomnikowej płyty Milesa Davisa "Kind of Blue" to dla wielu kreatywnych artystów idealny pretekst do sięgnięcia po to dzieło i ukazanie go w nowej odsłonie, bądź stworzenie muzyki nim zainspirowanej. Swoją wizję dzieła przedstawił m.in. Jon Schapiro na nagranym pod szyldem Schapiro 17 podwójnym albumie "New Shoes: Kind of Blue at 60". Kreatywny niemiecki tubista Carl Ludwig Hübsch stworzył rodzaj odpowiedzi na "Kind of Blue", angażując w przedsięwzięcie dziewięcioro doświadczonych improwizatorów z Kolonii. "Artblau - Other Kinds of Blue" to rodzaj przeniesienia davisowego ducha na poziom awangardy i free jazzu. Płytę wypełnia 11 zupełnie nowych kompozycji, oraz odkrywcza transkrypcja utworu Davisa: "Blue In Green".
_____________________________________

MelluSya
Z serca
(Soliton)
"Z serca” - taki tytuł nosi pierwszy pełnowymiarowy album powstałego w 2013 roku zespołu MelluSya. Grupę preferującą muzykę będącą skrzyżowaniem jazzu, muzyki pop i klasyki z formułą poezji śpiewanej, tworzy piątka młodych artystów: Kaja Mianowana (wokal), Vlasta Traczyk (fortepian), Kinga Kłoczko (skrzypce), Adam Wardziak (kontrabas) i Karol Krasiński (perkusja). Repertuar zespołu to kompozycje pianistki grupy Vlasty Traczyk, do tekstów zarówno młodych polskich poetów: Marty Zdrady, Pawła Grec, Juliusza E. Bolka i Marii Piotrowskiej, jak klasyków Edgara Alana Poe, Anny Achmatowej czy Emily Dickinson, oraz wokalistki zespołu Kaji Mianowanej. Wydany przez wytwórnię Soliton album "Z serca", przynosi 12 kunsztownie przygotowanych i starannie dopracowanych lirycznych piosenek, pełnych delikatności i subtelności, prowokujących zadumę i wyciszenie. Osadzone w jazzujących ramach utwory zachwycają zarówno stylowym wokalem jak aranżacjami i instrumentacją. Kaja Mianowana to dysponująca 4-oktawową skalą głosu, od 13 lat aktywnie działająca wokalistka, autorka tekstów i aktorka musicalowa. Współpracując z teatrami muzycznymi w całej Polsce ma za sobą występy w takich przedstawieniach jak m.in.: "Upiór w Operze”, "Miss Saigon”, "Les Misérables”, "Cats”, "Love Story”, "Piloci”, "Notre Dame de Paris” czy "Lamaila”. Na debiutanckiej płycie MelluSya znajdziemy dwie piosenki z jej tekstami: "Nie czekaj" i "Eyes". Z kolei kompozytorka i pianistka zespołu pochodzenia rosyjskiego Vlasta Traczyk, to artystka znana też dzięki zespołowi Eight Hands Quartet, współpracy z Tatianą Trojanowską i Anną Przybył, oraz sukcesu odniesionego podczas Festiwalu Transatlantyk Instant Composition Contest 2017. Album "Z serca" ukazał się 14 lutego.

________________________________________

28.03-03.04.2020

Paul Shaw Quintet
Moment of Clarity
(Summit)
27 marca nakładem wytwórni Summit ukazał się w pełni autorski album kwintetu prowadzonego przez znakomitego perkusistę z New Jersey, Paula Show. Artystę znać możemy nie tylko z wielu znakomitych składów jazzowych, ale też współpracy z takimi gwiazdami jak m.in. Celine Dion, Amy Grant czy Lizz Wright.  Wraz z nim Paul Shaw Quintet tworzą: współpracujący z The Gil Evans Orchestra trębacz Alex Sipiagin, znany z płyt m.in. Arthura Kella i Jeffa Dinglera gitarzysta Brad Shepik, pianista Gary Versace (m.in. Matt Wilson's Arts & Crafts) i znakomity kontrabasista Drew Gress (Marc Copland, Yelena Eckemoff). Nagrany w nowojorskim Dolan Studio album "Moment of Clarity" wypełnia siedem autorskich kompozycji Paula Shaw, w tym "Mary Oliver" dedykowana zmarłej w 2019 roku amerykańskiej poetce Mary Jane Oliver.
_____________________________________


Laila Biali

Out of Dust

(ACT)


Urodzona w Vancouver kanadyjska wokalistka, pianistka i kompozytorka Laila Biali zgrabnie łączy poetykę tekstów z jazzowym feelingiem i rockowy przekaz z muzyką pop. Zebrane na światowych scenach doświadczenia (śpiewała w chórkach m.in. u Stinga i Pauli Cole), sprawiły iż dysponuje wyjątkowym warsztatem popartym nadzwyczajnym darem interpretacji. Swą szóstą płytą zatytułowaną po prostu: "Laila Biali" artystka zadebiutowała pod flagą wytwórni ACT w roku 2018. Poza 9 autorskimi piosenkami, znalazły się na niej utwory wybrane z repertuaru Coldplay, Randy'ego Newmana i Davida Bowie, a nagrania zrealizowane zostały z gościnnym udziałem całej plejady gwiazd, pośród których znaleźli się m.in. trębacz Ambrose Akinmusire'a i wokalistka Lisa Fischer. Na 27 marca zapowiadany jest kolejny album artystki: "Out of Dust", nagrany z udziałem 10-osobowej grupy instrumentalistów, kwartetem smyczkowym i pięcioma wokalistami śpiewającymi w chórkach. Poza własnymi piosenkami Laili Biali, płyta zawierać będzie też utwór Gregory Portera: "Take Me To The Alley".
____________________________________

Jazzrausch Bigband
Beethoven`s Breakdown
(ACT)
Jazzrausch Bigband to założona przed w 2014 roku orkiestra jazzowa dająca rocznie ok. 120 koncertów na całym świecie. Jazzrausch Bigband zagrali w takich miejscach jak m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, JZ Festival Shanghai, Safaricom International Jazz Festival w Nairobi, Ural Music Night w Jekaterynburgu czy SXSW Music Festival w Austin, każdorazowo spotykając się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności. Kompozytorem większości repertuaru Orkiestry jest odpowiedzialny za oprawę elektroniczną utworów, Leonhard Kuhn, a grupę prowadzi prawdziwy muzyczny wizjoner, dyrygent i puzonista Roman Sladek. Powołując do życia wieloosobową formację, muzyk postanowił udostępnić jazz, niesłusznie postrzegany jako muzyka elitarna, odbiorcom na co dzień go nie słuchającym. Stąd koncerty Jazzrausch Bigband w rozmaitych klubach tanecznych i nowoczesnych dyskotekach, jak choćby znany monachijski klub techno Harry Klein, w którym występy zespołu odbywają się regularnie co miesiąc, każdorazowo okazując się ogromnym sukcesem i przyciągając rzesze zarówno stałych bywalców klubu jak miłośników jazzu. Nowoczesne brzmienie Big Bandu oparte jest na jazzowej tradycji połączonej z nowoczesną elektroniką, elementami techno i muzyką klubową. To zupełnie nowa muzyczna jakość, a zarazem styl bezproblemowo łączący gusta zarówno miłośników jazzu, jak entuzjastów nowoczesnej klubowej muzyki tanecznej. Swój kolejny (po "Dancing Wittgenstein", 2019) album Jazzrausch Bigband zadedykowali muzyce Ludwiga van Beethovena, pomiędzy którego kompozycje wpleciona został 4-częściowa Sonata autorstwa Leonharda Kuhna, inspirowana twórczością wielkiego kompozytora. Płyta "Beethoven's Breakdown" ukazała się 27 marca.

____________________________________

Viktor Skokic Sextett
Basement Music
(Jazzland Recordings)
20 marca nakładem wytwórni Jazzland Recordings ukazał się album sekstetu znakomitego kontrabasisty i kompozytora Viktora Skokica. Artysta jest jednym z najważniejszych filarów szwedzkiej sceny jazzowej, od lat współpracującym z rozmaitymi muzykami w ramach przeróżnych konstelacji. Współtworzył m.in. kwartet  Riedel / Svensson / Skokic / Backman oraz międzynarodową grupę The Ordinary Square, której album "When in Paris" wypełniony kompozycjami Skokica, na drugim brzegu Bałtyku okazał się jedną z najciekawszych płyt roku 2015. Album "Basement Music" jest pierwszą płytą firmowaną nazwiskiem szwedzkiego kontrabasisty, a wypełnia go 7 autorskich utworów lidera. Skład Viktor Skokic Sextett  tworzą: Emil Stranberg, Thomas Backman, Alberto Pinton (instr.dęte), Rasmus Borg (fortepian), Viktor Skokic (kontrabas) i Cristopher Cantillo (perkusja). Viktor Skokic, zdaje się dysponować wyjątkowymi predyspozycjami w zakresie tworzenia kompozycji nowatorskich, a jednocześnie z wielkim szacunkiem bazujących na klasyce jazzu.
_____________________________________

Caecilie Norby
Portraying
(ACT)
Obdarzona specyficzną barwą głosu duńska wokalistka Caecilie Norby wypracowała sobie bardzo silną markę na światowej scenie jazzowej, nie tylko koncertując ale też regularnie publikując kolejne albumy zawierające zarówno stricte jazzowe utwory jak muzykę nawiązującą stylistycznie do konwencji fusion i estetyki rockowej ballady. Po kameralnej płycie "Just The Two Uf Us" (2015) nagranej w duecie z Larsem Danielssonem (prywatnie mężem wokalistki), oraz albumie "Sisters In Jazz" (2019) będącym hołdem dla komponujących kobiet, wytwórnia ACT przygotowała kompilację nagrań artystki. Zrealizowane w różnych składach utwory to nie tylko nagrania wybrane z dotychczasowych albumów Caecilie Norby, ale też sześć niespodzianek w postaci niepublikowanych dotąd piosenek. Muzycy pojawiający się na płycie w poszczególnych nagraniach, to część prawdziwego jazzowego gwiazdozbioru: Randy Brecker, Nguyen Le, Ulf Wakenius, Lars Danielsson, Marius Neset, czy wreszcie Leszek Możdżer. Album ukazał się 28 lutego, a jego recenzja ukaże się w nr 4/2020 magazynu Jazz Forum.
________________________________________

21-27.03.2020

Bodek Janke
Song2
(Dreyer Gaido)
Urodzony w Polsce perkusista, kompozytor i bandleader Bodek Janke to artysta wymykający się wszelkim zaszufladkowaniom. Artysta współpracuje z takimi artystami jak Yo-Yo Ma, Lars Danielsson, Bill Evans, Bobo Stenson, Gjertrud Lunde, czy Leszek Możdżer i zespół Atom String Quartet. Jest cenionym sidemanem, którego grę usłyszymy na ponad 200 albumach rozmaitych artystów, ale też liderem własnych projektów i inicjatorem wielu autorskich projektów. Jednym z nich jest "Song", przedsięwzięcie przenoszące światowe przeboje pop na język muzyki jazzowej. Połączenie prostej formy piosenek ze złożoną formą  improwizacji jazzowej ukazuje zupełnie nowe perspektywy stylistyczne. 20 marca światową premierę będzie miała kolejna osłona projektu jaką jest album "Song2". Płyta nagrana została w kwartecie tworzonym przez lidera z Shishani Vranckx (wokal, gitara), Kristjanem Randau (fortepian) i Philem Donkinem (kontrabas) oraz zespołem Atom String Quartet i gronem zaproszonych do poszczególnych nagrań znakomitych muzyków: Bill Evans (saksofony), Gilad Hekselman (gitara) i Sebastian Studnitzky (trąbka). W programie albumu znajdziemy takie utwory jak m.in. "Take On Me" (z repertuaru grupy A-ha), "What is Love” (Haddaway), "Rhythm is a Dancer” (Snap!), czy "Dancing In The Dark" (Bruce Springsteen). 
_____________________________________

Curt Sydnor
Deep End Shallow
(Out Of Your Head)
Nową pozycją w katalogu niezależnej amerykańskiej wytwórni Out Of Your Head (po albumie kontrabasisty Nicka Dunstona: "Atlantic Extraction") jest płyta klawiszowca i kompozytora Curta Sydnora. Artysta angażuje się w rozliczne projekty jak np. przygotowywanie opraw muzycznych dla rozmaitych uroczystości, widowisk multimedialnych, czy programów radiowo-telewizyjnych. Poza tego typu działaniami Curt Sydnor udziela się w różnych grupach koncertujących w Nowym Jorku, jak np. Mirah, czy formacje Yonatana Gata i Janki Nabay. Płytę "Deep End Shallow", która ukaże się 20 marca, wypełnia muzyka z pogranicza jazzu, psychodelicznego rocka i eksperymentu. Program nagrany został w towarzystwie nowojorskich przyjaciół artysty: saksofonistki Caroline Davis, gitarzysty Aarona Dugana, basisty Michaela Coltuna i perkusisty Grega Sauniera. Nick Dunston połączył fascynacje takimi artystami jak Marc Ribot, Nels Cline, czy Herbie Hancock z własnym sposobem muzycznej wypowiedzi.
__________________________________________

Tower Of Power
Step Up
(Mack Avenue - Artistry)
Istniejąca od ponad pół wieku amerykańska formacja Tower of Power od końca lat 60-tych stanowi niedościgniony wzorzec dla kolejnych pokoleń artystów związanych z soulem, funkiem i r'n'b, a jej muzyka stanowi kwintesencję gatunku. Skład grupy ulegał wielu transformacjom, a przez jego szeregi przewinęła się cała rzesza wyjątkowych artystów, jak m.in. Dave Mathews i Chester Thompson. Do dziś jednak trzon 10-osobowego składu zespołu stanowią jego założyciele: saksofonista i wokalista Emilio Castillo, Stephen "Doc" Kupka (saksofon), basista Francis Rocco Prestia i perkusista David Garibaldi. Od początku istnienia Tower Of Power słynęli z genialnej sekcji dętej. Nic dziwnego że z usług zespołu korzystali rozmaici muzycy, pośród których wymienić warto m.in. Carlosa Santanę, Eltona Johna czy grupy Toto i Aerosmith. Także sekcja rytmiczna stanowiąca drugi znak rozpoznawczy zespołu należy do wyjątkowych i nie mających sobie równych. Warto wspomnieć, iż to właśnie basista Tower Of Power Francis Rocco Prestia był wzorcem dla samego Jaco Pastoriousa, który wielokrotnie powoływał się na jego patenty, a perkusista zespołu David Garibaldi uchodzi za genialnego innowatora funky. W roku 2018 po 9 latach absencji fonograficznej światło dzienne ujrzał znakomity album "Soul Side of Town", zarówno przez krytyków jak odbiorców na całym świecie, okrzyknięty najlepszym funkowym albumem ostatnich lat. W roku 2020 trafia do nas kolejny album niezniszczalnych Kalifornijczyków, a zarazem druga płyta nagrana dla prestiżowej wytwórni Mack Avenue. Album "Step Up" przynosi 14 zupełnie nowych utworów udowadniających niezachwianą pozycję zespołu jako nie tylko najstarszej, ale wciąż najwybitniejszej formacji w swojej formule. Premiera 20 marca.
__________________________________________

Raul Midón
The Mirror
(Mack Avenue - Artistry)
Multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor Raul Midón to pochodzący z Nowego Meksyku artysta mający za sobą współpracę z tak z takimi tuzami jak: Stevie Wonder, Herbie Hancock czy Bill Withers, oraz wieloletnią pracę jako sideman takich gwiazd pop jak m.in.: Shakira i Enrique Iglesias. Od końca lat 90-tych, ten od wczesnego dzieciństwa niewidomy muzyk, działa też jako samodzielny solista publikując firmowane własnym nazwiskiem albumy. W nagraniu jego bestsellerowej płyty "Don't Hesitate" (2014), brała udział prawdziwa plejada jazzowych gwiazd z Lizz Wright, Dianne Reeves, Richardem Boną i Marcusem Millerem na czele, a na płycie "Bad Ass And Blind" (2017) Midónowi towarzyszyli m.in. znakomity trębacz, laureat Grammy Nicholas Payton i znany z płyt Diany Krall i Ambrose Akinmusire'a, pianista Gerald Clayton. Kolejny album: "If You Really Want" (2018) Raul Midón nagrał wraz z wieloosobowym, obejmującym ponad 50 muzyków, składem Metropole Orkest prowadzonym przez legendarnego Vince'a Mendozę. Rok 2020 przynosi kolejną płytę zdobywającego na świecie coraz większą popularność artysty. Nagrany z udziałem grona znakomitych amerykańskich instrumentalistów album "The Mirror" to 10 starannie zaaranżowanych premierowych piosenek zjawiskowego artysty. Album ukazał się 13 marca.
__________________________________________

Jarek Bothur Trio
Night Walks
(Jazz Forum)
Związany z Akademia Muzyczną w Katowicach saksofonista i kompozytor Jarek Bothur fonograficznie zadebiutował przed 10 laty wydanym przez Jazz Forum albumem własnego kwartetu: "Lilla Chezquiz". W roku 2020 trafia do nas kolejna płyta muzyka dołączona do miesięcznika Jazz Forum: nagrany w styczniu br. w Katowicach album "Night Walks". Poza własnymi projektami artysta nieustannie angażuje się w rozmaite projekty (m.in. Orkiestra Marii Schneider, Jazz Band Młynarski Masecki) oraz współpracuje z wieloma muzykami, nie tylko jazzowymi (m.in. Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Wojciech Niedziela, Łukasz Żyta), ale też związanymi z muzyką pop (Kayah, Jimek). Na nowej płycie tenorzysty mamy do czynienia z trzyosobowym składem, który z liderem współtworzą: Michał Jaros (kontrabas) i Krzysztof Dziedzic (perkusja). 29-minutowa płyta "Night Walks" przynosi 6 nowych autorskich kompozycji Jacka Bothura.
________________________________________

07-13.03.2020

Sari Schorr
Live in Europe
(Manhaton)
Fonograficznym debiutem nazywanej przez krytyków skrzyżowaniem Janis Joplin i Tiny Turner, brytyjskiej wokalistki Sari Schorr był album "A Force Of Nature" (2016). Wydana przez wytwórnię Manhaton, a wyprodukowana przez legendarnego Mike'a Vernona płyta, porażała energią i bluesowo-rockowym żarem. Obdarzonej mocnym głosem Sari Schorr towarzyszyli tacy muzycy jak m.in. znany z zespołu Roberta Planta Innes Sibun, wywodzący się z formacji Johna Mayalla Bluesbreakers Walter Trout, czy Oli Brown. Specyfika nagrań idealnie połączyła siłę blues rocka końca lat 60-tych z aktualnymi trendami muzyki rockowej. Dwa lata później światło dzienne ujrzał drugi album studyjny artystki: "Never Say Never", a rok 2020 przynosi koncertowy krążek dokumentujący europejskie tournee Sari Schorr. Płyta zatytułowana po prostu "Live in Europe" ukazał się 6 marca.
 ________________________________________

Al Gold

Al Gold's Paradise
(Goldsongs)
Od początku lat 70-tych obecny na amerykańskiej bluesowej scenie gitarzysta, wokalista i kompozytor Al Gold, nie bez powodu swój nowy album zatytułował "Al Gold's Paradise". Na płycie usłyszymy go bowiem w doborowym towarzystwie tak znakomitych muzyków jak m.in.: gitarzyści Dave Stryker i Tom Rice, czy grający na organach Jared Gold. Program albumu wypełniony jest 10 autorskimi utworami muzyka, określanymi przez artystę  jako: Blues and Roots z New Jersey, a zarejestrowanymi w studio bez powtórek i nakładek. Żywiołowa, pełna naturalnego groove'u i znakomitych solówek płyta ujrzała światło dziennie 6 marca.
________________________________________

Michał Stanikowski
Spanish Guitar Encores
(RecArt)

2 marca nakładem wytwórni RecArt ukazała się kolejna płyta znakomitego gitarzysty Michała Stanikowskiego. Uważany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich gitarzystów klasycznych artysta, album "Spanish Guitar Encores" poświęcił dawnej muzyce hiszpańskiej, prezentując znakomite wersje miniatur takich kompozytorów jak m.in. Domenico Scarlatti, Manuel de Falla, Francisco Tarrega, Fernando Sor czy Gaspar Sanz, a powstałych na przestrzeni kilku wieków na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Stanikowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zdobytych w ramach rozmaitych konkursów gitarowych nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech i Holandii. Artysta regularnie występuje jako solista, kameralista oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych na największych festiwalach muzycznych na całym świecie (m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech). Michał Stanikowski jest też wykładowcą na akademiach muzycznych w Trossingen i Zurichu, oraz dyrektorem festiwalu gitarowego Gitarrophilia w Trossingen (Niemcy). Nowy album gitarzysty zabiera nas w pełną pięknych dźwięków muzyczną podróż do Hiszpanii.

________________________________________

New Bone
Longing
(CM Records)
Od blisko ćwierćwiecza (!) prowadzona przez trębacza i kompozytora Tomasza Kudyka formacja New Bone w grudniu ub.roku zarejestrowała materiał na kolejny, szósty album zespołu, który pod postacią płyty zatytułowanej "Longing" światło dzienne ujrzał na początku marca. Od kilku lat stabilny skład kwintetu tworzą: Tomasz Kudyk (kompozycje, trąbka, flugelhorn), Bartłomiej Prucnal (saksofon altowy), Dominik Wania (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). Lider New Bone zadedykował ten album swemu ojcu Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi legendarnego zespołu Jazz Band Ball Orchestra, który na początku jego drogi muzycznej był dla niego największą inspiracją i autorytetem. Na płycie znajduje się osiem autorskich kompozycji Tomasza Kudyka oraz pochodzący z 1976 roku utwór "Head Dizziness" Jana Kudyka w specjalnie przygotowanej aranżacji Wojtka Groborza. Zespół konsekwentnie kroczy wybraną drogą, stawiając na świeże spojrzenie na jazz z jednoczesnym odwołaniem się do tradycji jazzu lat 60-tych. "Longing" to po wypełnionej utworami Henryka Warsa i Bronisława Kapera "Follow Me" (2014) i muzyką teatralną Jerzego Chruścińskiego "od-JAZZ-dowo" (2015), pierwsza płyta zespołu z premierowymi kompozycjami od czasu albumu "Destined" (2012).
__________________________________________

Daniel Toledo Quartet
Fletch
(Audio Cave)
Prawdziwie gwiazdorski skład złożony z wyjątkowych osobowości polskiego jazzu towarzyszy kontrabasiście i kompozytorowi z Ekwadoru Danielowi Toledo, na jego trzeciej płycie zatytułowanej "Fletch". Wraz z liderem i kompozytorem wszystkich siedmiu utworów wypełniających album, kwartet tworzą: znakomity saksofonista a zarazem jedno z największych jazzowych odkryć ostatnich lat Kuba Więcek, wszechstronny pianista Piotr Orzechowski "Pianohooligan", oraz znakomity perkusista Michał Miśkiewicz. Urodzony w 1991 roku w stolicy Ekwadoru Quito, a związany z Polską dzięki muzycznej współpracy z Piotrem Orzechowskim Daniel Toledo, jest wykładowcą na Universidad San Francisco de Quito, oraz ma na koncie dwie ciepło przyjęte płyty własnego tria. Wraz z poznanym w trakcie studiów w prestiżowej Berklee College of Music Orzechowskim, formacje Toledo tworzyli dotąd perkusiści: Joshua Wheatley (album "Elapse", 2014) i Paul Svanberg ("Atrium", 2017). Tym razem Daniel Toledo poszerzył skład do kwartetu uzupełniając instrumentarium o saksofon altowy. Album "Fletch" wydany został 24 lutego nakładem Audio Cave, jako druga pozycja w tegorocznym katalogu krakowskiej wytwórni po płycie "Przypływ" zespołu Jazzpospolita, a przed zapowiadanym na 8 marca solowym albumem pianisty Łukasza Ojdany (RGG).
________________________________________

29.02-06.03.2020

Warren Wolf
Reincarnation
(Mack Avenue)
Amerykański wibrafonista i kompozytor Warren Wolf już w czasie studiów w renomowanej Berklee College of Music będąc uczniem Dave'a Samuelsa dał się poznać jako niezwykle aktywna postać bostońskiej sceny jazzowej grając w rozmaitych składach na wibrafonie, perkusji i fortepianie. Po ukończeniu Uniwersytetu w 2005 roku Warren Wolf mający już ugruntowaną pozycję jako młody muzyk dysponujący doskonałym warsztatem i zapałem do gry nie musiał szukać ofert pracy. Propozycje napływały kolejno od takich muzyków jak Bobby Watson, Karriem Riggins czy Christian McBride. Ponadto Wolf powołał do życia własną formację Wolfpack, a w roku 2005 opublikował pierwszą płytę pod własnym nazwiskiem. Na dotychczasowych albumach Warrena Wolfa znajdziemy takie nazwiska jak m.in. trębacz Jeremy Pelt czy pianiści Aaron Diehl i nieodżałowany Mulgrew Miller. Ważnym wydarzeniem roku 2016 było ukazanie się kolejnego (po "Wolfgang", 2013) albumu Warrena Wolfa. Płyta "Convergence" (2016)  ugruntowała bardzo silną pozycję artysty na światowej scenie jazzowej. Najnowszym dziełem muzyka jest album "Reincarnation" nagrany z wokalistami Imani-Grace Cooper i Marcellusem "Bassmanem" Shepardem, oraz doskonale znanym gitarzystą Markiem Whitfieldem, pianistą Brettem Williamsem, basistą Richie Goodsem i perkusistą Carrollem "CV" Dashiellem III. "Reincarnation" to prawdziwy produkcyjny majstersztyk, a zarazem płyta ukazująca Warrena Wolfa jako znakomitego twórcę muzyki z pogranicza nowoczesnego jazzu i r'n'b. Album ukazał się nakładem wytwórni Mack Avenue 28 lutego.
_______________________________________

Kadri Voorand

In Duo with Mihkel Mälgand
(ACT)
Charyzmatyczna 33-letnia wokalistka, kompozytorka i pianistka z Estonii Kadri Voorand w duecie z basistą i multiinstrumentalistą Mihkelem Mälgandem, proponuje album złożony z emanujących bogactwem brzmieniowym piosenek, w których jazz spotyka się z muzyką klasyczną, folkiem i r'n'b. Od dzieciństwa Kadri śpiewała w prowadzonym przez matkę zespole muzyki ludowej i uczyła się gry na fortepianie, a w późniejszych latach studiowała jazz w akademiach muzycznych w Tallinie i Sztokholmie. W rodzinnej Estonii angażuje się w rozmaite muzyczne przedsięwzięcia jak choćby współpraca z kompozytorem Tõnu Kõrvitsem i sekstetem wokalnym Estonian Voices (album "Mirror"), czy tworzenie muzyki do filmów. Na płycie poza głosem określanym przez krytyków "skrzyżowaniem Joni Mitchell i Kate Bush" słyszymy rozmaite instrumenty, na których gra oboje artystów: fortepian, kalimbę, skrzypce, kontrabas, gitarę basową, wiolonczelę i rozmaite perkusjonalia, a wszystko to doprawione jest licznymi efektami elektronicznymi, pętlami i nakładkami. Sprawia to, iż trudno uwierzyć że płyta nagrana została tylko przez dwoje artystów. Poza autorskimi piosenkami Kadri Voorand i Mihkela Mälganda, w programie płyty która trafiła do dystrybucji 28 lutego, znajdziemy też przeróbkę przeboju Michaela Jacksona: "They Don't Really Care About Us".
____________________________________

Wolfgang Haffner
Kind of Tango
(ACT)
Znany z współpracy z takimi muzykami jak Albert Mangelsdorff, Pat Metheny, czy Chaka Khan, niemiecki perkusista i kompozytor Wolfgang Haffner, to muzyk którego działalność już od kilku lat wymyka się typowej definicji określającej perkusistę jazzowego. Haffner doskonale czuje się zarówno w roli lidera spełniając się jako muzyk firmujący autorskie albumy, jak w roli perkusisty wspomagającego działania rozmaitych artystów, grając dotąd na ponad czterystu (!) albumach firmowanych przez największe nazwiska współczesnej muzyki improwizowanej. Kolejnym autorskim albumem znakomitego muzyka jest album dopełniający trylogię "Kind of...". Po płycie "Kind of Cool" (2015) z nowymi wersjami nieśmiertelnych standardów wybranych ze skarbnicy cool jazzu, oraz albumie "Kind of Spain" (2017) dedykowanemu utworom o hiszpańskim rodowodzie, pora na "Kind of Tango". Poza własnymi kompozycjami Haffnera znajdziemy tu tematy Astora Piazzolli, Gerardo Matosa Rodrigueza, oraz utwory przygotowane przez muzyków biorących udział w nagraniu płyty: Larsa Danielssona, Ulfa Wakeniusa, Christophera Della i Simona Oslendera. Poza nimi na płycie usłyszymy też m.in. Billa Evansa (saksofon), Sebastiana Studnitzky'ego (trąbka) i Vincenta Peirani (akordeon). Album ukazał się 28 lutego.
____________________________________

Andreas Schaerer
The Waves Are Rising, Dear!
(ACT)
Szwajcarskiego wokalistę i kompozytora Andreasa Schaerera znamy z założonej w 2005 roku formacji o mało wdzięcznej dla polskiego słuchacza nazwie: Hildegard Lernt Fliegen. To sekstet tworzony przez młodych muzyków, jaki zadebiutował fonograficznie w 2007 roku, mający za sobą gorąco przyjęte koncerty m.in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Rosji, Czechach, Słowenii i Chinach. Andreas Schaerer lubi określać muzykę zespołu jako: ''jazz inaczej''. Chcąc sprecyzować i uściślić to pojęcie pozwolę sobie określić muzykę Hildegard Lernt Fliegen jako fuzję nowoczesnego postrzegania jazzu, poprzez pryzmat twórczości Franka Zappy, Toma Waitsa i ...Igora Strawińskiego, oraz ochoczo dawkowanego humoru, niejednokrotnie skłaniającego słuchacza do zdystansowania się wobec radosnej muzycznej twórczości młodych Szwajcarów. Po albumie formacji o intrygującym tytule ''The Fundamental Rhythm of Unpolished Brains'' (2014), oraz płytach Schaerera: "Perpetual Delirium" (2014), "The Big Wig" (2017), "Out of Land" (2017, z Vincentem Peirani, Emile Parisienem i Michaelem Wollnym) i "A Novel Of Anomaly" (2018), pora na kolejne dzieło niepokornego Szwajcara. Album "The Waves Are Rising, Dear!" ukazał się 28 lutego.
____________________________________

Tru Cargo Service
Dear Passengers
(Tiger Moon Records)
Saksofonista Alexander Beierbach to niezwykle aktywny i kreatywny instrumentalista berlińskiej sceny jazzowej, niejednokrotnie zaangażowany jednocześnie w kilka odmiennych projektów muzycznych. Muzyk prowadzi własne trio i kwartet, współtworzy formacje Absolutely Sweet Marie (m.in. album "Another Side Of Blonde On Blonde", 2016) i BROM ("Cardboard Sea", 2018), oraz wchodzi w skład niezwykle znaczącej na niemieckiej scenie Hannes Zerbe Jazz Orchestra, z którą w ostatnim czasie zarejestrował dwie płyty: ''Eisleriana'' (2012) oraz ''Erlkonig'' (2013). Znaczącym punktem w działalności saksofonisty okazała się też współpraca z pianistką Fee Stracke, jaka zaowocowała wyśmienitym albumem: "10 nach 10" (2013). Kolejnym projektem w jaki zaangażował się Beierbach jest formacja Tru Cargo Service, której skład wraz z saksofonistą tworzą: gitarzysta i kompozytor Tortsen Papenheim, znany z współpracy z Fee Stracke przy płycie "Instrumental Chairs" kontrabasista Berit Jung, oraz współtworzący z Alexandrem Beierbachem formację BROM i podobnie jak on wywodzący się ze składu Hannes Zerbe Jazz Orchestra, perkusista Christian Marien. 28 lutego 2020 roku nakładem wytwórni Tiger Moon Records ukaże się album "Dear Passengers" wypełniony kompozycjami gitarzysty składu Torstena Papenheima, zainspirowanego dokonaniami niemieckiego psychologa Alexandra Mitscherlicha.

________________________________________

22-28.02.2020

Sarah Elgeti Quartet with Friends
Dawn Comes Quietly

(Gateway Music)
Kompozytorka, saksofonistka, flecistka i klarnecistka Sarah Elgeti urodziła się w byłej NRD, lecz w 1998 roku  przeniosła się do Danii, gdzie od 2007 roku prowadzi kwartet preferujący nasączony skandynawskim duchem nowoczesny jazz. Wraz z nią formację tworzą: Nils Raae (instr. klawiszowe, harmonijka ustna), Anders Krogh Fjeldsted (kontrabas) i Henrik Holst Hansen (perkusja). 21 lutego ukaże się trzeci (po "Into The Open", 2011 i "Synchronize", 2015) album kwartetu: "Dawn Comes Quietly". Tym razem kreatywna artystka zaprosiła do nagrań czterech specjalnych gości, z których każdy przyczynia się do wzbogacenia brzmienia kwartetu. Zaproszeni muzycy to: Sidsel Storm (wokal), Alexander Kraglund (skrzypce), klasyczny wirtuoz Søren Birkelund (klarnet) i Marianne Eriksen (saksofon). Poza prowadzeniem własnej formacji Sarah Elgeti jest aktywnym muzykiem sesyjnym, współpracuje z teatrami i muzykami klasycznymi i pracuje jako pedagog. Zbiór 11 utworów wypełniających płytę "Dawn Comes Quietly", to muzyka pełna czytelnej melodyki podanej w formule  nowoczesnego jazzu nasączonego błyskotliwymi solówkami i kreatywnymi improwizacjami.
_______________________________________

Przemysław Strączek
Fig Tree
(Es Art)
Wszechstronny gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, aranżer i pedagog Przemysław Strączek, znany jest doskonale miłośnikom jazzu z rozmaitych międzynarodowych przedsięwzięć, spośród których warto wymienić choćby płyty: ''Evans'' (2012) nagraną w duecie z gitarzystą Teriverem Cheungiem, "White Grain Of Coffee" (2014), oraz "Three Continents" formacji Przemek Strączek & Asian Strings Collective powołanej do życia pod wpływem fascynacji muzyką Dalekiego Wschodu. Artysta jest także w dużej mierze odpowiedzialny za sukces debiutanckiej płyty wokalistki Karoliny Śleziak ''Tesna'' (2013). Na 15 lutego muzyk zapowiada swe kolejne dzieło - album "Fig Tree". Płytę wypełnia osiem premierowych kompozycji gitarzysty, nagranych w czteroosobowym składzie tworzonym wraz z Marcinem Kaletką (saksofony), Francesco Angiulim (kontrabas) i Patrykiem Doboszem (perkusja). Materiał nagrany został w Maq Studio w Wojkowicach (Maciej Stach), a miksem i masteringiem zajął się w nowojorskim Avatar Studio, nominowany do nagrody Grammy oraz mający za sobą współpracę z takimi gitarzystami jak Al Di Meola i John Scofield, Katsuhiko Naito.
_________________________________________

Aaron Diehl
The Vagabond
(Mack Avenue)
"The Vagabond" to kolejny po "Space Time Continuum" (2015) album 35-letniego amerykańskiego pianisty, kompozytora i aranżera Aarona Diehla, na co dzień będącego dyrektorem muzycznym zespołu instrumentalnego znanej wokalistki Cecile McLorin Salvant. Wydany przez wytwórnię Mack Avenue album, wypełnia 7 autorskich kompozycji Diehla, oraz ciekawe wersje utworów Sir Rolanda Hanny, Johna Lewisa, Phillipa Glassa i ...Sergiusza Prokofiewa. Materiał zarejestrowano w Nowym Jorku w trzyosobowym składzie, w którym pianistę wspomagają: Paul Sikivie (kontrabas) i Gregory Hutchinson (perkusja). Aaron Diehl należy dziś do niewielkiej grupy pianistów jazzowych, wobec których określenie: "spadkobierca Billy'ego Strayhorna" nie jest nadużyciem. Muzyk dysponuje wyjątkową umiejętnością płynnego przechodzenia z gładkiego subtelnego dźwięku do niemal erupcji dźwiękowej. Walory te wyraźnie dostrzeżemy na nowej płycie artysty, która nagrana w formule jazzowego tria, w pełni odsłania jego niebywałe możliwości.
_________________________________________

Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz

Roots

(V-Records)

Powstały w 2017 roku na Ukrainie międzynarodowy kwartet The Cuban Latin Jazz, to formacja bezprecedensowo łącząca w swej muzyce jazz, salsę, rytmy latynoskie i afrokubańskie. Twórcą zdecydowanej większości repertuaru grupy jest urodzony na Kubie kontrabasista Roland Abreu, który do 20 roku życia mieszkał w Hawanie. Pozostali muzycy grupy to: ukraiński saksofonista Taras Bakovskyi (uczeń samego Piotra Barona, znany z współpracy z m.in. Frankiem Parkerem, Vitoldem Rekiem i Marcusem Stricklandem), oraz muzycy o polskim rodowodzie: pianista Paweł Kukuła i perkusista Dominik Jaske. The Cuban Latin Jazz nagradzany był jak dotąd podczas takich krajowych festiwali jak Jazz nad Odrą, Tarnów Jazz Contest, czy Blue Note Poznań Competition, a ogromną popularność przyniosły grupie występy z programem opartym na repertuarze projektu Buena Vista Social Club, z udziałem specjalnych gości, cenionych od lat kubańskich artystów. Pierwszy album zespołu: "Juntos Por Siempre" ukazał się w 2018 roku i przyniósł muzykę instrumentalną zawierająca w sobie elementy rumby, mamby, danzon i bolera, ponad wszystko jednak nasączoną jazzem, pełną improwizacji i porywających partii solowych poszczególnych instrumentów. Grupa dysponuje własnym, wypracowanym stylem i niepowtarzalnym, brzmieniem w którym elementy kubańskie niezauważalnie łączą się z inspiracją nieśmiertelną jazzową klasyką i europejskim sposobem postrzegania improwizacji. 5 lutego światło dzienne ujrzała druga płyta zespołu zatytułowana "Roots", firmowana szyldem: Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz. Podobnie jak pierwszy album zespołu, płyta wydana została nakładem wytwórni V-Records.

_________________________________________Iiro Rantala
Playing Gershwin

(ACT)

Fiński pianista Iiro Rantala w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najaktywniejszych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT. Urodzony w Helsinkach muzyk rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny wykonujący kompozycje takich mistrzów jak: Bach, Sibelius czy Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Od roku 2011 Iiro Rantala regularnie publikuje nowy materiał. W ub.roku muzyk zaprezentował swe autorskie dzieło: "My Finnish Calendar". Z kolei rok wcześniej światło dzienne ujrzała płyta: "Mozart, Bernstein, Lennon" i właśnie podobny charakter ma tegoroczny album artysty, który tym razem dedykowany jest muzyce George'a Gershwina. Na płycie nagranej przez pianistę wraz z The Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod dyr. Jonathana Bloxhama znajdziemy znakomitą wersję słynnej "Błękitnej Rapsodii", suitę opartą na motywach z opery "Porgy And Bess", oraz pięć własnych kompozycji Rantali wyraźnie inspirowanych gershwinowskim stylem.

________________________________________

15-21.02.2020

Jazzpospolita
Przypływ
(Audio Cave)
14 lutego wytwórnia Audio Cave wydała kolejny album grupy Jazzpospolita. To płyta stanowiąca wkroczenie formacji w drugie dziesięciolecie działalności, a zarazem mogąca stanowić początek nowego etapu dla zespołu, którego stabilny dotąd skład uległ zasadniczym zmianom. Szeregi Jazzpospolitej opuścił gitarzysta Michał Przerwa-Tetmajer oraz współzałożyciel grupy - perkusista Wojtek Oleksiak, których zastąpili odpowiednio: Łukasz Borowicki i Karol Domański. To także pierwszy album Jazzpospolitej wydany nakładem wytwórni Audio Cave (po siedmiu dotychczasowych płytach, najpierw z logo Ampersand Records, a następnie: Postpost). W ciągu dekady działalności, zespołowi udało się wypracować bardzo silną markę i własne, od razu rozpoznawalne brzmienie, a na koncertach mimo jazzowego charakteru muzyki, zespół wywołuje atmosferę, zwykle kojarzoną z występami grup rockowych. Komunikatywność muzyki Jazzpospolitej wynika z wyjątkowo zgrabnego połączenia jazzowych struktur harmonicznych z iście rockowym, pełnym dynamiki brzmieniem. Poza Polską, grupa zyskała wielkie uznanie m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Rumunii, Czechach, Rosji czy Bułgarii. Nowy album grupy zatytułowany "Przypływ", której pozostałymi muzykami są niezmiennie Michał Załęski (instr. klawiszowe) i współzałożyciel grupy Stefan Nowakowski (bas), przynosi muzykę bardziej delikatną i stonowaną.
_______________________________________

Faure, Grzeszczak, Whitbourn
Masses
(DUX)
Msze Gabriela Fauré ("Messe Basse”), Krzysztofa Grzeszczaka ("Tongeren Mass”) i Jamesa Whitbourna ("Son Of God Mass”) znajdziemy na albumie firmowanym przez Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyr. Dawida Bera. To trzecia po dwóch wyżej wymienionych albumach płyta, nagrana przez artystów związanych z obchodzącą jubileusz 105-lecia istnienia, Łódzką Filharmonią. W nagraniach udział wzięli znakomici soliści: sopranistki Marta Boberska i Magdalena Szymańska, oraz Paweł Gusnar (saksofon) i Krzysztof Urbaniak (organy).

_______________________________________

Henryk Mikołaj Górecki
Songs
(DUX)
Wielu melomanom nazwisko Henryka Mikołaja Góreckiego kojarzy się przede wszystkim z genialną III Symfonią ("Symfonia pieśni żałosnych”), która w latach 90-tych dosłownie zawojowała świat, przebijając popularnością wiele utworów z gatunku muzyki rozrywkowej. Dzieło to poznaliśmy na wydanej pod patronatem LongPlay płycie, zawierającej nagranie Ewy Iżykowskiej z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej z roku 1995 ("Ewa Iżykowska Live in Poznań: H.M.Górecki - Symphony No.3, op.36", 2017). Jednak twórczość zmarłego w 2010 roku H.M.Góreckiego obejmuje szereg innych form kompozytorskich, pośród których znaczącą rolę odgrywają Pieśni. Właśnie tej gałęzi twórczości kompozytora poświęcony jest 2-płytowy album nagrany przez pianistkę Ewę Guz-Seroka z trójką wybitnych śpiewaków: mezzo sopranistką Urszulą Krygier, alcistką Jadwigą Rappe i bass barytonem Robertem Gierlachem. Na płytach które znalazły się w katalogu DUX 29 stycznia, znajdziemy wybór pieśni skomponowanych do słów Juliusza Słowackiego, Marka Skwarnickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej i Stanisława Wyspiańskiego.

_______________________________________

Penderecki
Concertos Vol.9
(DUX)
Krzysztof Penderecki w latach 60-tych postrzegany jako przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej, pozostaje do dziś jednym z niewielu tej klasy czynnych kompozytorów, dyrygentów i pedagogów na świecie. Jego muzyka wykonywana przez rozmaite orkiestry i solistów, ciągle wywołuje niewyobrażalne emocje i zapewnia najwyższą z możliwych jakość muzycznych doznań. Wytwórnia DUX od kilku lat dokumentuje twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, serią płyt wydawanych w charakterystycznej szacie graficznej. Na kolejnych dwóch płytach (Vol.8 i Vol.9) zawierających Koncerty, znajdziemy nagrania dokonane przez istniejącą od 2008 roku Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Macieja Tworka oraz samego kompozytora.

Penderecki
Concertos Vol.8

(DUX)
Sinfonia Iuventus ma na koncie szereg płyt wypełnionych muzyką Krzysztofa Pendereckiego, pośród których warto wspomnieć o sześciu płytach z kompletem symfonii nagranych pod batutą kompozytora, czy zestawem płyt z koncertami solowymi. Nagrania zamieszczone na dwóch kolejnych monograficznych płytach z muzyką wybitnego polskiego kompozytora, dokonane zostały z udziałem grupy znakomitych solistów: Macieja Frąckiewicza (akordeon) i Bartłomieja Dusia (saksofon) - "Concertos Vol.8", oraz wiolonczelistów: Maję Bogdanowić i Danjulo Ishizakę - "Concertos Vol.9". Obie płyty pojawiły się w katalogu DUX 29 stycznia br.

________________________________________

08-14.02.2020

Christian McBride
The Movement Revisited
(Mack Avenue)
Pierwszym tegorocznym albumem w katalogu prestiżowej amerykańskiej wytwórni Mack Avenue, jest nowe fonograficzne dzieło jednego z najbardziej wpływowych kontrabasistów, kompozytorów i bandleaderów współczesnego jazzu, Christiana McBride. Zanim McBride zabłysnął na jazzowym firmamencie jako samoistna gwiazda największego kalibru, współpracował m.in. z takimi jazzmanami jak: Joe Henderson, Freddie Hubbard, Herbie Hancock, Pat Metheny czy Chick Corea, a także z Dianą Krall, Stingiem i Jamesem Brownem. W swej biografii ma także polski akcent; w 2008 roku wziął udział w nagraniu płyty Anny Marii Jopek: ''ID''. Od roku 2009 kilkukrotny zdobywca nagrody Grammy swoje kolejne płyty publikuje pod banderą Mack Avenue. Ogromna kreatywność muzyka i podejmowanie się rozmaitych wyzwań, w połączeniu z dużą swobodą jaką dał artyście lukratywny kontrakt z wytwórnią, sprawiają iż dla miłośników jazzu nie mających możliwości śledzenia jego poczynań na bieżąco podczas licznych koncertów za Oceanem, każdy kolejny album może okazać się sporym zaskoczeniem. Takim m.in. był album kwartetu Christian McBride's New Jawn, czy kameralne płyty jego tria i albumy prowadzonego przez McBride'a big bandu. Nowy album "The Movement Revisited", który ukaże się już 7 lutego, to płyta dedykowana czterem ważnym dla Ameryki postaciom: Martinowi Lutherowi King, Jr., Malcolmowi X, Rosie Parks i Muhammadowi Ali. Monumentalne dzieło nagrane zostało z udziałem 18-osobowego zespołu, chóru i narratorów, a wśród muzyków biorących udział w nagraniu znajdziemy takie nazwiska, jak m.in. Lew Soloff, Freddie Hendrix, czy Warren Wolf.
________________________________________

Trio Yasai
Saute-Mouton
(Trio Yasai)
Awangardowy francuski wiolonczelista i improwizator Hugues Vincent to wszechstronny muzyk, mający za sobą staranne klasyczne wykształcenie. Jego poczynania artystyczne nieustannie ewoluują przybierając rozmaite kształty. Niepokornego muzyka znamy m.in. dzięki wydanemu przez wytwórnię Leo Records a nagranemu ze skrzypaczką Marią Logofet i kontrabasistą Vladimirem Kudryavtsevem albumowi "Free Trees", wspólnych nagrań z Yasumune Morishige utrzymanych w konwencji awangardowych poszukiwań na dwie wiolonczele, oraz znakomitej płycie "Last Tree" (2015) zarejestrowanej w położonym na wyspie Honsiu klubie Big Apple wraz z genialnym gitarzystą Takumi Seino. Jeden z projektów w jakie zaangażowany jest wiolonczelista to istniejące od dobrych kilku lat międzynarodowe Trio Yasai, powstałe z inicjatywy kompozytorki, saksofonistki i klarnecistki Kumi Iwase, którego skład uzupełnia perkusista Colin Neveux. 5 lutego ukazał się album zatytułowany "Saute-Mouton" wypełniony ośmioma utworami Iwase, łączącymi formę kompozycji z rozbudowanymi improwizacjami. Jazz Tria Yasai podparty jest elementami muzyki współczesnej i elektroniką.
________________________________________

Rasm Almashan
Yemenia

(Soliton)

"Yemenia" to debiutancka płyta wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki pochodzenia polsko-jemeńskiego, Rasm Almashan. Artystka związana była dotąd z rozmaitymi projektami, jak choćby zespoły Ando Buscando, Kultura de Natura i Sooomood, czy współpracą koncertową z World Orchestra Grzecha Piotrowskiego i grupą Laboratorium. Artystka jest też cenioną wokalistką sesyjną, z której usług korzystali m.in. Chuck Frazier i Martyna Jakubowicz. Rasm Almashan urodziła się w 1981 roku w Krakowie z matki Polki i ojca Jemeńczyka, jednak wychowała się w Jemenie, kraju leżącym na południowym krańcu Półwyspu Arabskiego. Jej imię Rasm w języku arabskim oznacza: szkic, rysunek, obraz. Rodzice Rasm Almashan poznali się w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. W 1987 roku 6-letnia Rasm wraz z matką Ewą przeniosły do ówczesnej stolicy Jemenu, Aden. Po 11 latach jednak wróciły na stałe do Polski i obecnie z mężem i córką Salmą piosenkarka mieszka w Lipnicy Wielkiej. Rasm Almashan dysponuje intrygującą oryginalną ciemną barwą głosu i niepowtarzalnym stylem interpretacji. W utworach wypełniających album, którego producentem jest Grzech Piotrowski, usłyszymy wpływy etniczne, pochodzące z orientalnych arabskich, hinduskich i afrykańskich inspiracji artystki.
_________________________________________

Rebecca Angel
Santa Baby
(Timeless Grooves)
Wokalistkę Rebeccę Angel znamy z przebojowej piosenki "Jet Samba", która latem 2016 roku pojawiła się na wielu amerykańskich listach radiowych, a także albumiku "What We Had" (2018), wyprodukowanego przez Jasona Milesa, a nagranego z udziałem topowych instrumentalistów jak basiści Reggie Washington i James Genus, czy perkusjonalista Mino Cinelu. Pod koniec 2019 roku dotarła do nas wydana na 1-trackowym singlu nowa piosenka młodziutkiej 23-letniej Rebekki, nawiązująca do Świąt Bożego Narodzenia: "Santa Baby". W nagraniu jej wraz z czterema muzykami (Jason Miles, Jonah Prendergast, Reggie Washington i Brian Dunne) artystce towarzyszy jej ojciec Denis Angel, grający stylową partię na flugelhornie.
________________________________________

Sabina Meck Sextet
Słowo na T
(SJ Records)
29 listopada ub.roku nakładem wytwórni SJ Records ukazał się trzeci (po "Love is Here", 2016 oraz firmowanym nazwą SoundMeck: "Eruption", 2017) album wokalistki, kompozytorki, aranżerki, producentki i autorki tekstów, Sabiny Meck. Dziesięć autorskich piosenek artystki wypełniających album zatytułowany "Słowo na T", utrzymanych jest w konwencji jazzowej, jednak silnie nawiązuje do tak na pozór odległych od siebie biegunów jak rock i muzyka klasyczna. Tym razem płyta ukazała się pod szyldem: Sabina Meck Sextet, zwracając uwagę na istotny wkład w ostateczną formę muzyczną wszystkich muzyków towarzyszących partiom wokalnym. Wraz z śpiewającą Sabiną Meck zespół tworzą: Przemysław Chmiel (saksofony), Łukasz Kokoszko (gitara), Michał Jakubczak (fortepian), Piotr Narajowski (kontrabas) i Szymon Madej (perkusja), a gościnnie w nagraniach usłyszymy też wokalistę Wojciecha Myrczka.
________________________________________

01-07.02.2020

Sarah Murcia
Eyeballing
(dStream)
Francuska kontrabasistka, pianistka, wokalistka, kompozytorka i producent Sarah Murcia, już od końca ubiegłego stulecia zaliczana jest do grona najbardziej wszechstronnych europejskich muzyków jazzowych. Poza działalnością na polu muzyki improwizowanej, obejmującą niezliczoną ilość autorskich projektów w rozmaitych składach, oraz pracą jako muzyk sesyjny, artystka jest cenioną kompozytorką muzyki filmowej i teatralnej oraz twórczynią opraw muzycznych programów telewizyjnych kanału Arte France. Swój nowy album "Eyeballing" Sarah Murcia nagrała w Paryżu z pomocą producenta Steve'a Argüellesa. W nagraniach grającej nie tylko na kontrabasie, ale też fortepianie i syntezatorze basowym oraz śpiewającej i melorecytującej artystce, towarzyszą: saksofonista Olivier Py, tubista François Thuillier, oraz pianista i e-perkusista Benoît Delbecq. Intrygująca i pełna nieoczekiwanych zwrotów muzyka zarejestrowana w tak nietypowym i oryginalnym instrumentarium ukaże się na płycie 31 stycznia nakładem wytwórni dStream.
________________________________________

Majid Bekkas
Magic Spirit Quartet
(ACT)
Gnawa to zarówno grupa etniczna, jak religijne bractwo Sufi w Maroku.Gnawa to potomkowie niewolników z Afryki Subsaharyjskiej, którzy przybyli w karawanach handlowych przemierzających Saharę. MuzykaGnawa jest hipnotyczna i transowa, mająca na celu przywołanie duchów świętych przodków, które odpędzą zło. Właśnie do takiej stylistyki odnosi się muzyka wypełniająca album "Magic Spirit Quartet" firmowany przez grającego na guembrioud, ale też popularnej gitarze elektrycznej kompozytora, multiinstrumentalistę i wokalistę Majida Bekkasa. Artyście towarzyszy tradycyjne instrumentarium jazzowe (trąbka, fortepian, perkusja), tworząc wraz z mistycznymi wokalizami i egzotycznym brzmieniem, muzyczny pomost pomiędzy Afryką Północną, a Skandynawią, oddając tym samym ducha multikulturowego jazzu w XXI wieku.
________________________________________

Viktoria Tolstoy
Stations
(ACT)
Nowy album wywodzącej się ze ścisłej europejskiej czołówki wokalistek jazzowych Viktorii Tolstoy, przynosi jedenaście kunsztownie oprawionych instrumentalnie i zaśpiewanych jedynym w swoim rodzaju głosem piosenek. Pośród utworów zarejestrowanych w maju w Nilento Studio w Gothenburgu, znajdziemy m.in. wyjątkową interpretację utworu Boba Dylana: "Million Miles", oraz dwie piosenki napisane dla Viktorii Tolstoy przez Idę Sand. W sposobie interpretacji wokalnej odnajdziemy ogrom emocji i uniesień, przekazywanych charakterystycznym głosem artystki, pełnym kobiecej kruchości i zmysłowości. W każdym utworze mamy świadomość głębokiego zaangażowania w muzyczną materię z jaką dane jest się zmierzyć na kolejnym albumie, praprawnuczce wielkiego rosyjskiego powieściopisarza Lwa Tołstoja, zatytułowanym "Stations".
______________________________________

Joachim Kuhn & Mateusz Smoczyński
Speaking Sound
(ACT)
Także z dopiskiem "Duo Art" 31 stycznia ukaże się album kolejnego niecodziennego duetu, łączącego tym razem brzmienie skrzypiec i fortepianu. Doskonale znany polskim miłośnikom jazzu Mateusz Smoczyński (Atom String Quartet) wraz z nestorem europejskiego jazzu, pianistą Joachimem Kuhnem, przygotował program złożony w większości z autorskich kompozycji obu wywodzących się z różnych pokoleń muzyków. Materiał wypełniający płytę zatytułowaną "Speaking Sound" zarejestrowany został w kwietniu 2019 roku w domowym studio pianisty na Ibizie, a zmiksowany w Studio Tokarnia w Nieporęcie. Każde z nagrań jest zapisem pierwszego wspólnego wykonania danej kompozycji, co czyni muzykę niecodziennego duetu pełną spontaniczności i zaskakujących interakcji. Artyści po raz pierwszy wystąpili razem w 2009 roku w Filharmonii Krakowskiej. Ponownie spotkali się dopiero w 2018 roku, przy okazji premiery koncertu skrzypcowego “Adam’s Apple” Mateusza Smoczyńskiego w NOSPR. Wówczas właśnie zapadła decyzja o zrealizowaniu wspólnej płyty.
______________________________________


Carol Albert
Stronger Now
(Cahara)

Od kilkunastu lat obecna na muzycznej scenie wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i producent muzyczny Carol Albert, na 31 stycznia zapowiada swój nowy (kolejny po "Fly Away Butterfly", 2017) album. Płyta "Stronger Now" zawiera 10 premierowych piosenek napisanych i zaaranżowanych przez grającą na rozmaitych instrumentach klawiszowych wokalistkę. W nagraniach towarzyszy jej grono wybitnych instrumentalistów ze znakomitym gitarzystą Paulem Brownem na czele. Wysmakowane chilloutowe aranżacje, ujmująca melodyka i zachwycające interpretacje, sprawiają iż nowy album Carol Albert to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier płytowych stycznia 2020.
________________________________________


25-31.01.2020

Yelena Eckemoff
Nocturnal Animals
(L&H Production)
Urodzona w Moskwie a od 1991 roku mieszkająca i tworząca w USA pianistka, kompozytorka, ale też malarka i poetka Yelena Eckemoff, na 24 stycznia 2020 roku zapowiada swe kolejne dzieło. Poczynania pianistki na polu muzyki jazzowej odbywają się według ściśle określonych przez nią zasad, wolnych od wpływów klasycznych mistrzów jazzowej klawiatury, a ukazujących jej osobisty sposób postrzegania muzyki improwizowanej. Jej kolejne albumy realizowane przez najlepszych inżynierów dźwięku, nagrywane są w prestiżowych studiach USA i Europy, a ukazują się nakładem własnej wytwórni L & H Production. Zjawiskowa artystka mająca na swym koncie albumy z wieloma wyśmienitymi muzykami światowej sceny jazzowej (m.in. Billy Hart, Tore Brunborg, Ben Street, Chris Potter, Adam Rogers, Peter Erskine, Paul McCandless, Ralh Alessi, Manu Katché i Joey Baron). Swój kolejny w pełni koncepcyjny album, nagrany w norweskim Rainbow Studio, wypełniony 14 własnymi kompozycjami, pianistka nagrała w składzie złożonym z zaprzyjaźnionych muzyków: znanego z poprzednich płyt artystki kontrabasisty Arilda Andersena i dwóch perkusistów Jona Christensena i Thomasa Stronena. 2-płytowy album "Nocturnal Animals" dedykowany jest rozmaitym zwierzętom i próbą wniknięcia w ich sposób życia i postrzegania świata. Tradycyjnie już pięknie wydany album zdobią reprodukcje obrazów Yeleny, a w dołączonej do płyt książeczce znajdziemy zbiór poetyckich tekstów odnoszących się do każdego z utworów. "Nocturnal Animals" to kolejny po pełnym arabskich motywów "Desert", nasyconym duchowymi uniesieniami "Better Than Gold and Silver" i nagranym w duecie z francuskim mistrzem perkusji i perkusjonaliów Manu Katché "Colors" (2018), tematyczny album pianistki wypełniony znakomitą, pełną uczuć i wrażliwości muzyką, jednej z najbardziej fascynujących postaci współczesnego jazzu.
____________________________________________

Kamila Wąsik-Janiak
Violin with a difference
(Chopin University Press)
Na początku 2020 roku nakładem Chopin University Press ukazała się kameralny album znakomitej skrzypaczki Kamili Wąsik-Janiak. Artystka jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i zdobywczynią licznych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Kamila Wąsik-Janiak ma za sobą występy z wieloma prestiżowymi orkiestrami (m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). Skrzypaczkę słyszeliśmy m.in. na płycie z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego "Musica Profana 1" (2015), oraz nominowanym do Nagrody Fryderyk albumie Joanny Freszel "real life song" (2015). W rok 2020 Kamila Wąsik-Janiak wchodzi płytą firmowana własnym nazwiskiem, a zawierającą wyjątkowo oryginalny program. Na albumie zatytułowanym "Violin with a difference" znajdziemy sześć utworów skomponowanych w XIX i XX wieku przez Julesa Masseneta, Manuela De Falla, Josefa Rheinbergera, Belę Bartoka, Jeana Sibeliusa i Dmitrija Szostakowicza. Utwory zostały opracowane na skrzypce z harfą, z gitarą, organami, akordeonem, altówką, oraz na dwoje skrzypiec i fortepian. W poszczególnych nagraniach urodzonej w Lublinie artystce towarzyszą znakomici instrumentaliści, a zarazem błyskotliwi wirtuozi swoich instrumentów. Urozmaicony w zakresie formy repertuar, oraz szeroki wachlarz instrumentów pojawiających się wraz z skrzypcami, zapewnia atrakcyjny brzmieniowo, a jednocześnie bardzo przystępny program. Nagranie zrealizowano w 2017 r. w Warszawie, w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a album ukazał się 17 stycznia 2020.
____________________________________________

Leszek Kułakowski / Maciej Sikała
Red Ice
(Soliton)
Zwany "wizjonerem jazzu" kompozytor i pianista Leszek Kułakowski współpracował z najważniejszymi postaciami polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski czy Janusz Muniak, a także z muzykami ze światowej czołówki jak Eddie Henderson i Ed Schuller. W roku 2017 trafiły do nas dwa albumy firmowane nazwiskiem Leszka Kułakowskiego: "Love Songs" z wokalistką Joanną Knitter, oraz koncertowa płyta międzynarodowego kwintetu pianisty: "Copy & Insert". Kolejną, dwudziestą już płytą artysty jest kameralny album "Red Ice", do którego nagrania Kułakowski zaprosił jednego z najznakomitszych saksofonistów polskiego jazzu, Macieja Sikałę. 11 bardzo stonowanych choć pełnych rozmaitych emocji kompozycji wypełniających program płyty, opartych jest na wzajemnym porozumieniu muzyków i fascynujących improwizowanych dialogach instrumentalnych. Album ukazał się 27 grudnia.
_________________________________________

Carl Wolf
Mendelssohn, Schubert, Chopin
(DUX)
Osiadły w Szwajcarii, urodzony w 1976 roku niemiecki pianista Carl Wolf ma w swym repertuarze utwory m.in. J.S.Bacha, Beethovena, Brahmsa, Debussy'ego, Griega, Haydna, Liszta, W.A.Mozarta, Schuberta, Schumanna, ale też Prokofiewa a nawet Stockhausena. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, a już 6 lat później po raz pierwszy wystąpił jako solista z orkiestrą w rodzinnym mieście Bergheim (Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Mozarta). W roku 2000 artystę mającego za sobą studia na Uniwersytecie Muzycznym w Kolonii przyjęto do klasy solistycznej Krystiana Zimermana. Swoją drugą płytę Carl Wolf wypełnił utworami romantycznymi z lat 30-tych XIX wieku z dorobku Mendelssohna, Schuberta i Chopina, które zarejestrowane zostały we wnętrzu słynącej z doskonałej akustyki biblioteki benedyktyńskiego klasztoru Fischingen. Zarówno Sonata A-dur Schuberta, jak Preludium i Fuga e-Moll op.35 Nr.1 Mendelssohna oraz wybrane Nokturny i Scherzo b-moll op.31 Chopina, brzmią na płycie zachwycająco.
___________________________________________

Camerata Quartet
Statkowski - Quartets Nos.1&5
(DUX)
Na fali prawdziwego renesansu zainteresowania polską muzyką klasyczną, co jakiś czas pojawiają się płyty odkrywające dla tzw. szerokiego odbiorcy dorobek twórców znanych dotąd zaledwie wąskiemu gronu melomanów. Kolejnym albumem wpisującym się w ten nurt, a zasługującym na szczególną uwagę jest nowa płyta jednego z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych jakim jest, istniejący od 35 lat Kwartet Camerata. Po znakomitej płycie z Kwintetem smyczkowym C-dur op. 163 Schuberta ("Schubert - String Quintet D.956", 2014), nagranej z młodą warszawską wiolonczelistką Martą Kordykiewicz, wytwórnia DUX opublikowała album czwórki znakomitych instrumentalistów, wykonujących I i V Kwartet smyczkowy Romana Statkowskiego (1859-1925), będącego jednym z najbardziej zasłużonych, a mimo to dziś niedocenianych polskich kompozytorów romantycznych przełomu XIX i XX wieku.

________________________________________

18-24.01.2020

Nils Landgren & Jan Lundgren
Kristallen
(ACT)
Kontynuacją znakomitego cyklu wytwórni ACT: "Duo Art" jest album "Kristallen", nagrany przez puzonistę i wokalistę Nilsa Landgrena z pianistą Janem Lundgrenem. Poza własnymi kompozycjami przygotowanymi specjalnie z myślą o tym projekcie, muzycy "wzięli na warsztat" także utwory min. Keitha Jarretta ("Country"), Abdullaha Ibrahima ("The Wedding"), oraz Lennona i McCartneya ("I Will" i "Norwegian Wood"). Szwedzki muzyk, kompozytor i producent Nils Landgren, to nie tylko wyjątkowy puzonista i doskonały wokalista obdarzony jasnym, gardłowym, a jednocześnie łagodnym głosem, ale także lider własnej formacji hołdującej muzyce r'n'b i funk. Z kolei Jan Lundgren nagrywając płyty pod własnym nazwiskiem, jest też jednym z najczęściej zapraszanych pianistów przez rozmaitych artystów. W stylu gry urodzonego w 1966 roku pianisty, dominuje połączenie skandynawskiego ludowego ducha z tradycją amerykańskiej pianistyki jazzowej. Połączenie wspólnych sił obu artystów zaowocowało albumem pełnym niespodzianek, który ukazał się 11 stycznia.
________________________________________

Agnieszka Marucha
Joachim Kaczkowski - Works for Violin and orchestra
(Acte Prealable)
Znakomita skrzypaczka, kameralistka i ceniony pedagog Agnieszka Marucha, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz Hochschüle der Künste w Bernie znana jest m.in. z działalności w ramach Tria Galant i Opium String Quartet. Solowa dyskografia artystki obejmuje płyty z utworami m.in. Zygmunta Stojowskiego, Ryszarda Siedlickiego, Naji Hakim i Hansa Hubera. Na początku 2019 roku nakładem wytwórni Acte Prealable ukazał się album zawierający zachwycające wykonanie Koncertu skrzypcowego A-dur op. 84Raula Koczalskiego ("Raul Koczalski - String Concertos", 2018), a koniec roku przyniósł album z pierwszym w historii fonografii nagraniem Koncertów skrzypcowych (no.1 i no.2) innego niesłusznie zapomnianego polskiego kompozytora, skrzypka i pedagoga, Joachima Kaczkowskiego (1789-1829). Podobnie jak na poprzedniej płycie Agnieszki Maruchy, solistce towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie pod dyrekcją Wojciecha Rodka.
________________________________________

Warsaw Philharmonic Brass Quintet
Polish Modern Brass Music
(Chopin University Press)
Album "Polish Modern Brass Music" zawiera kompozycje kameralne Witolda Lutosławskiego, Edwarda Sielickiego, Benedykta Konowalskiego, Bartosza Kowalskiego, Piotra Wróbla i Kazimierza Machały przeznaczone na instrumenty dęte blaszane. Płyta nagrana została przez istniejący od 1991 roku Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych (Warsaw Philharmonic Brass Quintet) tworzony przez wybitnych solistów Orkiestry Filharmonii Narodowej. Szeroki repertuar kwintetu obejmuje utwory od renesansowych po współczesne, zarówno oryginalne, jak transkrypcje znanych utworów muzyki klasycznej i popularnej. Występy zespołu cieszą się ogromnym zainteresowaniem melomanów w całej Europie, czego dowodem było choćby gorące przyjęcie Warsaw Philharmonic Brass Quintet w Paryżu podczas festiwalu Chopin Dans Tous Ses Etats. Niniejsza płyta prezentuje muzykę opartą na brzmieniu instrumentów zazwyczaj rozproszonych w orkiestrze w różnych sekcjach, co pozwoli na dostrzeżenie rozmaitych niuansów i barw. Urozmaicony program płyty złożony z kompozycji wybitnych współczesnych kompozytorów powstałych w latach 1987-2013, dopełnia całości.
_________________________________________


Tomasz Wendt
Tomasz Wendt_Chapter B.
(SJ Records)
Fonograficznym debiutem w roli lidera dla saksofonisty Tomasza Wendta był wydany pod koniec roku 2016 album "Behind The Strings", nagrany z własnym triem młodego tenorzysty oraz formacją Atom String Quartet, nadającej kompozycjom Tomasza Wendta klasycznego kolorytu. Płyta  wypełniona znakomitym pod względem kompozycji i aranżacji materiałem, zyskała mnóstwo pozytywnych recenzji oraz została nagrodzona prestiżowym Fryderykiem w kategorii: Jazzowy Debiut Fonograficzny. Swój kolejny album "Tomasz Wendt_Chapter B.", saksofonista nagrał we wrześniu br. wraz z Mateuszem Smoczyńskim (skrzypce), Pawłem Dobrowolskim (perkusja) i Janem Smoczyńskim (instr. klawiszowe) w studio Tokarnia (Nieporęt), a już 22 listopada płyta ukazała się nakładem wytwórni SJ Records. Osiem nowych kompozycji muzyka nagranych zostało w dość nietypowym opracowaniu na instrumentarium pozbawione basu, za to eksponujące partie skrzypiec, co zaowocowało nowatorskim i oryginalnym brzmieniem.

__________________________________________

Renata Johnson-Wojtowicz
Ah! Mia vita!
(DUX)
Zestaw 11 wielkich przebojów muzyki operowej znajdziemy na debiutanckiej płycie sopranistki z Przemyśla Renaty Johnson-Wojtowicz, nagranej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Narodowej Filharmonii pod dyrekcją Serhiy Khorovetsa. Renata Johnson-Wojtowicz ukończyła studia na wydziale wokalno-instrumentalnym Akademii Muzycznej im.K.Szymanowskiego w Katowicach, uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, oraz współpracuje z Operą Śląską. Gorąco oklaskiwana m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Szwecji i Norwegii oraz na licznych festiwalach muzycznych w Polsce artystka wzięła też udział w inscenizacji Carmen Bizeta, z Małgorzatą Walewską w partii tytułowej, w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, która otrzymała nagrodę Złota Maska w kategorii Spektakl Roku (2005). Na swą pierwszą płytę sopranistka wybrała utwory z dorobku m.in. Dvoraka, Pucciniego, Lehara i W.A.Mozarta.
________________________________________

11-17.01.2020

Dariusz Mazurowski / Paweł Zagańczyk
Fall of Icarus
(Requiem Records - Opus Series)
Gdański akordeonista i kompozytor Paweł Zagańczyk jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej, po której ukończeniu w czasie pierwszej dekady działalności artystycznej został laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali akordeonowych, oraz zdobywcą rozmaitych nagród i wyróżnień. Poza akordeonem, artysta chętnie sięga też po pokrewny mu bandoneon, który idealnie sprawdza się w konwencji tanga. W swojej działalności artystycznej zdaje się być muzykiem swobodnie czującym się zarówno w tangu, stylistyce folkowej, jazzie i muzyce klasycznej, niejednokrotnie niemal niezauważalnie scalając wszystkie cztery bieguny. Muzyk jest też znakomitym wykładowcą oraz pedagogiem, o czym świadczą sukcesy odnoszone przez jego wychowanków podczas międzynarodowych konkursów, oraz animatorem życia muzycznego w Trójmieście. Pawła Zagańczyka znamy m.in. z dokonań prowadzonej przez niego formacji Zagan Acoustic, grupy Adam Wendt Acoustic Set, oraz autorskiej płyty "Tango". Jednym z przedsięwzięć Zagańczyka jest Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej - projekt, w ramach którego podczas dorocznych cykli koncertów prezentowane są nowe nurty muzyki akordeonowej, oraz najciekawsze opracowania klasycznych utworów. Podsumowaniem dziesięciu edycji tego wyjątkowego festiwalu był wydany w 2018 roku album "Globulus" nagrany z towarzyszeniem zespołu smyczkowego oraz grupy NeoQuartet, zawierający kompozycje Cezarego Paciorka, Macieja Zimki, Krzysztofa Olczaka i Krzesimira Dębskiego. 7 stycznia br. ukazał się kolejny album Pawła Zagańczyka, tym razem przygotowany wraz z kompozytorem muzyki elektroakustycznej, producentem i wykonawcą, Dariuszem Mazurowskim. Artyści współpracują od 2017 roku, mają za sobą kilkadziesiąt koncertów, podczas których z powodzeniem łączą brzmienie akordeonu z elektroniką. Poza instrumentami muzycy wykorzystują przedmioty codziennego użytku oraz rozmaite obiekty jak np. kamienie, pędzle, stare mechanizmy, czy  kawałki drewna. Na płycie "Fall of Icarus" znajdziemy materiał złożony z kompozycji powstałych z myślą o tym projekcie, oraz nowe aranżacje utworów Krzysztofa Olczaka, Magdaleny Długosz i Jacka Grudnia. Zarówno tytuł albumu jak kompozycja Dariusza Mazurowskiego "Soundscape with the Fall of Icarus" ("Pejzaż z upadkiem Ikara"), którą znajdziemy na płycie, stanowią nawiązanie do obrazu Pietera Bruegla z 1557 roku, który znajduje się w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli.
________________________________________

Ravel Piano Duo
A Polish Kaleidoscope 3
(DUX)
Duet fortepianowy Ravel Piano Duo powstał w 1996 roku z inicjatywy zafascynowanych repertuarem kameralnym pianistek Agnieszki Kozło i Katarzyny Ewy Sokołowskiej. Już w roku zawiązania się duetu, artystki zostały uhonorowane najwyższą przyznaną nagrodą podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Marcopoulo (Grecja). Doskonaląc przez lata swą technikę wykonawczą artystki zdobyły rozliczne nagrody i wyróżnienia, pośród których warto wymienić I nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku (Czechy), zakwalifikowanie się do finału XVI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej V. Bellini w Caltanissetcie (Włochy), II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki XX i XXI wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie (Włochy), czy udział w finale I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Republice San Marino. Ravel Piano Duo posiada w swym repertuarze kompozycje opracowane na cztery ręce i dwa fortepiany, od baroku aż do czasów obecnych (m.in. Fauré, Debussy, Ravel, Poulenc i Brahms). W roku 2015 ukazała się nagrodzona Fryderykiem płyta z utworami polskich XIX i XX-wiecznych kompozytorów ("A Polish Kaleidoscope"), a dwa lata później doczekaliśmy się kontynuacji tego przedsięwzięcia ("A Polish Kaleidoscope 2"). Pora na trzecią odsłonę cyklu: "A Polish Kaleidoscope 3". Znajdziemy tu utwory taneczne Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Ignacego Friedmanna, Zygmunta Noskowskiego i Maurycego Moszkowskiego.
___________________________________________


Dorota Cybulska-Amser
Couperin
(DUX)
Francuski kompozytor François Couperin (1668-1733) uchodzi za jednego z najsłynniejszych twórców muzyki klawesynowej przełomu baroku i klasycyzmu. Jednak nie był on jedynym kompozytorem rodu Couperin, który pozostawił po sobie bogaty i wart przypominania dorobek muzyczny. Znakomita klawesynistka Dorota Cybulska-Amsler na swej nowej płycie proponuje swego rodzaju dźwiękową "Sagę Rodu Couperinów", sięgając po utwory nie tylko Françoisa, ale też jego stryja Louisa i kuzyna Armanda-Louisa Couperinów. Płyta jest kolejnym po "Franciszek Lessel - Works For Pianoforte" (2015) wydanym przez DUX albumem absolwentki Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie, wielokrotnie nagradzanej Doroty Cybulskiej-Amsler, będącej dziś profesorem klasy klawesynu w Konserwatorium w Genewie.

___________________________________________


Krzysztof Olczak
Mea
(DUX)
Związany z Gdańskiem wybitny kompozytor i akordeonista, a także profesor gdańskiej Akademii Muzycznej Krzysztof Olczak na ogół preferuje muzykę kameralną, a także utwory nasycone elektroniką wykorzystującą możliwości komputerowe. Jego kompozycje znajdziemy na płytach rozmaitych artystów, zaś jako muzyk Olczak ma w swoim dorobku płyty wydane przez takie wytwórnie jak Futurex, Polonia Records, Soliton, Requiem czy DUX. Właśnie ostatnia z wymienionych wytwórni jest wydawcą autorskiego albumu artysty "Mea". Płytę wypełnia osiem kompozycji Krzysztofa Olczaka, w tym  8-częściowy cykl  "Dzecné spiéwë z akordiona" do tekstów Tomasza Fopke, nagrany z udziałem dziecięcego chóru. W realizacji projektu "Mea" wzięła udział cała rzesza znakomitych muzyków jak akordeoniści Paweł Zagańczyk, Elżbieta Rosińska, Paweł Ratajek i Ryszard Borysionek, czy Małgorzata Skorupa (skrzypce), oraz sopranistki Aleksandra Kucharska-Szefler, Karolina Borowczyk, Anna Fabrello i Paulina Araśniewicz. Mea znaczy: moja, to także akronim utworzony z pierwszych liter imion członków Tria Sopot, dla którego tytułowa kompozycja płyty została napisana. 

___________________________________________


Kulpowicz Quartet
Expression
(ForTune)

Nagrania wypełniające płytę "Expression" pochodzą z sierpnia 2007 roku i jest to najprawdopodobniej ostatnia sesja reaktywowanego w 2006 roku kwartetu znakomitego pianisty i kompozytora, zmarłego w lutym 2008 roku, Sławomira Kulpowicza. Wraz z liderem skład współtworzyli wówczas: Piotr "Bocian" Cieślikowski (saksofony), Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja). W trzech utworach brzmienie Kwartetu Sławomira Kulpowicza wzbogacone zostało dogranymi w 2018 roku partiami trąbki Tomasza Dąbrowskiego. Wszystkie tematy na płycie to autorskie kompozycje nieodżałowanego pianisty i lidera. Sesja jaka odbyła się w warszawskim Mantram Studio, miała stanowić generalną próbę przed trasą koncertową składu, do której ze względu na pogarszający się stan zdrowia walczącego z rakiem krtani Kulpowicza, nigdy nie doszło. "Expression" to wyjątkowy dokument, a zarazem materiał niezwykle atrakcyjny dla miłośników polskiego jazzu.

________________________________________

04-10.01.2020

Iwona Glinka / Vicky Stylianou
Zayin
(Phasma-Music)
3 stycznia w sprzedaży pojawiła się kolejna odsłona spektakularnego fonograficznego przedsięwzięcia jakim jest cykl albumów muzycznie ilustrujących poszczególne znaki alfabetu fenickiego. Alfabet fenicki to najstarszy zachowany alfabet, powstały ok.1050 roku p.n.e., pierwotnie służący do zapisu używanego w starożytności na terenie dzisiejszego Libanu. Pod koniec XIX wieku francuscy archeologowie odkopali inskrypcje alfabetu w ruinach fenickich miast-państw: Tyrze, Byblos i Kartaginie, a indeks wpisany został na listę UNESCO "Pamięć Świata". Ten składający się z 22 znaków, odczytywany od prawej do lewej strony spółgłoskowy alfabet zapoczątkował wszystkie inne stosowane do dziś w Europie. Poszczególne litery alfabetu fenickiego oznaczają również całe wyrazy (np. aleph to wół, beth - dom, gimel - wielbłąd, adaleth to drzwi), jednak ich znaczenie na przestrzeni wieków ulegało wielu zmianom. Zainspirowana magią alfabetu fenickiego flecistka Iwona Glinka, postanowiła zadedykować mu cykl albumów, z których każdy przypisany będzie innemu znakowi. Na program płyt składają się utwory przygotowane przez rozmaitych kompozytorów, w których instrumentem przewodnim jest flet. Pojawia się on jednak w rozmaitych odmianach (flet altowy, basowy, piccolo), oraz występuje w różnych konfiguracjach: solo, z fortepianem, klarnetami, harfą czy wibrafonem. "Zayin" to już trzecia (po "Aleph" i "He") płyta w tym cyklu, nagrana przez Iwonę Glinkę wraz ze znakomitą pianistką z Aten, Vicky Stylianou.
___________________________________________
Amber Weekes
Pure Imagination
(Amber Inn)
Amerykańska wokalistka jazzowa Amber Weekes od lat stanowi wyjątkową atrakcję koncertowej sceny Los Angeles. Z powodzeniem uświęca swym udziałem wiele prestiżowych festiwali za Oceanem, jak choćby nowojorski New Rochelle Jazz Festival. Gorąco oklaskiwana jest też m.in. w Caesar's Palace w Las Vegas. Ze względu na swój charakterystyczny głos i sposób interpretacji często porównywana do Shirley Horn piosenkarka, 3 stycznia opublikowała swój nowy album "Pure Imagination", nagrany z gronem cenionych instrumentalistów sesyjnych. Na płycie znajdziemy 13 kunsztownie zaaranżowanych piosenek, które wyszły spod piór takich twórców jak m.in. Cole Porter, Duke Ellington, Michel Legrand, Johnny Mercer, Barry Manilow czy Paul Simon. Amber Weekes odwołuje się do swych wielkich muzycznych fascynacji w osobach wielkich div jazzu Elli Fitzgerald, Sary Vaughan i Leny Horne, jednocześnie dysponując olbrzymim potencjałem indywidualności i oryginalną manierą wokalną.
________________________________________

Frank Colón
Latin Lounge
(Technoprimal)
Frank Colón to znakomity amerykański perkusista i perkusjonalista, którego grę usłyszeć możemy na płytach takich wykonawców jak m.in. Manhattan Transfer, Wayne Shorter, Gato Barbieri, Airto Moreira, Ernie Watts, Michael Petrucciani, czy Mary J Blige. Artysta prowadzi też własny zespół złozony z czołowych brazylijskich instrumentalistów. Właśnie w Rio de Janeiro Frank Colón nagrał swój (trzeci po "Live At Vartanjazz” i "Latin Wonder”) autorski album zatytułowany "Latin Lounge". W kilkunastoosobowym składzie, który brał udział w nagraniach znajdziemy takich muzyków jak: trębacz José Arimateia, flecista Carlos Malta, perkusista Julio Falavigna, czy basista Estevao Lima. 10 premierowych kompozycji wypełniających album pełne jest bogatych melodii, malowniczych nastrojów i zaraźliwych latynoskich rytmów. Album ukazał się 1 stycznia 2020.
________________________________________
The Segue
Holograms
(Lynx)
Krakowska grupa The Segue pod koniec 2019 roku doczekała się debiutanckiego albumu, który ukazał się pod tytułem "Holograms". Zespół od 2017 roku tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej: gitarzysta Robert Wiercioch, znana z formacji Organic Noises ("Organic Noises", 2019), grająca na instrumentach klawiszowych Karolina Wiercioch, basista Marcin Essen i perkusista Szymon Piotrowski, którego słyszeliśmy m.in. na albumie Mag Balay: "No Borders" (2016). W swej muzyce opartej na kompozycjach Karoliny i Roberta Wierciochów, The Segue zgrabnie łączą elementy progresywnego rocka z estetyką jazzu. Liryczne klimaty, rozbudowane improwizacje i ostre gitarowe riffy, tworzą jedyną w swoim rodzaju porywającą mieszankę, a zarazem definiują oryginalny język muzyczny formacji.
________________________________________

Irina Chukovskaya
Schubert
(DUX)
Rosyjska pianistka Irina Chukovskaya należy do elitarnego grona najwybitniejszych europejskich mistrzyń klasycznej klawiatury. Jest laureatką rozlicznych konkursów i festiwali fortepianowych, w tym X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (jeszcze jako Irina Pietrowa). Dysponuje charakterystycznym stylem gry rozpoznawalnym zarówno w repertuarze muzyki romantycznej jak i utworach współczesnych. Dwa lata temu nakładem DUX ukazała się płyta pianistki zawierająca zestaw trzech utworów fortepianowych Roberta Schumanna ("Schumann", 2017). Swój kolejny album Chukovskaya z kolei dedykuje muzyce Franza Schuberta. Na płycie znajdziemy jedną z najbardziej enigmatycznych kompozycji Schuberta Sonatę A-dur, oraz pełen typowego dla kompozytora melodycznego piękna Impromptus, Op.90.
________________________________________

28.12.2019 - 03.01.2020

Witold Szalonek International Composer's Competition,
Kwidzyn 2018
(Phasma-Music)
Na 3 stycznia planowana jest premiera handlowa albumu dokumentującego konkurs Witold Szalonek International Composer's Competition, jaki odbył się w ramach sezonu koncertowego II Międzynarodowej Kwidzyńskiej Wiosny Muzycznej w 2018 roku. Płyta zawiera nagrodzone kompozycje z ostatniego etapu konkursu, który stanowi projekt popularyzujący muzykę współczesną i kultywujący pamięć o polskim kompozytorze Witoldzie Szalonku (1927-2001), jednym z najważniejszych przedstawicieli europejskiego nurtu awangardy, a także odkrywcy tzw. "dźwięków kombinowanych", czyli wielodźwięków uzyskiwanych podczas gry na instrumentach dętych drewnianych. Poza utworami siedmiu finalistów konkursu: Franciszka Araszkiewicza (Polska), Christophera Bochmanna i George'a Hollowaya (Wielka Brytania), Aliego Afshary'ego (Iran), Jaime Belmonte Caparrós (Hiszpania), Konga Zhixuana (Chiny) i Dimitrisa Mantzirakisa (Grecja), na płycie zamieszczona została też kompozycja Szalonka "Haupt der Medusa I". Wykonawcami zamieszczonego na płycie materiału jest inicjatorka konkursu, flecistka Iwona Glinka oraz Gdańskie Trio Stroikowe (Gdańsk Reed Trio) w składzie: Marta Różańska (obój), Andrzej Wojciechowski (klarnety) i Mirosław Pachowicz (fagot).
___________________________________________

Los Quemados

Duck Night

(Hevhetia)
"Duck Night" to już czwarty (po "African Sailor", 2009, "Syrius", 2012 i "The circling bird", 2015) album czeskiej formacji Los Quemados prowadzonej przez basistę i kompozytora Filipa Spáleny'ego (syna doskonałego multiinstrumentalisty Jana Spáleny'ego w Polsce znanego m.in. dzięki fajnej płycie: "Blues In Mind", 1985, a zarazem bratanka znanego piosenkarza Petra Spáleny'ego). Zespół preferuje własny repertuar oparty na fundamentach muzyki fusion z elementami rocka, funku i muzyki etnicznej, przygotowywany przez lidera oraz wszechstronnego saksofonistę (tenor, alt, sopran) Jakuba DoležalaSkład grupy uzupełniają: Jan Bálek (instr. klawiszowe) i Ondřej Pomajsl (perkusja). Los Quemados nie rości sobie pretensji do przecierania nowych terytoriów jazzu, zespół raczej wzbogaca istniejącą formułę o interesujące pomysły i wciągające, świetnie opracowane instrumentalnie kompozycje. Wyraziste riffy, chwytliwe tematy i świetne solówki, a do tego naprawdę solidna porcja basowej wirtuozerii.
___________________________________________

AMC Trio Plus with Regina Carter & Eric Marienthal
(Hevhetia)
Słowackie AMC Trio obdarzone własnym, wypracowanym brzmieniem, jest formacją dość szczególną. W składzie nie ma lidera, a zespół koncertuje i nagrywa najczęściej wraz z solistami. Tak było w przypadku współpracy Słowaków z Ulfem Wakeniusem, Randym Breckerem, Markiem Whitfieldem czy Philipem Catherine. Tę ciekawą efemerydę tworzy skład: pianista Peter Adamkovič, kontrabasista Martin Marinčák i perkusista Stano CvancigerNajnowszy album zespołu nagrany został z udziałem gitarzysty Samuela Marinčáka, klawiszowca Petera Kočisa, perkusjonalisty Miroslava Szirmai i wokalistów: Petera Lipy i Liny Mayer. Prawdziwym magnesem na wydanej przez wytwórnię Hevhetia płycie są dla miłośników światowego jazzu goście specjalni AMC Trio: znakomita skrzypaczka Regina Carter i saksofonista Eric Marienthal.
___________________________________________

Valer Miko Trio
Life
(Hevhetia)
Pianista i kompozytor Valer Miko, urodzony w 1978 roku jest absolwentem Konserwatorium w Bratysławie o specjalnościach: prowadzenie orkiestry i gra na  fortepianie. W ramach działalności jazzowej prowadzi własne trio, którego debiutancka płyta "Vibrations, States, Emotionsukazała się nakładem wytwórni Hevhetia w marcu 2016 roku. W grudniu 2019 roku dotarł do nas kolejny album formacji, zatytułowany "Life"Valer Miko to bardzo silny głos na współczesnej europejskiej scenie jazzowej, zdominowanej głównie przez pianistów z Północnej Europy. Wielką siłą jaką dysponuje słowacki pianista jest repertuar oparty na kapitalnych autorskich kompozycjach, charakteryzujących się ilustracyjnością, złożonością formy a jednocześnie bardzo wyrazistą i przyswajalną melodyką.
___________________________________________

David Kollar

Sculpting In Time

(Hevhetia)


Czeski gitarzysta i kompozytor David Kollar porusza się stylistycznie w obrębie awangardy. Muzyk mający na swym koncie współpracę z m.in. światowej sławy perkusistą Patem Mastelloto i włoskim trębaczem Paolo Raineri (wraz z nimi tworzył trio KoMaRa), jest też cenionym twórcą muzyki filmowej. "Sculpting In Time" to kolejny po "R.M.X.2016" (2016), "Notes from the Underground" (2017) i "Illusion of a Separate World" (2018) album gitarzysty
________________________________________

21-27.12.2019

Marcin & Bartłomiej Oleś Duo
Alone Together
(Audio Cave)
tekst prasowy: Album Marcin & Bartłomiej Oleś Duo "Alone Together" pojawia się na rynku z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej braci Oleś. Prezentuje nietuzinkowych artystów uchwyconych w szczególnym momencie twórczego rozwoju – po dwóch dekadach kreatywnego podejścia do muzyki, nagrań i koncertów z imponującą liczbą artystów z całego świata. Czwarta już płyta duetu ukazuje wypracowany przez lata język muzycznej wypowiedzi oraz oryginalne brzmienie każdego z braci. Stara się jak najwierniej oddać wszystkie niuanse brzmieniowe i subtelności, którymi bracia Oleś posługują się na co dzień tworząc swoje niepowtarzalne projekty, daleko wykraczające poza utarte ramy stylistyczne jazzu, z którymi są zazwyczaj kojarzeni. Podczas realizacji nagrań dołożono wszelkich starań, aby słuchacz doświadczył obcowania z brzmieniem jakie słyszą artyści, grając na swoich instrumentach. Dlatego też Marcin i Bartłomiej nie grają na tym albumie ani przez chwilę w duecie, a prezentują swoją muzykę solo. Dają tym samym słuchaczowi szansę na spotkanie z każdym z nich osobno, aby mógł dostrzec ile każdy z nich wnosi do muzyki kiedy grają razem.
___________________________________________

Maciej Zakrzewski
Time To Time
(Ars Sonora)
Gdański organista, kompozytor i pedagog Maciej Zakrzewski, mimo młodego wieku poszczycić się może wieloma spektakularnymi sukcesami. Artysta jest laureatem międzynarodowych przeglądów i festiwali, jak choćby Premio Elvira di Renna (Włochy 2008), VII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im.J.P.Sweelincka (Gdańsk 2009), VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej (Malbork, 2009), czy XXXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (Giżycko, 2010). Muzyk prowadzi zespół Concitato, współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Progress, zespołem Mystic Ensamble, Chórem Akademii Morskiej w Gdyni, oraz zespołami chóralnymi Cantus i Discantus. Artysta ma w dorobku dziewięć znakomitych albumów z utworami m.in. Franciszka Liszta, Feliksa Nowowiejskiego i francusko-libańskiego kompozytora Naji Hakima, któremu Zakrzewski poświęcił obronioną w tym roku pracę doktorską "Tradycja i nowoczesność w twórczości organowej". Swoje kolejne płyty Maciej Zakrzewski nagrywa na wyjątkowych zabytkowych instrumentach jak organy Bazyliki św.Mikołaja i św.Brygidy w Gdańsku, czy organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie. Poprzedni album Macieja Zakrzewskiego "Naji Hakim - Organ Works" zyskał mnóstwo pozytywnych recenzji w wielu fachowych periodykach muzycznych, oraz wielkie uznanie samego kompozytora. 9 grudnia nakładem wytwórni Ars Sonora pod patronatem LongPlay ukazała się kolejna płyta artysty, tym razem wypełniona autorskimi kompozycjami na organy solo. Album zatytułowany "Time To Time" nagrany został na znakomicie brzmiącym instrumencie mieszczącym się w Katedrze św.Stanisława Kostki w Łodzi.
___________________________________________

Andrzej Karałow
Through
(DUX)
Urodzony w 1991 r. kompozytor i pianista Andrzej Karałow to dziś jeden z najbardziej wszechstronnych twórców młodego pokolenia, mający za sobą liczne sukcesy odniesione podczas rozmaitych konkursów i przeglądów zarówno jako pianista jak kompozytor, a także współpracę z cenioną na całym świecie London Philharmonic Orchestra. Artystę znamy m.in. dzięki płytom "Wir" (nagranej w duecie z Jerzym Przeździeckim) i wydanej pod patronatem LongPlay: "Dariusz Przybylski Percussion Works" Leszka Lorenta, oraz znakomitym kompozycjom, które włączyli do swego repertuaru m.in. Paweł Gusnar i duet Karolina Mikołajczyk - Iwo Jedynecki. W lutym br. artysta opublikował album "After all" będący efektem współpracy z urodzonym w Sewilli saksofonistą Pablo Sanchez-Escariche Gaschem. Kolejnym projektem Andrzeja Karałowa jest album "Through" zawierający 4 rozbudowane autorskie utwory nagrane z udziałem skrzypiec, wiolonczeli, klarnetu basowego i perkusji.
___________________________________________

Hashtag Ensemble
Adam Porębski - First Command
(DUX)
Hashtag Ensemble to muzyczny kolektyw powołany do życia w 2013 roku przez flecistkę Anię Karpowicz. W ramach projektu skupiającego się na wykonywaniu współczesnej muzyki klasycznej z domieszką improwizacji, działają rozmaite składy muzyków: od kameralnych, aż po zespoły obejmujące kilkunastu instrumentalistów. W działalność projektu zaangażowani są m.in. tak cenieni muzycy i kompozytorzy jak: specjalizujący się w grze na organach Hammonda Dariusz Przybylski, wszechstronny gitarzysta Wojciech Błażejczyk, czy perkusista Leszek Lorent. Jednym z muzycznych przedsięwzięć Hashtag Ensemble był projekt: "#Witkacy" powstały w 2017 r. do partytur fotograficznych autoportretów Stanisława Ignacego Witkiewicza na zamówienie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, który doczekał się swej wersji płytowej w 2018 roku. Inną płytą firmowaną nazwą Hashtag Ensemble był album "#NetworkMusic", stanowiący podsumowanie trzech pierwszych lat działalności zespołu nagrana w dużych składach łączących brzmienie klasycznych instrumentów akustycznych i elektronicznych. Najnowszą pozycją w dyskografii tego niecodziennego kolektywu jest album "First Command". Płytę wypełnia 50-minutowa suita Adama Porębskiego łącząca elementy muzyki klasycznej i filmowej, a oparta na literackim dziele Josepha Conrada "Smuga cienia".
___________________________________________

proModern
Comfort Zone
(DUX)
proModern to założony w 2012 roku sekstet wokalny specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej, który szczyci się aż czterokrotnym zdobyciem prestiżowej nagrody Fryderyk. Nowa płyta tej wyjątkowej grupy, zatytułowana "Comfort Zone" to blisko 70 minut muzyki na najwyższym z możliwych poziomie. Program albumu stanowi przegląd utworów wokalnych powstałych w XX i XXI wieku i zawiera kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Aleksandra Kościowa, Wojciecha Blecharza, Jagody Szmytki i Piotra Tabakiernika. Całość podana jest w koncepcyjnie ułożonej formie, w której utwory wokalne przeplatają się z instrumentalnymi impresjami elektronicznymi Rafała Ryterskiego, a w jednym z utworów sekstetowi proModern towarzyszy pianista Piotr Sałajczyk.

________________________________________

14-20.12.2019

Filatura di Musica
Canzony znane i nieznane
(RecArt) 
Filatura di Musica to zespół tworzony przez znakomitych instrumentalistów i pasjonatów muzyki dawnej. Grupę tworzą absolwenci najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie, takich jak: Schola Cantorum Basiliensis, Koninklijk Conservatorium w Hadze, Musikhochschule w Trossingen czy Conservatoire de Musique w Grenoble. Repertuar zespołu stanowi zachowana w oryginalnej formie brzmieniowej muzyka renesansowa i wczesnobarokowa, oraz utwory późnego baroku i wczesnego klasycyzmu wykonywane na wiernych kopiach instrumentów XVIII-wiecznych. Zespół z powodzeniem wykonuje zarówno utwory tak znanych kompozytorów jak J.S.Bach, P.Telemann i A.Vivaldi, jak kompozycje mniej znanych twórców, które niejednokrotnie stanowią prawdziwe odkrycie dla melomanów. Podstawowowe instrumentarium Filatura di Musica to: flety podłużne, flety traverso, skrzypce, pozytyw organowy i viola da gamba. Pod koniec lipca br. zespół Filatura di Musica pracował nad nagraniem debiutanckiej płyty, która pod patronatem LongPlay ukaże się nakładem wydawnictwa RecArt już 13 grudnia! Na płycie zatytułowanej "Canzony znane i nieznane" znajdują się zabytki muzyczne z Tabulatury Pelplińskiej oraz wybrane utwory Adama Jarzębskiego ze zbioru „Canzoni e concerti”. Tabulatura pelplińska to odnaleziony w roku 1957, podczas prac porządkowych w katedrze pelplińskiej 6-cio tomowy zbiór kompozycji, zawierający 892 utwory. Zbiór ten, uznawany za  jeden z najcenniejszych zabytków muzycznych Europy XVII-wiecznej. pochodzi z lat 1620-1680 i zawiera transkrypcje kompozycji m.in.Orlando di Lasso, Lucy Marenzio, Andrei i Giovanniego Gabrieli, Andreasa Hakenbergera oraz polskiego kompozytora i poety epoki baroku Adama Jarzębskiego. Wydanie tych muzycznych skarbów, zarejestrowanych w możliwie najdokładniej odtworzonej oryginalnej formie brzmieniowej przez zespół Filtaura di Musica, stanowi nie lada gratkę nie tylko dla melomanów, ale też historyków muzycznych.
___________________________________________

Amadeus Chamber Orchestra
Wajnberg - Chamber Music
(DUX)
Świętująca 50-lecie istnienia Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod koniec listopada wzbogaciła swą dyskografię o dwa kolejne albumy. Oba wydawnictwa wypełniła ponownie muzyka Mieczysława Wejnberga w zachwycającym wykonaniu zespołu pod dyr. Anny Duczmal-Mróz. Okazją do sięgania po utwory Wajnberga przez od półwiecza będącą wizytówką polskiej kultury muzycznej w kraju i na świecie orkiestry, jest przypadająca w tym roku 2019 roku 100-rocznica urodzin kompozytora. Po płycie zawierającej I Symfonię kameralną op.145, I Koncert na flet i smyczki, oraz III Symfonię kameralną op.151 ("Mieczysław Wajnberg Chamber Music", 2018) nakładem wytwórni DUX opublikowane zostały dwa kolejne albumy. Na pierwszym z nich (dwupłytowym) znajdziemy Symfonie Kameralne No.2, Op.147 i No.4, Op.153, II Koncert fletowy, oraz Sinfoniettę na orkiestrę smyczkową i kotły No.2, Op.74.
___________________________________________

Amadeus Chamber Orchestra
Wajnberg - Symphonies Nos.2&7
(DUX)
Przedsięwzięcie Orkiestry Kameralnej Amadeus poświęcone prezentacji dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów polskich XX wieku Mieczysława Wajnberga, doskonale wpisuje się w renesans związany z zainteresowaniem dorobkiem kompozytora w Polsce i na świecie. Kolejny album, wydany w charakterystycznej dla serii szacie graficznej, wypełniają dwa utwory: II Symfonia na orkiestrę smyczkową op.30 i VII Symfonia na orkiestrę smyczkową i klawesyn op.81. Płyta nagrana została przez zespół pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, z gościnnym udziałem klawesynistki Doroty Frąckowiak-Kapały i kontrabasisty Oskara Krawieckiego 
___________________________________________

Rafał A.Łuszczewski
Chopin - Ballades
(DUX)
Urodzony w 1979 roku Rafał Aleksander Łuszczewski zadebiutował już jako 16-latek grając wraz z prestiżową Tokyo Symphony Orchestra. Od roku 2001 wchodzi w skład elitarnej nowojorskiej grupy pianistów The Steinway & Sons Artists’ Roster, a każdy jego koncert bądź nagranie płytowe jest szeroko komentowanym wydarzeniem w środowisku miłośników klasycznej muzyki fortepianowej. Wyjątkowa wierność epoce Fryderyka Chopina oraz niezwykła przejrzystość interpretacyjna czynią Łuszczewskiego jednym z najdoskonalszych wykonawców repertuaru chopinowskiego na świecie a zarazem jednym z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia. Jego nazwisko znane jest bywalcom najznamienitszych sal koncertowych świata i publiczności renomowanych międzynarodowych festiwali. Warto nadmienić, iż Rafał A. Łuszczewski poza władaniem niewiarygodną techniką i wyczuciem chopinowskiej formy, jest też wybitnym popularyzatorem twórczości polskiego kompozytora na świecie, w dużej mierze odpowiedzialnym m.in. za organizację konkursów muzyki Chopina odbywających się w krajach Ameryki Południowej. Kolejną po "Chopin Live" (2015) płytą artysty (którego grę podziwialiśmy w międzyczasie na albumie "Polish Chamber Works", 2017) wypełnioną utworami chopinowskimi jest album "Chopin Ballades".
___________________________________________

Erdody Chamber Orchestra
Laks, Rózsa, Orban, Kilar
(DUX)
tekst prasowy:
W roku 1994 Zsolt Szefcsik założył w Budapeszcie Orkiestrę Kameralną ERDŐDY z myślą o popularyzacji węgierskiego dziedzictwa muzycznego i prezentacji dorobku współczesnych kompozytorów. W ciągu 25 lat zespół, korzystając z węgierskich zbiorów rękopisów, zaprezentował ponad sto zapomnianych utworów. Dzięki temu stał się orkiestrą posiadającą obecnie najobszerniejszy repertuar muzyki węgierskiej. Spora grupa utworów kompozytorów działających w XVIII i XIX wieku stała się dostępna wyłącznie dzięki koncertom Orkiestry Kameralnej Erdődy. Niniejsza, trzecia już płyta, wydana w DUX obejmuje dzieła polskich i węgierskich kompozytorów działających w XX w. 


________________________________________

07-13.12.2019
Tubis Trio
So Us
(Audio Cave)
Tubis Trio to skład powołany do życia w 2006 roku przez łódzkiego pianistę i kompozytora Macieja Tubisa. Wraz z nim formację współtworzą:  kontrabasista Paweł Puszczało i perkusista Przemek Pacan. Po ośmiu latach od czasu ukazania się świetnej płyty "Live In Luxembourg" (2009), nagranej jeszcze z Marcinem Lamchem przy kontrabasie i gościnnym udziałem wiolonczelisty Andre Mergenthalera, w 2017 roku światło dzienne ujrzał znakomity studyjny album "The Truth", wydany przez prestiżową holenderską wytwórnię Challenge Records, a dostrzeżony w takich periodykach jak m.in.All About Jazz i Jazzism. Na szczęście na kolejne albumy Tria nie musimy czekać tak długo. Trzeci album Tubis Trio zatytułowany "Flashback" wydany został przez Audio Cave rok później, a już 6 grudnia tego roku nakładem tej samej wytwórni wydany zostanie album zatytułowany "So Us". Lider i kompozytor repertuaru tria Maciej Tubis to muzyk niezwykle kreatywny i bardzo wszechstronny. W tzw. międzyczasie bowiem, ukazała się też jego płyta zrealizowana w duecie z perkusistą i wokalistą Radosławem Bolewskim "Lunatyk" (2018), łącząca formułę ambitnych piosenek z jazzową improwizacją. Zaangażowanie się pianisty w ten projekt w najmniejszym stopniu nie wpłynęło ujemnie na działalność tria, czego dowodem są liczne koncerty zespołu i regularnie ukazujące się albumy z premierowym materiałem. Na albumie "So Us" znajdziemy osiem nowych kompozycji Macieja Tubisa, zarejestrowanych w lipcu br. w łódzkim Studio Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, przez od kilku lat stabilny i doskonale dobrany skład zespołu. 9 lutego 2020 roku Tubis Trio z programem "So Us" wystąpią w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu.
_________________________________________


Szymon Sutor Jazz Septet & String Orchestra
(Sutor Music)


tekst prasowy:

Debiutancki album kompozytora, aranżera i dyrygenta Szymona Sutora. Młody, polski jazz z gronem wybitnych solistów. Precyzyjnie zaplanowana forma muzyczna - jazz z klasycznym brzmieniem orkiestry smyczkowej - ujęta w siedmiu oryginalnych kompozycjach młodego artysty. Gościem specjalnym albumu jest czołowy polski muzyk, saksofonista Adam Pierończyk, dwukrotny laureat "Fryderyka" - nagrody polskiego przemysłu fonograficznego, a przez magazyn "Jazz Forum" 15-ty raz z rzędu nazwany najlepszym saksofonistą sopranowym.

_________________________________________


Radek Wośko Atlantic Quartet

Surge

(Multikulti)


Nowy album formacji Radek Wośko Atlantic Quartet nagrany w studo The Village Recording w Kopenhadze w marcu tego roku, ukazał się 7 listopada, podobnie jak poprzednie płyty perkusisty nakładem poznańskiej wytwórni Multikulti. W składzie gitarzystę Gilada Hekselmana zastąpił Norweg Stian Swensson, a album wypełnia 10 premierowych utworów koncepcyjnie zwieńczonych Epilogiem. Podobnie jak na poprzednim albumie, w pełnej naturalnej ekspresji muzyce wypełniającej "Surge", odnajdziemy liczne elementy słowiańskiego folkloru, kultury nordyckiej i muzyki współczesnej, podane w konwencji nowoczesnego europejskiego jazzu.


_________________________________________


The Beat Freaks

Stay Calm

(The Beat Freaks)


tekst prasowy:

„Piosenki są niewiarygodnie napisane i nieustannie ekscytują od początku do końca.” – Kira Grunenberg (Downbeat), Gdy na przełomie XVIII i XIX w. pojawiały się pierwsze wzmianki o maszynie różnicowej nikt nie sądził, że prawie 200 lat później zafascynuje ona czterech młodych artystów ze Szczecina, którzy czerpać będą inspiracje z bogatego nurtu kultury Steampunk.  Postępowe wizje rodem z epoki rozwoju maszyny parowej i techniki połączone z muzyczną wrażliwością i liryką tworzą mieszankę tyleż zaskakującą co porywającą. Rytm będący podstawą egzystencji stał się punktem wyjścia do świata melodyjnych opowieści i nieograniczonych improwizacji, do którego zapraszają muzycy The Beat Freaks.
_________________________________________Claudio Scolari Project

Upside Down

(CSDC)


Włoski kompozytor i perkusista Claudio Scolari jest muzykiem starannie wykształconym, którego artystyczne horyzonty obejmują zarówno muzykę klasyczną jak współczesny jazz i awangardę. Współpracuje zarówno z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi (m.in. Scala Philarmonic Orchestra of Milano czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna RAI w Turynie) oraz klasycznymi zespołami kameralnymi (m.in. Carme i Gruppo Musica Insieme di Cremona), jak muzykami ze świata jazzu (Steve Gadd, Chad Wackerman). Na polu muzyki jazzowej, Scolari realizuje się poszukując i odkrywając nowe brzmienia i dźwiękowe kreacje, które prowadzą do innowacyjnych rozwiązań. Jako lider ma na koncie kilka wyśmienitych albumów, które doczekały się bardzo pochlebnych recenzji w tak znaczących periodykach jak All About Jazz czy Jazz Review. Muzyczne poszukiwania doprowadziły artystę do współpracy w rozmaitych konfiguracjach instrumentalnych. W roku 2018 ukazał się album "Natural Impulse", zrealizowany wraz z multiinstrumentalistą i producentem muzycznym Danielem Cavalca i awangardowym trębaczem Simonem Scolari. Kolejną pozycją w dyskografii artysty jest płyta "Upside Down" firmowana szyldem Claudio Scolari Project, na której do składu dołączył jeszcze jeden muzyk: basista Michele Scavalca. 
________________________________________

30.11-06.12.2019

Jerzy Milian
Ostatnia kompozycja
(Stowarzyszenie Jazz Poznań)
Pod koniec 2016 roku w ramach projektu "Poznań Miliana” nakładem Stowarzyszenia Jazz Poznań, pod patronatem LongPlay ukazał się wydany w oryginalnej trójkątnej okładce album płytowy "Music For Mr. Fortuna", który towarzyszył interaktywnej aplikacji mobilnej "Stretch Milian", umożliwiającej słuchaczowi dowolne moderowanie dźwięku (m.in. regulację poszczególnych ścieżek, sterowanie szybkością odtwarzania bez zmiany tonacji, możliwość zapętlenia wybranych fragmentów oraz podgląd zapisu nutowego dla każdego z instrumentów). Kontynuacją przedsięwzięcia mającego na celu przybliżenie młodym odbiorcom muzyki legendarnego poznańskiego kompozytora i wibrafonisty jazzowego, zmarłego w 2018 roku Jerzego Miliana, był nagrany przez Poznańską Piętnastkę album „Big Club Band” (2018). Rok 2019 przynosi kolejną "trójkątną" płytkę, tym razem zawierającą kompozycje ostatniego okresu twórczości Miliana: dedykowaną Maciejowi Kocińskiemu "Dylematy dla pięciu" i "Music for Mr.Fortuna" z roku 2012, niepublikowaną dotąd ostatnią kompozycję artysty "Konsylium z żyrafą" z 2017 roku, oraz dwa krótkie Interludiabędące połączeniem archiwalnych nagrań Jerzego Miliana z nową instrumentacją. Utwory zebrane na płycie zatytułowanej "Ostatnia kompozycja" dokumentują współpracę Jerzego Miliana z zespołem Macieja Fortuny, do której doszło jesienią 2009 roku. W składzie zespołu znaleźli się: Maciej Fortuna (trąbka), Maciej Kociński (saksofon), Piotr Banyś (puzon), Kuba Stankiewicz (fortepian), Jakub Mielcarek (kontrabas) i Stanisław Aleksandrowicz (perkusja), a w nagraniach zebranych na płycie słyszymy też Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Grzegorza Stasiuka. Premiera płyty 30 listopada.
_________________________________________

Biljana Staffansson / Ljiljana Jovanović
/ Elene Atanasovska-Ivanovska
Music by Members of The Royal Dynasty Bernadotte in Sweden
(DUX)
Mało w Polsce rozpowszechnioną twórczość muzyczną przedstawicieli królewskiej dynastii Bernadotte panującej w Szwecji i Norwegii od 1818 roku poznamy na płycie nagranej w studio Filharmonii Macedońskiej (Skopje) przez trójkę znakomitych artystek: sopranistki, a zarazem bliźniacze siostry Bilianę Staffansson i Ljiljanę Jovanović, oraz pianistkę Elenę Atanasovską-Ivanovską. Zgodnie z panującymi zasadami, członkom rodziny królewskiej nie wolno było zostać zawodowymi kompozytorami i muzykami, stąd mimo wyjątkowych talentów i niezwykle wysokiego poziomu muzyki tworzonej przez m.in. królową Józefinę, króla Oskara I, księcia Gustawa, czy księżniczki Eugenię i Teresę, ich twórczość musiała powstawać na zasadzie hobbistycznego zajęcia, a utwory te grywane była wyłącznie w środowisku domowym i podczas prywatnych występów. Dzięki tej płycie pełne wyjątkowego uroku pieśni i utwory fortepianowe członków Dynastii Bernadotte, poznać mogą otwarci na nowe doznania melomani.
________________________________________

Ted Novak
Runit
(T.Novak)
Twórczość gitarzysty i kompozytora Teda Novaka oscyluje wokół jazz-rocka i bluesa. Po dwóch latach od debiutu jakim był album "Rural Crisis", w roku 2016 ukazał się album "Monument Valley" nagrany wraz z Janem Smoczyńskim (organy Hammonda) i Pawłem Dobrowolskim (perkusja) w Tokarnia Studio. Najnowsza propozycja Teda Novaka to album, na którym skład poszerzony został do kwartetu o znakomitego basistę Krzysztofa Pacana. Nagrany i zmiksowany przez Jana Smoczyńskiego w lipcu br. w Tokarnia Studio w Nieporęcie, album "Runit" wydany 27 listopada, wypełnia osiem nowych utworów będących syntezą bluesa, rocka, jazzu i psychodelii. Utwory doskonale eksponują nie tylko wyjątkowy warsztat gitarzysty, ale pozostawiają dużo przestrzeni pozostałym muzykom.
_________________________________________

Takumi Seino
Piled Distance - Book Apple 2
(VOS)
Znakomity japoński gitarzysta i kompozytor Takumi Seino (absolwent Berklee College of Music), jest niezależnym muzykiem od lat sukcesywnie podążającym wytyczoną przez siebie ścieżką. Działa niezależnie realizując się w rozmaitych składach i sam sprawuje pieczę nad produkcją swych płyt, począwszy do miksów, a zakończywszy na samodzielnie projektowanych okładkach albumów. W roku 2014 z okazji jubileuszu 25-lecia klubu jazzowego Big Apple mieszczącego się w Kobe na wyspie Honsiu, z którym Seino od lat jest związany, artysta opublikował album "Book Apple" wypełniony cyklem 25 miniaturek muzycznych granych na rozmaitych gitarach. Płyta okazała się na tyle interesującym wydawnictwem, iż po pięciu latach Takumi Seino postanowił powrócić do tego projektu, tym razem uświetniając nową płytą obchody 30-lecia istnienia Big Apple. Tym razem płytę wypełnia forma złożona analogicznie z 30 instrumentalnych motywów, tworzących spójną, wciągającą całość.
_________________________________________

Iwona Glinka, Kontantinos Giovanis,
Grammenos Chalkias, Ioannis Evangelatos
Four Minutes
(Phasma-Music)
Jednym z albumów jaki ukazał się w roku 2019 dzięki fonograficznej działalności założonej w 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa Fundacji Phasma-Music, jest płyta "Two Minutes (solo flute)", nagrana przez flecistkę Iwonę Glinkę zawierająca 36 form muzycznych skomponowanych przez 35 twórców z 14 krajów. Zarejestrowany w Atenach solowy recital stanowił kontynuację i rozwinięcie formuły zapoczątkowanej płytą "One Minute" (2017), a kontynuowaną w roku 2018 dwupłytowym albumem "Two Minutes". Na kolejnej płycie, zatytułowanej z kolei "Four Minutes", która ukazała się w listopadzie br., podobnie jak dwa poprzednie albumy cyklu pod patronatem LongPlay, znajdziemy 18 ok. 4-minutowych utworów przygotowanych przez 18 kompozytorów (Giovanni Albini, Aaron Alter, Jerome de Bromhead, Ricky Chaggar, James C. Danly, Lars Fetzek, Martin Lennartz, Chan Wing Lun, Allen Molineux, Claudio Passilongo, Andrew Sigler, Randall Snyder, José Jesus de Azevedo Souza, Stamatia Statherou, Alan Terricciano, William Toutant, Michail Travlos i Douglas Wagoner) z 9 krajów.  Program prezentuje rozmaite stylistyki zakorzenione w różnych muzycznych trendach XXI wieku. Materiał zarejestrowany został w maju i kwietniu br. w Atenach przez Iwonę Glinkę, z udziałem muzyków tworzących skład Arundos Trio (Kontantinos Giovanis - obój, rożek angielski; Grammenos Chalkias - klarnety i Ioannis Evangelatos - fagot).
________________________________________

23-29.11.2019

Piotr Damasiewicz & Power of the Horns Ensemble
Polska
(Astigmatic)
Po sześciu latach od głośnego debiutu fonograficznego jakim był koncertowy album "Alaman" (2013, For Tune) formacja Power of the Horns prowadzona przez trębacza Piotra Damasiewicza, przypomina o sobie studyjną płytą "Polska". Muzycznie zespół nawiązuje do dorobku wieloosobowych awangardowych grup jazzowych w rodzaju Sun Ra Arkestra czy Art Ensemble of Chicago, jednak repertuar zespołu stanowią autorskie kompozycje lidera. W obecnym, nieco zreformowanym od czasu debiutu 9-osobowym składzie, instrumentarium zespołu to: trąbka (Piotr Damasiewicz), trzy saksofony (Maciej Obara, Adam Pindur i Gerard Lebik), puzon (Paweł Niewiadomski), fortepian (Dominik Wania), dwa kontrabasy (Ksawery Wójciński i Jakub Cywiński) oraz perkusja (Samuel Hall). Płytę wypełniają rozbudowane do kilkunastu minut formy instrumentalne: "Kleofas", 2-częściowa "Polska" i dedykowany jednemu z mentorów muzyków Power of the Horns, słynnemu nowojorskiemu kontrabasiście "Psalm for William Parker", oraz miniatura "Billy". Materiał  zarejestrowany został latem 2018 roku w Studio S-2 przez Michała Kupicza, a wydania go podjęła się wytwórnia Astigmatic Records. Album ukaże się 29 listopada, a jego wydaniu towarzyszy koncert grupy w ramach wrocławskiego festiwalu Jazztopad.
___________________________________________

Bartosz Głowacki
Genesis
(DUX) 
"Genesis" to debiutancki album mieszkającego na stałe w Londynie akordeonisty Bartosza Głowackiego, znanego z założonej przez siebie w 2013 roku międzynarodowej grupy Deco Ensemble, która zachwyciła nas znakomitym albumem, utrzymanym w formule nuevo tango: "Liquido" (2019). Muzyk pochodzi z Zagórza i jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W.Kossakowskiej w Sanoku, a w 2016 roku ukończył z wyróżnieniem Królewską Akademię Muzyczną. Jest laureatem rozmaitych konkursów i festiwali w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Austrii, Litwie i Słowacji. Jako solista Bartosz Głowacki występował w wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak m.in. Wigmore Hall, Royal Festival Hall, Barbican Hall, czy Royal Albert Hall, oraz współpracował z takimi artystami jak Nigel Kennedy, Atom String Quartet i Tanita Tikaram. Od 2016 roku muzyk poza prowadzeniem formacji Deco Ensemble i aktywnej działalności solowej jest też członkiem The London Tango Orchestra. Na płycie "Genesis" znajdziemy muzykę wywodzącą się z różnych epok i stylów. Znalazły się na nim transkrypcje utworów barokowych oraz kompozycje przeznaczone oryginalnie na ten instrument takich twórców, jak Domenico Scarlatti, Jean-Philippe Rameau, Václav Trojan czy Sofia Gubaidulina. Płyta stanowi znakomitą wizytówkę jednego z najwszechstronniejszych polskich akordeonistów młodego pokolenia, opisywanego przez The Guardian jako: "wszechstronny, pełen charyzmy i cechujący się niezwykłą dbałością o jakość dźwięku”. Album "Genesis" to dzieło spójne brzmieniowo, a jednocześnie bardzo zróżnicowane stylistycznie. Nagrań dokonano w ciągu trzech dni w kaplicy szpitala St Bartholomew's Hospital w Londynie, znanej artyście dzięki kilku solowym koncertom, jako miejsce o znakomitym klimacie i akustyce. Producentem i realizatorem nagrań jest Matthew Bennett, a reżyserem dźwięku Oscar Torres.
___________________________________________

Anne Phillips
Live at The Jazz Bakery
(Conawago)
Anne Phillips to dziś prawdziwa legenda amerykańskiej piosenki. Była członkinią wokalnego tria wspierającego występy Dave'a Brubecka, a także wchodziła w skład grupy Ray Charles Singers. Jej debiutancki album "Born To Be Blue" firmowany własnym nazwiskiem, ukazał się w roku 1959 nakładem kultowej dziś wytwórni Roulette Records. W kolejnych latach rezygnując z budowania własnej kariery, artystka poświęciła się nauczaniu śpiewu oraz pracy jako dyrektor muzyczny i wokalistka studyjna, nagrywając niezliczoną ilość płyt z rozmaitymi światowej sławy artystami. Wspierała w chórkach takich artystów jak m.in. Sammy Davis Jr., Linda Ronstadt, Mahalia Jackson, Wilson Pickett, czy grupa The Four Tops. W roku 2000 pochodząca z Pensylwanii wokalistka wróciła na scenę i do studia nagraniowego pod własnym nazwiskiem proponując serię znakomitych płyt i koncertów, udowadniając tym samym swój nieustający artyzm i wyjątkową charyzmę. 1 października nakładem wytwórni Conawago Records ukazała się płyta bedąca zapisem koncertu Anne Phillips w klubie Jazz Bakery w Santa Monica. Artystce towarzyszą: Roger Kellaway, Bob Kondred i Chuck Berghoffer, a w programie koncertu poza własnymi piosenkami Phillips, znajdziemy m.in. temat George'a i Iry Gershwinów: "Embracable You".
___________________________________________

Karl Berger & Jason Kao Hwang
Conjure
(True Sound Recordings)

Urodzony w 1957 roku, a od lat zamieszkały w Nowym Jorku chiński skrzypek Jason Hao Hwang, jest współzałożycielem Far East Side Band -międzykulturowego zespołu łączącego chińskie, koreańskie, japońskie i amerykańskie elementy muzyczne. Jest też cenionym kompozytorem muzyki filmowej, znanym także na Broadwayu gdzie powierzono mu m.in. sprawowanie stanowiska dyrektora muzycznego kilku tamtejszych produkcji. W ramach rozmaitych projektów oscylujących wokół współczesnej awangardy, dane mu było współpracować m.in. z Anthonym Braxtonem, Davidem Murrayem, Williamem Parkerem, Henry Threadgillem czy twórcą legendarnej formacji Revolutionary Ensemble, Leroyem Jenkinsem. W roku 2013 ukazała się płyta artysty nagrana w duecie z gitarzystą Aymanem Fanousem: "Zilzal". W ubiegłym roku natomiast poznaliśmy album "Blood" zrealizowany przez międzynarodową 8-osobowa formację wiolinisty Jason Kao Hwang Burning Bridge. 1 października z kolei trafiła do nas płyta "Conjure" nagrana przez Hwanga w duecie z cenionym pianistą, wibrafonistą i kompozytorem Karlem Bergerem, znanym z współpracy z m.in. Donem Cherry, Lee Konitzem, czy Johnem McLaughlinem.
___________________________________________

Bernie Mora & Tangent
No Agenda
(Rhombus)

Amerykański gitarzysta Bernie Mora i jego znakomita grupa Tangent proponują kolejny po "Transformation" (2016) album wypełniony  pełną ognia i mocy mieszanką jazzu, fusion, funk i rocka. Na płycie "No Agenda" znajdziemy dziewięć nowych utworów zespołu, który wraz z liderm tworzą: kreatywny saksofonista i flecista Doug Webb, trębacz i puzonista Lee Thornburg, klawiszowiec Corey Allen, oraz nowa sekcja rytmiczna: Daniel Becker (gitara basowa) i Charles Godfrey (perkusja). Bernie Mora mieszka w San Antonio, ale często współpracuje z najlepszymi muzykami z Los Angeles, a formację Tangent powołał do życia klika lat temu, zyskując ogromne uznanie pośród miłośników muzyki fusion, do której zespół wniósł powiew prawdziwej świeżości. "No Agenda" potwierdza ogromny potencjał muzycznej formuły, którą wielu krytyków muzycznych do niedawna uważało za archaiczną i od lat wyeksploatowaną.
________________________________________

16-22.11.2019

LowBow
murmurs
(Eastrings)
5 grudnia nakładem Eastrings Records ukaże się album "murmurs" będący owocem współpracy Macieja Sadowskiego z wiolonczelistką Małgorzatą Znarowską pod szyldem LowBow. Niecodzienny projekt oparty na dźwiękach kontrabasu i wiolonczeli to bardzo odważne przedsięwzięcie. Mimo minimalistycznego charakteru, muzyka LowBow mieni się szeroką paletą barw i charakteryzuje dużym potencjałem ilustracyjnym. Dużą rolę w uzyskaniu takiego efektu miało zaangażowanie amerykańskiego producenta Kevina Scotta Davisa, znanego pod pseudonimem Glowworm, który oprawił muzykę duetu ambientowym posmakiem i ubrał elektronicznie generowanymi efektami. W jednym z utworów na plycie słyszymy też Maję Maseli (skrzypce), Mikołaja Zielińskiego (puzon), Piotra Guza (tuba) i znakomitego multiinstrumentalistę i kompozytora Antoniego Wojnara (fortepian, marimba).
___________________________________________

Michał Martyniuk
Resonate
(SJ Records)

18 listopada nakładem SJ Records ukaże się kolejny po "Nothing To Prove" album urodzonego w Szczecinie, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat osiadłego w Nowej Zelandii, pianisty i kompozytora Michała Martyniuka. W Australii i Nowej Zelandii pianista współpracował z wieloma artystami angażując się w rozmaite projekty jak m.in.: formacja Batucada Sound Maschine, czy konstelacje z udziałem: Lewisa McCalluma, Tamy Waipary, Soly Rosa, czy Maiseya Riki. Na przełomie 2013 i 2014 roku wraz z nowozelandzkim multiinstrumentalistą i producentem Nickiem Williamsem powołał do życia wyjątkowy projekt After ’Ours, który firmował jazzowo-klubowo-elektroniczny album "Odyssey", a w 2014 roku Martyniuk został pianistą zespołu wybitnego saksofonisty Nathana Hainesa. W 2017 roku Michał Martyniuk odbył serię koncertów w polskich klubach jazzowych i zawiązał nowy skład złożony z młodych muzyków jazzowych. Nowy album muzyka nagrany został niemal w identycznym składzie jak jego poprzedni album, a wypełnia go osiem nowych autorskich kompozycji pianisty.
___________________________________________

ProForma
Pastorałki i karnawałki
(Vocamus)

Powstały w 2000 roku wieloosobowy zespół wokalny ProForma tworzą wokaliści, których połączyła ogromna miłość do muzyki i pasja łączenia głosów w  formę świetnie skonstruowanych form. Grupę założył i prowadzi chórmistrz, aranżer, profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Marcin Wawruk. Podczas blisko 20 lat istnienia grupa dała ponad pięćset koncertów w takich miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa, czy Zamek Królewski w Warszawie, oraz współpracowała z niezliczoną ilością artystów, pośród których warto wymienić m.in. Bobby'ego McFerrina, Stanisława Soykę, czy Leszka Możdżera. ProForma jest też laureatem prestiżowej nagrody "Złota Lutnia" turnieju Legnica Cantat. Najnowszą propozycją zespołu jest nagrany w 19-osobowym składzie wokalnym (soprany, tenory, alty i basy) album wypełniony repertuarem nawiązującym do Świąt Bożego Narodzenia i okresu noworocznego. W programie płyty znajdziemy zarówno tradycyjne kolędy, jak "zimowe" utwory Czesława Niemena oraz Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. W jednym z nagrań umieszczonych na albumie zatytułowanym "Pastorałki i karnawałki" wokalistom towarzyszy Trio Leszka Możdżera (Leszek Możdżer, Olo Walicki, Jose Torres). Album ukazał się 15 listopada.
___________________________________________

Maciej Sadowski Kwadrat
Jazz dla zwierząt
(Eastrings)
Album zatytułowany "Jazz dla zwierząt", to zbiór dziewięciu kompozycji kontrabasisty nagranych przez formację Maciej Sadowski Kwadrat w Custom 34 Studio jeszcze w marcu 2018 roku. Wraz z liderem skład tworzą saksofonista Michał Jan Ciesielski, trębacz Dawid Lipka i perkusista Tomasz Koper, a w jednym z utworów na płycie usłyszeć możemy też gitarę Marcina Gałązki. Warto wspomnieć iż masterem materiału zajął się dwukrotny zdobywca Grammy Award, amerykański inżynier dźwięku Dave Darlington, mający za sobą pracę z takimi artystami jak m.in. Herbie Hancock, Wayne Shorter, Ambrose Akinmusire czy Whitney Houston. Przekraczające muzyczne granice utwory formacji Maciej Sadowski Kwadrat nasycone są inspiracjami jej lidera zaczerpniętymi z podróży, doświadczeń, fascynacji i spotkań.
___________________________________________

Urszula Świerczyńska
Ludomir Michał Rogowski - Piano Works
(DUX)
Utwory fortepianowe polskiego kompozytora i dyrygenta Ludomira Michała Rogowskiego (1881-1954) znajdziemy na płycie znakomitej lubelskiej pianistki Urszuli Świerczyńskiej. Artystka już podczas studiów napisała prace poświęcone muzyce urodzonemu w Lublinie a zmarłemu w Dubrowniku kompozytorowi, który najważniejsze lata swojej twórczej kariery spędził na emigracji, tworząc w centrum ówczesnego życia kulturalnego jakim był Paryż. Z kolei ostatni okres życia, Rogowski spędził w Dubrowniku, w niemal klasztornym odosobnieniu. Rogowski był twórcą wszechstronnym: kompozytorem, pedagogiem, publicystą, dyrygentem chóralnym i symfonicznym, zbieraczem folkloru, krytykiem muzycznym, oraz twórcą muzyki teatralnej i ...kabaretowej. Dwa lata temu ukazał się album "Songs & Fantasmagories" poświęcony muzyce Rogowskiego, nagrany przez śpiewaczkę Izabelę Kopeć, a koncentrujący się na pieśniach i zjawiskowym cyklu "Fantasmagories". Niniejsza płyta, nagrana przez zafascynowaną twórczością Rogowskiego pianistkę Urszulę Świerczyńską, pozwoli dotrzeć tej muzyce do szerszego grona odbiorców, a dla wielu miłośników muzyki fortepianowej stanowić może prawdziwe odkrycie.
________________________________________

09-15.11.2019

Rasmus Kjaer
Turist
(Wetwear)
22 listopada nakładem niezależnej wytwórni Wetwear wyłącznie w wersji winylowej ukaże się album "Turist”, nagrany przez eksperymentującego kopenhaskiego pianistę i producenta muzycznego Rasmusa Kjaera. Artysta tworząc album przyjął motto: "Nie ważne jakie środki masz do dyspozycji. Liczy się to co potrafisz dzięki nim osiągnąć”. Z pomocą jedynie tanich i archaicznie brzmiących syntezatorów muzyk tworzy kolorowy kolaż pełen reggae, odgłosów 8-bitowych gier komputerowych, afro-beatu, dźwięków chińskiej cytry i medytacyjnych śpiewów. "Turist" to koncepcyjny album będący opowieścią tytułowego bohatera podróżującego po nieznanych terytoriach, zarówno w sensie geograficznym jak duchowym. Pomysł nagrania takiej płyty pojawił się już w 2007 roku, kiedy Rasmus Kjaer podczas trasy koncertowej po Ameryce Północnej ze znaną duńską grupą rockową Under Byen, zabijał czas podróży między występami podłączając przenośny syntezator do swojego komputera i tworząc dźwiękowe obrazy ilustrujące napotykane po drodze krajobrazy i sytuacje. Kjaer kilkakrotnie odkładał projekt na bok, koncentrując się na innych działaniach, w tym nagraniu albumów "Broken Bow” i "Orgelimprovisationer” (2016), oraz współpracy z zespołami Frisk Frugt, SVIN i Klimaforandringer. Po 12 latach z pomocą przyjaciół i producenta Rune Borupa, artysta osiągnął wynik, który postanowił opublikować w formie płyty.
___________________________________________


The Niro featuring Gary Lucas
The Complete Jeff Buckley & Gary Lucas Songbook
(Esordisco)
Jedynym albumem studyjnym przedwcześnie zmarłego w 1997 roku w wieku zaledwie 30 lat, amerykańskiego wokalisty, gitarzysty i songwritera Jeffa Buckleya była legendarna już dziś płyta "Grace" z 1994 roku. Współodpowiedzialnym za sukces albumu był muzyczny partner Buckleya, gitarzysta i kompozytor Gary Lucas, z którym artysta współpracował jeszcze w zespole Gods and Monsters. Jeff i Gary napisali wspólnie dwanaście  piosenek, spośród których pięć nigdy nie zostało opublikowanych. Z okazji 25-lecia wydania jednej z najważniejszych płyt rockowych lat 90-tych jakim jest album "Grace", przygotowano specjalne reedycje nie tylko tego albumu, ale też oraz wydanych już po tragicznej śmierci artysty "Sketches for My Sweathheart The Drunk" oraz "Mystery White Boy". Wyjątkowym przedsięwzięciem jest jednak album "The Complete Jeff Buckley & Gary Lucas Songbook" zwierający wszystkie wspólne kompozycje Buckleya i Lucasa w nowych wersjach nagranych przez Gary'ego Lucasa wraz z zespołem The Niro, prowadzonym przez lidera włoskiej sceny indie-rockowej Davide Combusti. Album, który ukazał się 8 listopada to wielka gratka dla miłośników Jeffa Buckleya, a zarazem wyjątkowy hołd dla artysty złożony przez Lucasa i The Niro.
___________________________________________


Laura Noejovich
Laura Has New Standards
(Enchanted Meadow)
Albumem "Laura Has New Standards" debiutuje fonograficznie młoda wokalistka Laura Noejovich. Na płycie znajdziemy 14 doskonale znanych standardów jak: "Somewhere Over The Rainbow" Harolda Arlena, "Summertime" George'a Gershwina, czy "The Fool On The Hill" Lennona i McCartneya. Laura Noejovich studiowała neuronaukę w Skidmore College, a obecnie pracuje w laboratorium. Pierwotnie jednak miała zamiar zostać śpiewaczką operową, gdyż dysponuje znakomitym głosem, w którym wielu miłośników muzyki klasycznej pokładało wielkie nadzieje. Laura nie zrezygnowała jednak ze śpiewania, a dowodem na to jest własnie niniejsza płyta, na której słuchamy 14 ukochanych przez nią piosenek. Artystce akompaniuje znakomity pianista, znany z wielu doskonałych albumów firmowanych własnym nazwiskiem, Takeshi Asai. Ten wykwintny tandem zapewnia pełną pięknych ujmujących dźwięków kameralną ucztę muzyczną obejmującą zarówno utwory Gershwina, Errolla Garnera i Andrew Lloyd Webera, jak The Beatles i Queen.
___________________________________________

Nick Dunston
Atlantic Extraction
(Out Of Your Head)
Wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Out Of Your Head album "Atlantic Extraction" jest debiutem kontrabasisty, kompozytora i band leadera z Brooklynu, Nicka Dunstona. Muzyk dotąd koncertował i nagrywał z takimi muzykami jak Vijay Iyer, Marc Ribot, Ingrid Laubrock, Matt Wilson, czy Jeff „Tain” Watts. Na nagranym w kwintecie z Louną Dekker-Vargas (flety), Ledahem Finckem (skrzypce, altówka), Talem Yahalomem (gitara) i Stephenem Boegeholdem (perkusja) albumie, znajdziemy muzykę stylistycznie nawiązującą do dokonań takich artystów jak Anthony Braxton czy Art Ensemble of Chicago. Mieszanka free jazzu i klasycznej muzyki współczesnej z domieszką etniczną zawiera potężną dawkę improwizacji, dzięki czemu słuchając płyty jesteśmy niejako świadkami procesu powstawania muzyki i kreatywnych narodzin dźwiękowych struktur. Wyjątkowe instrumentarium składające się z basu, fletu, skrzypiec, gitary i perkusji, zapewnia muzyce Nicka Dunstona oryginalne brzmienie i niepowtarzalny charakter.
___________________________________________


Howard Records
(Howard Records)
Howard Records to wytwórnia założona przez jednego z czołowych pianistów młodego jazzu Kamila Piotrowicza. Celem oficyny jest popularyzacja oryginalnych, nietuzinkowych projektów muzycznych. Już w roku ubiegłym nakładem nowo powstałej wytwórni ukazał się album "Product Placement" Sekstetu Kamila Piotrowicza, a tegorocznej jesieni Howard Records firmuje trzy kolejne tytuły: Wojtczak / Piotrowicz "Plastic Poetry", Lawaai "Densities, Forces, Intensities", oraz: RASP Lovers: "Romantic Alternative Schizophrenic Punk". Nagrany w Monochrom Studio materiał wypełniający album RASP Lovers to muzyka łamiąca jakiekolwiek schematy i formy, będąca fuzją na pozór bardzo odległych od siebie gatunków jak: z jednej strony: jazz, awangarda i improwizacja, z drugiej: elektronika, rock alternatywny i punk. Wydany w stylowej, jednoznacznie kojarzącej się z jesienią okładce album "Plastic Poetry" jest z kolei zapisem improwizowanej sesji znakomitego saksofonisty Irka Wojtczaka i Kamila Piotrowicza, jaka miała miejsce w listopadzie 2018 roku w Bielsku-Białej, a album międzynarodowego tria Lawaii obala schematy typowego jazzowego tria fortepianowego, proponując odbiorcy zanurzenie się w środowisku dźwiękowym eksplorującym muzyczny minimalizm podany w stylowej akustycznej formule. Nagrania wybrane z czterech dotychczas wydanych przez Howard Records albumów wypełniły płytę przygotowaną z myślą o Czytelnikach magazynu Jazz Forum, która dołączona została do numeru 10-11/2019 w wersji dla prenumeratorów.
________________________________________

02-08.11.2019

Soundcheck V
Martin Luther: Suite for Jazz Quartet
(Audio Cave)
Saksofonista Maciej Kocin Kociński wraz z swoim poznańskim zespołem Soundcheck od czasu powołania do życia formacji w 2002 roku, doczekał się kilku gorąco przyjętych przez miłośników jazzu albumów. Od początku istnienia, stabilny skład Soundcheck wraz z liderem tworzą: Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) oraz Krzysztof Szmańda (perkusja). Najnowszą płytą formacji kilkakrotnie nominowanego do Fryderyka w kategorii: Jazzowy Kompozytor Roku muzyka, jest album "Martin Luther: Suite for Jazz Quartet", który wypełnia koncepcyjna suita dedykowana postaci, jaka zapoczątkowała wielkie zmiany nie tylko w Kościele, ale też w kulturze i społecznej obyczajowości. To muzyka pełna filozoficznego skupienia, liryzmu i pasji, a jednocześnie stroniąca od przesadnego patosu i umiejscowiona gatunkowo w ramach stylistyki europejskiego jazzu. Maciej Kocin Kociński: "Historia reformacji jest dla mnie ważna ze względów osobistych. Sprawiło to, iż szukanie środków artystycznego wyrazu odpowiednich dla ukazania warstwy pozamuzycznej, która kryje się za dźwiękami suity, było dla mnie kluczowe. I to zarówno jako dla kompozytora, improwizatora, jak i człowieka, którego tożsamość wyrasta w pewien sposób z tej historii. Szukałem odpowiedniej formy utworu, odpowiedniego brzmienia kolejnych części, wreszcie odpowiedniego balansu między tym, co zgrzytliwe, dramatyczne, krzyczące, a tym, co niesie ukojenie, pokój i odpoczynek. (...) Starałem się, aby te zmienne w swym charakterze historyczne wydarzenia miały swe odzwierciedlenie w kreowanych przez kwartet dźwiękach".
_____________________________________

Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi
Berry
(Audio Cave)
Zapowiadana jako jedna z najgorętszych jazzowych premier tej jesieni płyta "Berry", to dzieło powstałe z inicjatywy dwóch najbardziej błyskotliwych postaci młodego polskiego jazzu: saksofonisty Kuby Więcka i pianisty Mateusza Gawędy. W realizacji projektu artystów wsparli: znakomity trębacz  znany m.in. z albumów nagranych wraz z Fredem Herschem ("Only Many", 2013) i Yeleną Eckemoff ("Better Than Gold and Silver", 2018) Ralph Alessi, kontrabasista Max Mucha (Kuba Płużek, Ida Zalewska, Szymon Mika Trio), oraz szwajcarski perkusista Moritz Baumgartner. Album firmowany jako Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi wypełnia 9 autorskich kompozycji obu liderów, opartych na amerykańskiej tradycji jazzu, jednocześnie silnie umiejscowionych w wypadkowej dźwiękowych estetyk do jakich Więcek i Gawęda przyzwyczaili nas dotychczas w ramach swych indywidualnych dokonań.
_____________________________________

Tatvamasi
Haldur Bildur
(Audio Cave)
Tatvamasi to lubelska formacja, stylistycznie balansująca pomiędzy jazzem a rockiem progresywnym. Warto wspomnieć o zaangażowaniu się zespołu w projekty sceniczne z udziałem Przemysława Buksińskiego i multimedialnej performerki Marii Porzyc oraz wspólne koncerty z kameralnym kwartetem smyczkowym Ladies Quartet, gdyż kreatywność i otwartość na wszelakie formy wypowiedzi artystycznej zdaje się być credo tej formacji. Zespół ma na swym koncie m.in. album "Parts Of The Entirety" (2013) wydany przez renomowaną amerykańską wytwórnię Cuneiform Records, oraz płytę "The House Of Words" (2015), która ukazała się nakładem Requiem Records. Nową pozycją w dyskografii tej oryginalnej formacji jest nagrana w siedmioosobowym składzie płyta "Haldur Bildur", która ukazała się 4 października, tym razem pod flagą wytwórni Audio Cave. Album wypełniają 4 rozbudowane i bardzo bogato zaaranżowane utwory stylistycznie czerpiące zarówno z jazzu i world music, jak rocka i bluesa.
_____________________________________

Stanisław Daniel Kotliński / Marco Balderi
Francesco Paolo Tosti - Romanza da Salotto Italiana
(DUX)
Włoski kompozytor Francesco Paolo Tosti (1846-1916) stworzył własny, niepowtarzalny styl nazwany salonową arią włoską (romanza da salotto italiana). Większość życia Tosti spędził w Londynie na dworze królowej Wiktorii. Wówczas to zdobył ogromną popularność jako twórca, którego muzyką zachwycali się m.in. Verdi i Puccini. Pozostawił po sobie ponad 400 utworów, po które chętnie sięgali tacy artyści jak choćby Luciano Pavarotti czy Jose Carreras. Wybór zarówno tych najpopularniejszych, jak mniej znanych arii Francesco Paolo Tostiego wypełnia program płyty "Romanza da Salotto Italiana"nagranej przez Stanisława Daniela Kotlińskiego (baryton) i włoskiego pianistę ale też cenionego dyrygenta Marco Balderiego, mającego za sobą współpracę z takimi znakomitościami jak m.in. José Cura czy Luciano Pavarotti.
________________________________________

Michał Ciesielski
Share Location
(Soliton)
Pianista, kompozytor i aranżer Michał Ciesielski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i twórcą utworów stylistycznie obejmujących zarówno nurt muzyki współczesnej, symfonicznej i kameralnej, jak kompozycje filmowe i teatralne, a nawet przeboje pop. Jest laureatem niezliczonej ilości festiwali i przeglądów jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Komedy, Big Sky Jazz Festival, RCK Pro Jazz Festival, czy School & Jazz Festival. Artysta ma za sobą współpracę ze ścisłą czołówką polskiej sceny jazzowej (m.in. Maciej Sikała, Piotr Lemańczyk, czy Krystyna Prońko), oraz równolegle współtworzy kilka formacji, posród których warto wymienić: Ad Shave (albumy "Ad Shave", 2015 oraz "Ad complementum", 2018), Alicja Serowik Quartet ("Do Śë Sajd", 2018) i Visegrad Quintet. Największy sukces odniosła jednak prowadzona przez Michała Ciesielskiego formacja Confusion Project, mająca na koncie trzy znakomite albumy: "How to Steal a Piano?" (2014), "The Future Starts Now" (2015) i najnowszą "Primal" (2018) wypełnioną konceptualną suitą opowiadającą o poszukiwaniu prawdziwej ludzkiej natury i pierwotnej wrażliwości. Ostatni z wymienionych albumów poparty został zwieńczonymi sukcesem trasami koncertowymi w Polsce (październik / listopad 2018), oraz ...w Chinach (czerwiec / lipiec 2019). Poza koncertami z zespołem Michał Ciesielski jako pianista koncertował też m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Rosj i Kazachstanie. Solowy album pianisty zatytułowany "Share Location" przynosi muzykę, której powstanie zainspirowały wizyty muzyka w rozmaitych miejscach na świecie. Wraz z Michałem Ciesielskim z jego rodzinnego Trójmiasta ruszamy w podróż malowaną dźwiękami fortepianu, odwiedzając m.in. Lwów, Kazachstan i Pekin.
________________________________________

26.10-01.11.2019

E.S.T.
Live in Gothenburg
(ACT)
Wielką atrakcją dla miłośników legendarnego tria E.S.T. będzie 2-płytowy album z zapisem wcześniej niepublikowanego koncertu zespołu z października 2001, który odbył się w Göteborgu. W pierwszej połowie lat 90-tych, szwedzki pianista i kompozytor Esbjörn Svensson wraz z basistą Danem Berglundem i perkusistą Magnusem  Öströmem założył  jedną z najbardziej zjawiskowych formacji w historii europejskiego jazzu: E.S.T. Tragiczna śmierć lidera w roku 2008 przerwała pasmo sukcesów tria, które stało się symbolem skandynawskiego jazzu i do dziś postrzegane jest jako swoisty wzorzec, do którego odnoszą się m.in. takie składy jak Tingvall Trio czy Helge Lien Trio. Co jakiś czas ukazują się rozmaite publikacje związane z kilkunastoletnią działalnością E.S.T. Po wydanym w 2016 roku albumie "E.S.T. Symphony" nagranym przez Royal Stockholm Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Hansa Eka z takimi muzykami jak m.in. Marius Neset, Verneri Pohjola, Iiro Rantala, Dan Berglund i Magnus Öström, wytwórnia ACT opublikowała 2-płytowe wydawnictwo z zapisem koncertu zespołu w londyńskim Barbican Centre z maja 2005 roku: "Live In London" (2019). Ukazanie się albumu "Live in Gothenburg" jest kolejną okazją do przypomnienia sobie muzyki jednej z najznakomitszych europejskich formacji jazzowych przełomu XX i XXI wieku.
_______________________________________

Kirk Whalum
Humanité 
(Mack Avenue / Artistry)

Urodzony w 1958 roku Kirk Whalum znany jest poza światem jazzu z wspólnych koncertów i płyt nagranych z Whitney Houston, oraz z gigantycznych koncertów Jean Michela Jarre'a w 1986 roku. Współpracował też z: Quincy Jonesem, Barbrą Streisand, Lutherem Vandrossem i Alem Greenem. W świecie jazzu natomiast, jego muzyczne dokonania przyniosły mu dotychczas 12 nominacji do Grammy Awards, oraz nagrodę Grammy w kategorii: Najlepsza Pieśń Religijna w Interpretacji Jazzowej (''To What I Do'' w 2011 roku). Muzyka religijna i pieśni gospel oraz głębokie więzi rodzinne zdają się być wyjątkowo bliskie naturze syna pastora, który swe pierwsze muzyczne kroki stawiał w kościele swego ojca. Swój najnowszy album "Humanité" dedykowany muzyce świata, Kirk Whalum nagrał ze swym stałym współpracownikiem Jamesem McMillanem, oraz gronem kilkudziesięciu artystów z całego świata, których Whalum spotkał na swej muzycznej drodze. Są wśród nich m.in. Marcus Miller, japońska pianistka jazzowa Keiko Matsui, młody basista Barry Likumahuwa, piosenkarka i autorka tekstów Grace Sahertian, piosenkarz i aktor Afgan, wokalista i gitarzysta Zahara, jedna z największych gwiazd Republiki Południowej Afryki Kasiva Mutwa z Nairobi i brytyjska wokalistka jazzowa Liane Carroll. Album "Humanité" ukazał się 11 października nakładem oddziału wytwórni Mack Avenue, Artistry.
_______________________________________

Collegium Cantorum
Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum
(DUX)
Wybitny kompozytor i pedagog, urodzony w 1930 roku w Wilnie Romuald Twardowski, to artysta którego dorobek zasługuje na zdecydowanie szersze upowszechnienie w świadomości melomanów. Swoją twórczością zdefiniował niepowtarzalny język muzyczny, w którym połączył elementy nowych technik kompozytorskich z cechami muzyki odległych epok. W swych utworach Romuald Twardowski niejednokrotnie odwołuje się do muzyki religijnej, w tym do starocierkiewnych pieśni i chorałów gregoriańskich. W przebogatym dorobku kompozytora znajdziemy zarówno kompozycje kameralne, jak dzieła orkiestrowe, utwory chóralne, a także opery. Nakładem wytwórni DUX ukazała się płyta "Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum" zawierająca utwory chóralne a capella nagrane przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Płyta powstała we współpracy z kompozytorem, co zapewnia wykonywanym utworom szczególny charakter, oddający sedno twórczego zamysłu. Koncertowa premiera tej wyjątkowej płyty rozpoczynającej obchody przypadających w przyszłym roku 90-urodzin Romualda Twardowskiego, odbyła się 20 października w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, a w jego programie znalazły się m.in. Nokturny,Kołysanki i Mały koncert na orkiestrę wokalną. Zarówno płyta jak koncert premierowy, objęte zostały patronatem przez LongPlay.
________________________________________

Marek Toporowski
Jan Ladislav Dussek Piano Sonatas, Op.9 / The Sufferings of the Queen of France, Op.23
(DUX)
Czeski kompozytor Jan Ladislav Dussek (1760-1812) przez wielu melomanów uważany jest za artystę, który przetarł szlak dla takich twórców romantycznej muzyki fortepianowej jak Chopin, Schumann czy Mendelssohn. Jego utwory w swoim czasie uznawano za nowoczesne i innowacyjne. Dussek przyczynił się też do popularyzacji angielskich fortepianów, co w dużej mierze wpłynęło na rozwój konstrukcji instrumentów w całej Europie. Na swej nowej płycie znakomity pianista, ale też dyrygent, klawesynista i organista Marek Toporowski, którego słyszeliśmy ostatnio grającego SonatyJ.S.Bacha na płycie "Organy Joachima Wagnera w Siedlcach III", 2016, przypomina trzy Sonaty fortepianowe op. 9 oraz cykl "Cierpienia francuskiej królowej op. 23" Jana Ladislava Dusska.
________________________________________

Francesco Bottigliero
Portraits
(DUX)
Urodzony w 1974 roku włoski kompozytor i dyrygent Francesco Bottigliero, to artysta wszechstronny i niezwykle aktywny. Szczycący się starannym wykształceniem w zakresie pianistyki, kompozycji, edukacji muzycznej, dyrygentury, ale też ...filozofii, Bottigliero realizował się również w Polsce, najpierw jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (2007-2010), a później w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na płycie "Portraits" znajdziemy jego utwory przygotowane z myślą o kilku różnych składach instrumentalnych, a inspirowane rozmaitymi postaciami z kręgu nie tylko muzyki, ale też poezji, malarstwa i architektury, które w dużej mierze wpłynęły na artystyczną orientację Francesco Bottigliero. Spotkamy tu m.in. Picassa, Dali, Gaudiego, Poulenca, Coplanda i Van Gogha, a bogate instrumentarium obejmuje klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i oczywiście fortepian, przy którym słyszymy samego kompozytora.
________________________________________

19-25.10.2019

The Soul Rebels
Poetry In Motion
(Mack Avenue)
The Soul Rebels to ośmioosobowa brassowa grupa z Nowego Orleanu, grająca muzykę łączącą w sobie takie gatunki jak: jazz, soul, funk oraz hip-hop. Po 7 latach jakie upłynęły od czasu ukazania się płyty "Unlock Your Mind", grupa znana z współpracy z takimi wykonawcami jak m.in. Metallica, Marilyn Manson, Nas czy Katy Perry, powraca nowym, ósmym już w dyskografii albumem, który ukaże się 25 października nakładem wytwórni Mack Avenue. Na płycie zatytułowanej "Poetry In Motion", oktet w składzie Julian Gosin i Marcus Hubbard (trąbki), Corey Peyton i Paul Robertson (puzony), Erion Williams (saksofon), Manuel Perkins Jr. (suzafon) oraz Lumar LeBlanc III i Derrick Moss (bębny), gra dla nas 12 nowych utworów w towarzystwie takich muzyków jak m.in. Trombone Shorty, Branford Marsalis czy Robert Glasper.
_______________________________________
Bipolar Order
Duality
(Allegro Records)
Bipolar disorder to w języku angielskim określenie dwubiegunowej depresji maniakalnej. Z kolei: Bipolar Order to gra słów będąca przeciwieństwem tejże choroby. I taką właśnie nazwę przyjął kwartet powstały z inicjatywy, znanego m.in. z projektów Quadrophonic Sound Set i Fata saksofonisty Mateusza Chorążewicza (ucznia Macieja Obary, Adama Wendta i Macieja Sikały) oraz gitarzysty jazzowego i pedagoga Jakuba Żołubaka (autora książki "Szkoła gry na gitarze" oraz rozpowszechnionych w kilku tysiącach egzemplarzy multimedialnych kursów gry na gitarze). Repertuar Bipolar Order stanowią autorskie kompozycje obu muzyków, inspirowane słowiańskim i skandynawskim folkiem oraz rozmaitymi nurtami muzyki jazzowej. Skład zespołu uzupełnia sekcja rytmiczna: Łukasz Ostrowski-Kunert (gitara basowa) i Maciek Wojcieszuk (perkusja). 18 paździenika nakładem prowadzonej przez Wojciecha Staroniewicza wytwórni Allegro Records ukaże się debiutancki album Bipolar Order: "Duality".
_______________________________________

Doug MacDonald & The Tarmac Ensemble
Live at Hangar 18. Jazz Marathon 4
(dmacmusic)
Swój specyficzny styl gry gitarzysta Doug MacDonald oparł na tradycji sięgającej dokonań takich muzyków jak Herb Ellis, Wes Montgomery, czy Joe Pass. Muzyk dorastał w Honolulu, następnie osiadł w Los Angeles, jednak od 1990 roku jego stałą bazą jest Nowy Jork. To tam właśnie miał okazję występować u boku takich gwiazd jak Stan Getz, Sarah Vaughan, Buddy Rich, czy Hank Jones. Tam też działa do dziś nagrywając i występując z własnym trio i kwartetem, a także z 13-osobowym zespołem The Jazz Coalition. Dziś Doug MacDonald ma na koncie kilkanaście albumów firmowanych własnym nazwiskiem, zrealizowanych w rozmaitych konfiguracjach. W lutym 2019 roku ukazał się kolejny album gitarzysty: "Organisms", a od maja możemy cieszyć się następną płytą muzyka, jaką jest album: "Califournia Quartet". To nie koniec tegorocznej serii albumów znakomitego gitarzysty, bowiem już 15 października światło dzienne ujrzy 2-płytowe wydawnictwo z zapisem lipcowego koncertu MacDonalda z formacją The Tarmac Ensemble w Los Angeles. Na albumie zatytułowanym: "Live at Hangar 18. Jazz Marathon 4" gitarzyście towarzyszy 10-osobowy zespół złożony ze znakomitych amerykańskich muzyków z West Coast, a w programie tego koncertowego jazzowego maratonu, poza kompozycjami Douga MacDonalda znalazły się m.in. utwory Herbiego Hancocka ("Maiden Voyage"), Jerome Kerna i Oscara Hammersteina ("Nobody Else But Me"), George'a i Iry Gershwinów ("Strike Up The Band"), Antonio Carlosa Jobima ("Someone To Light Up My Life") i Milesa Davisa ("Tune Up").
_______________________________________

Janusz Szuber
W centrum źrenicy
(Draco)
Wiersze urodzonego w 1947 roku sanockiego poety Janusza Szubera wybrane i recytowane przez samego autora, wypełniły niecodzienny album "W centrum źrenicy". Utwory zostały opracowane i oprawione muzycznie przez trójkę kreatywnych artystów: Łukasza Sabata, Wojciecha Inglota oraz Julię Kotarbę. Pierwszy z muzyków to wyjątkowy multiinstrumentalista poszukujący nowych możliwości brzmieniowych rozmaitych instrumentów oraz zgłębiający techniki wokalne pochodzące z różnych stron świata. Drugi to saksofonista i pianista wywodzący się z formacji Daddy's Cash, na co dzień  nauczyciel gry na saksofonie w PSM w Nowym Targu. Obaj tworzą też projekt INSZA, który poznaliśmy dzięki płycie "...dla NN..." (2017). Z kolei wiolonczelistkę Julię Kotarbę znać możemy z projektu Intunity, formacji Airis Quartet, czy Orkiestry Kameralnej Concertino. Płyta stanowi pierwszą część tryptyku, którego motywem przewodnim jest poezja jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich połączona z muzyką instrumentalną, symfoniczną oraz wokalizami znakomitych muzyków.
_______________________________________
Joanna Bejm
Jesteś
(Soliton)
Nieustannie zachwycające wiersze przedwcześnie zmarłej przed 52 laty poetki Haliny Poświatowskiej od lat czarują swym klimatem kolejne pokolenia czytelników, ale też inspirują wielu kompozytorów i wykonawców. O potencjale wierszy Haliny Poświatowskiej oprawionych w muzykę przekonało się już kilku polskich artystów, że wspomnę choćby Krystynę Stańko, która na swej wyśmienitej płycie "Kropla słowa" (2012) przedstawiła wiersze "Jesteś Powietrzem" i "Nie Mówiłam Uśmiechem" do muzyki Dominika Bukowskiego, czy całkiem niedawny projekt "Kim Ty jesteś dla mnie" wokalisty, multiinstrumentalisty i kompozytora Janusza Radka. Każdorazowo jest to doskonała okazja do przypomnienia sobie wierszy Haliny Poświatowskiej i odkrycia w nich nieznanych dotąd walorów. Zafascynowana twórczością poetki wokalistka, animatorka kultury i kompozytorka Joanna Bejm jest laureatką wielu festiwali i konkursów piosenki, m.in. programu telewizyjnego „Szansa na sukces” oraz konkursu „Debiuty’” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1999 r.). Koncertuje w projektach związanych z piosenką poetycką oraz zespołami jazzowymi, m. in. z Piotrem Rodowiczem, Bogdanem Hołownią, Robertem Murakowskimi Kazimierzem Jonkiszem w projekcie Krajewski Smooth Jazz. 11 października nakładem wytwórni Soliton ukazał się album "Jesteś" nagrany przez Joannę Bejm z grupą tworzoną przez znakomitych muzyków. Wraz z grającym na płycie na skrzypcach Marcinem Skabą i gitarzystą Sebastianem Iwanowiczem, wokalistka oprawiła muzycznie 10 wybranych wierszy Haliny Poświatowskiej, prezentując jej twórczość w konwencji łączącej poezję śpiewaną z jazzem. Pozostali instrumentaliści, którzy uczestniczyli w nagraniu płyty to: pianista Rafał Stępień, kontrabasista Wojciech Pulcyn i perkusista Sebastian Frankiewicz, a za realizację nagrań, mix i mastering odpowiedzialny jest Karol Mańkowski.
_______________________________________12-18.10.2019

The Many Open Minds of
Roger Kellaway
(IPO Recordings)
Obchodzący w tym roku 80-urodziny znakomity pianista Roger Kellaway, w ciągu swej wieloletniej kariery miał okazję współpracować z największymi gwiazdami zarówno jazzu jak muzyki rock i pop: od Elvisa Presleya i Barbry Streisand, poprzez Vana Morrisona i Joni Mitchell, do Duke'a Ellingtona, Sonnyego Rollinsa, czy Bena Webstera. 1 listopada nakładem wytwórni IPO mającej w swym katalogu nagrania takich gigantów jak James Moody, Frank Weiss, Benny Golson i Hank Jones, ukaże się album "The Many Open Minds of Roger Kellaway". Płyta zawiera materiał zarejestrowany w sierpniu 2010 roku w klubie The Jazz Bakery w Santa Monica w genialnym trio: Roger Kellaway (fortepian), Bruce Forman (gitara) i Dan Lutz (kontrabas). Program koncertowego albumu złożony jest z nieśmiertelnych standardów jazzu Theloniousa Monka, Richarda Rodgersa, Sonny'ego Rollinsa, Paula Desmonda, Billy'ego Strayhorna, Cole Portera, oraz Juana Tizola i Duke'a Ellingtona.
_______________________________________

Landgren - Wollny - Danielsson - Haffner
4 Wheel Drive Live
(ACT)
Czwórka związanych z wytwórnią ACT muzyków, dysponujących odmiennymi doświadczeniami i własną od lat wypracowaną marką w środowisku muzyki jazzowej, postanowiła zrealizować projekt bazując na doskonale znanych utworach muzyki pop i rock. Jednak bez obaw; wszystko podane jest w konwencji silnie nasączonej jazzem, oraz co oczywiste w przypadku nazwisk firmujących album - na najwyższym z możliwych poziomie. Za przedsięwzięciem kryją się cztery wielkie nazwiska europejskiego jazzu: szwedzki muzyk, kompozytor i producent Nils Landgren, topowy niemiecki pianista Michael Wollny, jeden z najznakomitszych europejskich kontrabasistów jazzowych Lars Danielsson, oraz niemiecki perkusista i kompozytor Wolfgang Haffner. W marcu br. ukazał się studyjny album "4 Wheel Drive", zwieńczony gorąco przyjętą serią koncertów tego niezwykłego kwartetu. Jeden z nich, który odbył się 19 kwietnia w Theaterhaus Jazztage w Stuttgarcie wypełnia koncertowy album "4 Wheel Drive Live". O ile na studyjnej płycie dominowały przeróbki utworów z dorobku m.in. Phila Collinsa, Genesis, Paula McCartneya, The Beatles, Stinga czy Billy'ego Joela, na koncertowym krążku przeważają autorskie utwory muzyków w nowych energetycznych opracowaniach. Utwory instrumentalne przeplatane są świetnie zaaranżowanymi piosenkami, a wszystkie partie wokalne wykonuje dysponujący ciepłym głosem i charakterystyczną manierą Nils Landgren. Siłą składu jest zestawienie z sobą czterech znakomitych muzycznych osobowości, dysponujących odmiennymi doświadczeniami i własnym, od lat wypracowanym stylem.
_______________________________________

Nguyen Le
Overseas
(ACT)
Wietnamskiego gitarzystę Nguyena Le w ostatnich latach mieliśmy okazję poznać m.in. jako znakomitego interpretatora muzyki Jimiego Hendrixa i grupy Pink Floyd. Z kolei na albumie "Ha Noi Duo" (2017) nagranym wraz z młodym wirtuozem ludowych instrumentów wietnamskich Ngo Hong Quangiem, muzyk sięgnął do swych korzeni i muzycznego dziedzictwa. Po kilku latach doczekaliśmy się kolejnego autorskiego albumu "Streams" (2019) łączącego jazz, rock i elementy muzyki etnicznej gitarzysty, w ramach własnego kwartetu, a po ośmiu miesiącach w katalogu wytwórni ACT czeka na nas kolejny krążek artysty. Płyta "Overseas" przynosi materiał gitarzysty zarejestrowany w okresie od marca do sierpnia 2018 roku wraz z gronem 9 zaprzyjaźnionych artystów. Wśród nich znajdziemy znanych z poprzednich albumów Nguyena Le: wibrafonistkę Illyę Amar i grającego na skrzypcach, harfie i lutni Ngo Hong Quanga. Centralną częścią płyty jest 7-częściowa tytułowa suita.
_______________________________________

Jazzrausch Bigband
Dancing Wittgenstein
(ACT)
Jazzrausch Bigband to założona przed 5 laty, orkiestra jazzowa dająca rocznie ok. 120 koncertów na całym świecie. W ostatnim czasie Jazzrausch Bigband zagrali w takich miejscach jak m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, JZ Festival Shanghai, Safaricom International Jazz Festival w Nairobi, Ural Music Night w Jekaterynburgu i SXSW Music Festival w Austin, każdorazowo spotykając się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności. Grupę prowadzi dyrygent i puzonista Roman Sladek, a kompozytorem większości repertuaru Orkiestry jest gitarzysta Leonard Kuhn. Nowoczesne brzmienie Big Bandu oparte jest na jazzowej tradycji połączonej z nowoczesną elektroniką, elementami techno i muzyką klubową. Reedycja albumu "Dancing Wittgenstein", dzięki ukazaniu się nakładem wytwórni ACT, pozwoli muzyce Jazzrausch Bigband dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców.
_______________________________________

Echoes Of Swing
Winter Days at Schloss Elmau
(ACT)
Formacja Echoes Of Swing od ponad 20 lat specjalizuje się w podtrzymywaniu tradycji starego dobrego swingującego jazzu, poprzez wykonywanie zarówno uznawanych od dziesięcioleci standardów, jak i transkrypcji utworów nie zawsze związanych z muzyką jazzową, oraz subtelne wplatanie w program nowych własnych kompozycji. Zespół dysponuje doskonałym, wypracowanym stylem i warsztatem docenianym podczas rozmaitych koncertów i festiwali zarówno na Starym Kontynencie jak i za Oceanem. Po pełnych stylowego swingu albumach "Dancing" (2015) i "BIX - A Tribute to Bix Beiderbecke" (2016), kolejną propozycją kwartetu był album "Travelin''' (2018). Najnowszą pozycją w dyskografii tej jedynej w swoim rodzaju formacji jest album nagrany w słynącym z wielu doskonałych koncertów kurorcie Schloss Elmau, wraz z wokalistką Rebeccą Kilgore. Na płycie "Winter Days at Schloss Elmau" znajdziemy utwory nawiązujące do zimy, a pochodzące z dorobku takich twórców jak m.in. Hoagy Carmichael, Irving Berlin, Burt Bacharach czy Antonio Carlos Jobim.
_______________________________________


05-11.10.2019

Dave Stryker
Eight Track Christmas
(Strikezone)
Już 1 listopada trafi do nas pierwsza świąteczna płyta. "Eight Track Christmas" to zestaw standardów christmas, zaaranżowanych i nagranych przez znakomitego gitarzystę Dave'a Strykera. To już drugi tegoroczny album artysty po znakomitej płycie "Eight Track III". Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących amerykańskich gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. Tym razem mamy okazję poznać go w specyficznym bożonarodzeniowym repertuarze. Liderowi towarzyszą muzycy znani z jego poprzednich albumów: Stefon Harris (wibrafon), Jared Gold (organy) i McClenty Hunter (perkusja), a na płycie znajdziemy tak znane tradycyjne utwory jak: "Christmas Time Is Here", "Blue Christmas" i "O Tannenbaum", ale też "Happy Xmas (War Is Over)" Johna Lennona i Yoko Ono.
 ___________________________________________


RASP Lovers
Romantic Alternative Schizophrenic Punk
(Howard Records)
28 października ukaże się płyta o wszystko mówiącym tytule wyjaśniającym zarazem nazwę  powstałej w 2018 roku formacji firmującej krążek: "Romantic Alternative Schizophrenic Punk". Grupę RASP Lovers tworzą równolegle związani z formacjami P.E. Quartet, Entropia Ensemble, Jerry & The Pelican System, Kinga oraz Pimpono Ensemble: saksofonista Jerzy Mączyński, gitarzysta i twórca repertuaru grupy Szymon Wójcik, pianista Marcel Baliński, kontrabasista Rafał Różalski i perkusista Bartosz Szablowski. Nagrany w Monochrom Studio materiał wypełniający album to muzyka łamiąca jakiekolwiek schematy i formy, będąca fuzją na pozór bardzo odległych od siebie gatunków jak: z jednej strony: jazz, awangarda i improwizacja, z drugiej: elektronika, rock alternatywny i punk.
___________________________________________

Wojtczak / Piotrowicz
Plastic Poetry
(Howard Records)
Wydany w stylowej, jednoznacznie kojarzącej się z jesienią okładce album "Plastic Poetry" jest zapisem improwizowanej sesji znakomitego saksofonisty Irka Wojtczaka i wszechstronnego pianisty jazzowego młodego pokolenia Kamila Piotrowicza, jaka miała miejsce w listopadzie 2018 roku w Bielsku-Białej. Zetknięcie się z sobą dwóch odmiennych osobowości muzycznych dysponujących rozmaitymi doświadczeniami zdobywanymi indywidualnie w ramach rozmaitych projektów, zaowocowało muzyką, stanowiącą rodzaj międzypokoleniowego instrumentalnego dialogu. Artyści sięgają po inspiracje muzyką klasyczną i polskim folklorem, ale przede wszystkim do jazzu, który zarówno dla Wojtczaka jak Piotrowicza stanowi najszerszą formę wypowiedzi artystycznej. Płyta ukaże się 18 października.
___________________________________________

Die Parzäros
La Cachacha
(JazzHaus Musik)
Cachaca to bardzo popularny w Brazylii destylowany napój alkoholowy w smaku podobny do powszechnie znanego rumu i tequili. Nazwa tego trunku posłużyła za tytuł albumu kolumbijskiej formacji Die Parzäros, w swej muzyce łączącej elementy folkloru, nowoczesnego jazzu i rocka. Trio tworzą: gitarzysta Juan-Pablo Gonzalez-Tobon, basista Joan Chavez i perkusista Luis-Javier Londono. Wszyscy właśnie ukończyli Niemiecką Akademię Muzyczną, a złożona w większości z oryginalnych kompozycji płyta "La Cachacha", nagrana została w Topaz Studios w Kolonii. Realizatorem dźwięku jest Reinhard Kobialka, a współproducentem albumu znakomity Georg Ruby. Debiutancki album Die Parzäros ukaże się 16 października.
 ___________________________________________

Sascha Ley & Laurent Payfert
It's Alright To Be Everywhere
(JazzHaus Musik)
Wokalistka, kompozytorka i producent muzyczny Sascha Ley dysponuje wyjątkowym głosem i stylem interpretacji łączącym w sobie jazzową improwizację, folk i muzykę współczesną. Artystka sięgając po rozmaite techniki wokalne z każdej próby wychodzi zwycięsko, o czym świadczą gorąco przyjmowane w całej Europie jej koncerty i płyty. W roku 2015 ukazał się piąty album wokalistki "the wee hours", który w kameralnej konwecji Sascha Ley nagrała w duecie z francuskim kontrabasistą Laurentem Payfertem. Kontynuacją współpracy jest nowy album tego niezwykłego duetu, który ukaże się 16 października nakładem wytwórni JazzHaus Musik. Na płycie zatytułowanej "It's Alright To Be Everywhere” znajdziemy 17 autorskich kompozycji obojga artystów, w dużej mierze opartych na improwizacji. Spontaniczne kreacje dźwiękowe stanowią ciekawą mieszankę współczesnego jazzu i muzyki eksperymentalnej.


___________________________________________

28.09-04.10.2019

Longboard
Being Wild
(Yolk)
Francuska wytwórnia płytowa Yolk Records założona została w 1999 roku przez kontrabasistę, kompozytora i producenta nagraniowego, Sebastiena Boisseau. Swój program wydawniczy Yolk koncentruje się wartościowych zjawiskach francuskiej muzyki jazzowej oraz międzynarodowych kolaboracjach artystów. 18 października nakładem oficyny ukaże się album niecodziennego tria Longboard, w swych autorskich utworach łączącego jazz z rozmaitymi muzycznymi gatunkami jak punk, pop, czy muzyka relaksacyjna. Troje multiinstrumentalistów tworzących formację to artyści o szeroko otwartej wyobraźni i twórczej fantazji. Na płycie zatytułowanej "Being Wild" słyszymy: grającego na perkusji, gitarze, oraz obsługujacego elektronikę Meivelyana Jacquota, jednego z najbardziej błyskotliwych francuskich saksofonistów Matthieu Donariera, oraz znanego m.in. z grup JASS, Qüntet i L'Orphicube saksofonistę, klarnecistę i pianistę Albana Darche.
___________________________________________

Simon Vincent's The Occasional Trio
Live in Berlin
(Vision of Sound)
Simon Vincent to znany z niekonwencjonalnych projektów muzycznych, kompozytor, pianista i wykonawca eksperymentalnej muzyki elektronicznej, obecny na muzycznej scenie od początku lat 90-tych. Znamy go m.in. z dokonań ekscentrycznego duetu Charlotte & Mr.Stone, albumu nagranego z trębaczem Tomem Arthursem: "Real-Time Sound Sculpture" (2016), wyjątkowej płyty "Stations Of The Cross" (2016) stanowiącej przeniesienie na język muzyczny emocji i uniesień związanych z Drogą Krzyżową, czy albumu "Autumn Revelations" (2018) inspirowanego twórczością Karlheinza Stockhausena. Jednym z projektów wszechstronnego muzycznego innowatora jest formacja Simon Vincent's The Occasional Trio, której album "Opening Lines" (2015) odsłonił inspiracje Vincenta zarówno twórczością jazzowych gigantów, jak muzyką klasyczną. Kolejną pozycją w dyskografii The Occasional Trio jest płyta koncertowa "Live in Berlin", złożona z fragmentów koncertów zespołu w Kunstfabrik Schlot z listopada 2018 i kwietnia 2019 roku. Poza grającym na fortepianie Simonem  Vincentem, w 11 utworach wypełniających energetyzujący album usłyszymy: wywodzącego się z formacji Gorilla Mask basistę Rolanda Fideziusa, oraz perkusistę Kaya Lubke. Płyta ukaże się 18 października nakładem Vision of Sound.
___________________________________________

Diana Panton
A Cheerful Little Earful
(Hamilton)
Kanadyjska wokalistka Panton rozpoczęła swoją karierę muzyczną jako członkini zespołu Hamilton All Star Jazz. Wówczas właśnie dostrzegł ją ceniony multiinstrumentalista Don Thompson, co zaowocowało trwającą już ponad 10 lat współpracą. Pośród albumów będących efektem wspólnych działań artystki z Thompsonem warto wymienić wysoko notowane w zestawieniach Billboardu: bestsellerowy "To Brazil with Love" (2011), świąteczny "Christmas Kiss" (2012), płytę "Solstice / Equinox" (2017) koncentrującą się wokół zmieniających się pór roku i ich wpływie na nasze życie i uczucia, ale też wypełniony repertuarem skierowanym dla dzieci znakomity album "I Believe in Little Things" (2015) wyróżniony prestiżową nagrodą JUNO. Kontynuacją ostatniej z wymienionych płyt jest nowy album Diany Panton, który ukaże się 18 października. Na "A Cheerful Little Earful" znajdziemy starannie dobrane klejnoty Great American Songbook, zestawione z piosenkami pochodzącymi z filmów Disneya czy programu "Ulica Sezamkowa", a wszystko to podane jest w jazzowej konwencji. Znakomitej wokalistce w nagraniach towarzyszą: Reg Schwager (gitara), oraz Don Thompson (kontrabas, fortepian, wibrafon).
___________________________________________


Leon Maria Plecity
Otherworld
(JazzHaus Musik)
Urodzony w 1995 roku w Dusseldorfie gitarzysta i kompozytor Leon Maria Plecity uchodzi za jednego z najbardziej obiecujących gitarzystów jazzowych w Niemczech. Mimo młodego wieku zafascynowany twórczością m.in. Pata Metheny, Chrisa Pottera i Antonio Sancheza muzyk,  poszczycić się może już dwoma znakomitymi albumami nagranymi wraz z formacją Lariza. Po przeprowadzce do Kolonii kariera muzyczna Leona Marii Plecity zdaje się nabierać rozpędu. Tam właśnie, w studio Topaz pod czujnym uchem cenionego realizatora i producenta nagrań Reinharda Kobialki, nagrany został album "Otherworld", będący zbiorem ośmiu autorskich kompozycji Leona Marii Plecity. To muzyka z jednej strony koncepcyjnie zakorzeniona w tradycji jazzu, z drugiej strony nie stroniąca od współczesnych wpływów. Gitarzyście w nagraniach towarzyszą: Julius Gawlik (saksofon), Niklas Roever (fortepian), Roger Kintopf (kontrabas) i Felix Ambach (perkusja). Płyta ukaże się 16 października nakładem wytwórni JazzHaus Musik.
___________________________________________

Lisa Hoppe's Third Reality
The Mighty Unlikely
(JazzHaus Musik)
Niemiecka kontrabasistka i kompozytorka Lisa Hoppe to artystka wszechstronna, której działania obejmują różnorodne gatunki muzyczne: od współczesnej muzyki kameralnej, do jazzowej improwizacji i awangardy. Jako muzyk intensywnie działa zarówno w Hamburgu, jak Nowym Jorku, w obu przypadkach angażując się w rozmaite projekty. W 2017 roku kontrabasistka zaangażowana była w działalność formacji Webers Hebel prowadzonej przez znanego szwajcarskiego perkusistę Daniela "D-Flat" Webera, co zaowocowało znakomitym albumem "Hebelwirkung". Rok później Lisa Hoppe stworzyła własny projekt, którym jest międzynarodowe trio Third Reality, tworzone wraz z amerykańskim saksofonistą Davidem Leonem i izraelskim gitarzystą Talem Yahalomem. 16 października nakładem JazzHaus Musik ukaże się nagrany w nowojorskim Brooklynie album zatytułowany "The Mighty Unlikely". Kameralna muzyka zespołu porusza wyobraźnię i hipnotyzuje zarówno mrocznym klimatem, jak kontrastującymi z nim feeriami barw.
___________________________________________